Neler Yeni

Fiyatların durumu ne olur?

norade

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emin
Arkadaşlar ben tek tek bir sistem toplamayı düşünüyorum kısaca içinde 4060 Ti i5 13400F var. Düşüncem şu şekilde ya şimdiden yavaş yavaş parçaları alıcam ya da para iyice toplanınca hepsini bi anda alıcam, sizce hangisi daha mantıklı olur ve yazın sonuna doğru fiyatlar ne olur?

YazılımKafa

80+ Silver
Arkadaşlar ben tek tek bir sistem toplamayı düşünüyorum kısaca içinde 4060 Ti i5 13400F var. Düşüncem şu şekilde ya şimdiden yavaş yavaş parçaları alıcam ya da para iyice toplanınca hepsini bi anda alıcam, sizce hangisi daha mantıklı olur ve yazın sonuna doğru fiyatlar ne olur?
İndirimli hazır sistemler iyi fiyata geliyor. Güzel indirim görünce al. Taksit le falan halledersin

norade

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam hazır sistemlerde istediğimi yapamıyorum ekran kartı, anakart ve işlemci dışında diğer her şey dandik oluyor ve benim sorduğum sorunun cevabı bu değil hocam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
fatih
Steam
spresh
Twitter
oaafatih
Discord
fatih9

İşlemci: AMD Ryzen 5 7600 3.8 GHz AM5 38 MB Cache 65 W İşlemci
Anakart: GIGABYTE B650M-K DDR5 HDMI-DP TYPE-C PCIE 4.0 AM5 mATX
Kasa: Thermaltake S200 TG CA-3X2-65M1WE-00 650 W 80+ Mid Tower Oyuncu Kasası
Ram: GSKILL 32GB (2x16GB) Flare X5 Siyah DDR5 6000MHz CL30 1.35V Dual Kit Ram
Ekran Kartı: Palit GeForce RTX 4060 Ti JetStream 16GB GDDR6 128 Bit DLSS 3 Ekran Kartı
İşlemci Soğutucu: Thermalright Phantom Spirit 120 SE ARGB TL-C12B-S V2 120mm Intel-AMD Uyumlu Hava Soğutucu
SSD: Kioxia Exceria Pro LSE10Z001TG8 1TB 7300/6400MB/s PCIe NVMe M.2 SSD Disk

ben yeni topladım bu sistemi kargoların tek tek gelmesini bekliyorum hazır sistemdeki parçalar çok giriş seviyesi oluyor diye kendi istediğim parçaları almak istedim. Ama acelen yok ise güzel bir hazır sistem kesinlikle gelecektir bekleyebilirsin.

norade

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emin
İşlemci:
Intel i5-13400F on çekirdek 2.50 GHz işlemci
Anakart:
MSI Pro H610M-E Intel LGA1700 DDR5 Micro ATX anakart
Ekran kartı:
MSI RTX 4060 Ti Gaming X 8G 128 bit GDDR6 8 GB ekran kartı
RAM:
Corsair Vengeance 32 GB (2x16) 5600 MHz CL40 cmK32GX5M2B5600C40 DDR5 RAM
SSD:
MLD M500 MLD22M500P21-1000 PCI-Express 4.0 1 TB M.2 SSD
Kasa:
MSI MAG Forge M100R 4 fanlı Micro ATX oyuncu kasası
Soğutucu:
DeepCool LS520 RGB 240 mm İşlemci Sıvı Soğutucu
PSU:
High Power Performance Gold gd HP1-J750GD-F12s 750W Power Supply
Toplam:
38.879 TL

Almayı düşündüğüm sistem bu hocam fiyatların ne olacağı belli değil acaba şimdi teker teker almaya başlasam mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sizin sistemin toplam fiyatı nedir hocam?

Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
fatih
Steam
spresh
Twitter
oaafatih
Discord
fatih9
İşlemci:
Anakart:
Ekran kartı:
RAM:
SSD:
Kasa:
Soğutucu:
PSU:
Toplam:
38.879 TL

Almayı düşündüğüm sistem bu hocam fiyatların ne olacağı belli değil acaba şimdi teker teker almaya başlasam mı?
benim yaptığım sistemi al daha çok memnun kalırsın emin ol.
+İşlemci r5 7600 daha az güç tüketip aynı performansları hatta daha yüksek performans verir.
+Ekran kartı 16gb ileride işine yarayabilir.
+SSD 1tb ve dramli çok kaliteli bir ssd.
+Kasa bu kasa senin attığından çok daha güzel. Kasanın içinde power da var hem de güzel bir power.
+Ucuz 240 mm lik sıvı soğutma yerine benim attığım hava soğutma daha iyi olacaktır.
+Ramlere gelince attığım ramler 6000mhz cl30
+Son olarak anakart b650m k koydum çok daha iyi senin koyduğun anakart giriş seviyesi.

İşlemci:
Anakart:
Ekran kartı:
RAM:
SSD:
Kasa:
Soğutucu:
PSU:
Toplam:
38.879 TL

Sizin sistemin toplam fiyatı nedir hocam?
yine aynı benzer fiyatlar seninkiyle ekran kartımı tanıdıktan alıyorum 3 aylık 11k ya o yüzden 34 e fln geldi.

norade

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emin
Hocam Intel işlemciden ve sıvı soğutmadan çıkmayı düşünmüyorum ama diğer şeyler düşünebilirim.

Fiyaatlar tahminimce yazın sonua doğru düşer diye düşünüyorum ama her yıl illahaki kışa girerken zamlar geliyor bilemiyorum. Sisteme karar verip alsammı her şeyi?

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
fatih
Steam
spresh
Twitter
oaafatih
Discord
fatih9
Hocam Intel işlemciden ve sıvı soğutmadan çıkmayı düşünmüyorum ama diğer şeyler düşünebilirim.

Fiyaatlar tahminimce yazın sonua doğru düşer diye düşünüyorum ama her yıl illahaki kışa girerken zamlar geliyor bilemiyorum. Sisteme karar verip alsammı her şeyi?
İntel ve sıvı soğutmadan çıkmayı düşünmüyorum lafından dönebilirsin.
Biraz araştırma yap benim dediğim sistemin daha mantıklı olacağını anlayacaksın. Araştırmanı öneriyorum almadan önce.

norade

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emin
benim yaptığım sistemi al daha çok memnun kalırsın emin ol.
+İşlemci r5 7600 daha az güç tüketip aynı performansları hatta daha yüksek performans verir.
+Ekran kartı 16gb ileride işine yarayabilir.
+SSD 1tb ve dramli çok kaliteli bir ssd.
+Kasa bu kasa senin attığından çok daha güzel. Kasanın içinde power da var hem de güzel bir power.
+Ucuz 240 mm lik sıvı soğutma yerine benim attığım hava soğutma daha iyi olacaktır.
+Ramlere gelince attığım ramler 6000mhz cl30
+Son olarak anakart b650m k koydum çok daha iyi senin koyduğun anakart giriş seviyesi.

yine aynı benzer fiyatlar seninkiyle ekran kartımı tanıdıktan alıyorum 3 aylık 11k ya o yüzden 34 e fln geldi.
Hocam şimdi ilk başta senin parçalar benim seçtiğim parçalardan fiyat olarak yüksek.
1- İşlemci olarak neredeyse birebirler Intel işlemci daha ucuz
2- Ekran kartlarının şuan 16 Gb olmasında bi fayda yok sonuçta 8 de yetiyor ve artı olarak MSI ve Asus gibi markaların ekran kartı yapısı diğer markaları solluyor soğutma olsun hız olsun
3- Kioxia ile ilgili kötü yorumlar gördüm genel olarak sevilmiyor ondan emin değilim
4- Attığınız kasa hem daha pahalı hem ATX kullandığım anakart mATX o yüzden anakart içinde küçük kalıcaktır ve benim kullandığım kasa Mesh yapıda hava akışı çok iyi bir kasa. Ayrıca kasa içinde gelen PSU ları genelde tavsiye etmiyorum çünkü fiyatı ucuz olduğundan dolayı aynı markanın bile olsa kötü bir PSU olabilir. Benim şuan koyduğum PSU 80+ Gold Sertifikalı ve tavsiye edilen bi PSU
5- Sıvı ve Hava soğutma arasındaki farkları zaten hepimiz biliyoruz. Genel olarak testlere bakıldığında sıvı önde oluyor. Şuan benim seçtiğim sıvı soğutma genellikle tercih edilen bir sıvı soğutma ve tavsiye edilen bir soğutma fakat başka sıvı soğutma ile değiştirme ihtimalim var
6- Ram olarak sizinkiler daha mantıklı ama yine fiyat olarak benim seçtiğimden üstte
7- Anakartlarda genel olarak performans olarak fark eden tek şey MHz fakst tabiikide daha detaylı düşünürsek derin şeyler vardır fakat bende anakartı farklı bir şey düşünüyorum ancak anakartı yüksek tutmanın gereği pek yok.

Hocam AMD işlemciler genel olarak oyuna odaklı fakat Intel işlemciler render vb. durumlarda daha iyi kalıyor. Oyun açısındanda Aşırı denebilecek bir fark yok zaten

Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
fatih
Steam
spresh
Twitter
oaafatih
Discord
fatih9
Hocam şimdi ilk başta senin parçalar benim seçtiğim parçalardan fiyat olarak yüksek.
1- İşlemci olarak neredeyse birebirler Intel işlemci daha ucuz
2- Ekran kartlarının şuan 16 Gb olmasında bi fayda yok sonuçta 8 de yetiyor ve artı olarak MSI ve Asus gibi markaların ekran kartı yapısı diğer markaları solluyor soğutma olsun hız olsun
3- Kioxia ile ilgili kötü yorumlar gördüm genel olarak sevilmiyor ondan emin değilim
4- Attığınız kasa hem daha pahalı hem ATX kullandığım anakart mATX o yüzden anakart içinde küçük kalıcaktır ve benim kullandığım kasa Mesh yapıda hava akışı çok iyi bir kasa. Ayrıca kasa içinde gelen PSU ları genelde tavsiye etmiyorum çünkü fiyatı ucuz olduğundan dolayı aynı markanın bile olsa kötü bir PSU olabilir. Benim şuan koyduğum PSU 80+ Gold Sertifikalı ve tavsiye edilen bi PSU
5- Sıvı ve Hava soğutma arasındaki farkları zaten hepimiz biliyoruz. Genel olarak testlere bakıldığında sıvı önde oluyor. Şuan benim seçtiğim sıvı soğutma genellikle tercih edilen bir sıvı soğutma ve tavsiye edilen bir soğutma fakat başka sıvı soğutma ile değiştirme ihtimalim var
6- Ram olarak sizinkiler daha mantıklı ama yine fiyat olarak benim seçtiğimden üstte
7- Anakartlarda genel olarak performans olarak fark eden tek şey MHz fakst tabiikide daha detaylı düşünürsek derin şeyler vardır fakat bende anakartı farklı bir şey düşünüyorum ancak anakartı yüksek tutmanın gereği pek yok.

Hocam AMD işlemciler genel olarak oyuna odaklı fakat Intel işlemciler render vb. durumlarda daha iyi kalıyor. Oyun açısındanda Aşırı denebilecek bir fark yok zaten
24.012 TL tutuyor ekran kartını eklemediğim taktirde ama emin olun koyduğunuz parçalardan çok daha iyidir bu söylediklerim akakçeden her ürünü aratarak ucuz fiyatlara bulduğumda bu fiyata ulaştım. Ekran kartı kararını da verip böyle bişi almak daha mantıklı olur gibi geldi bana.

norade

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emin
Hocam sizin sistemden referans alarak yeni bir sistem dizebilirim sağolun yardım için.

Ama genel olarak her şeyi üstte yazdım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
fatih
Steam
spresh
Twitter
oaafatih
Discord
fatih9
Hocam sizin sistemden referans alarak yeni bir sistem dizebilirim sağolun yardım için.

Ama genel olarak her şeyi üstte yazdım.
Sadece tavsiye verdim yanlış anlamayın. Hayırlı olsun şimdiden.

norade

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emin
Yok yanlış anlamadım cidden teşekkürler yeniden dizmeyş düşünüyorum.

Discordunuz varsa iletişime geçebilir miyiz?

Top Bottom