Neler Yeni

Türknet Gigafiber 4 Aylık Kullanım Deneyimi

Spirit58

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mehmet
Öncelikle herkese merhabalar. Bu konuyu 4 aydır kullanmakta olduğum internet sağlayıcım Türknet ile yaşadığım deneyimi paylaşmak için açıyorum. Eğer aranızda yakın zamanda geçmek isteyen ya da emin olamayan varsa faydalanabilirler. Sizden ricam eğer siz de bu durumdaysanız yazının tamamını okuyun, çünkü yazıda hem iyi hem de kötü diye nitelendirebileceğim durumlardan farklı başlıklar altında bahsedeceğim, ama kısaca "memnun musun?" ya da "şu an önerir misin?" şeklindeki sorulara cevabım ise "evet".
Paket detayı
Başvuru yaptığımda "Özgür iletişim Gigafiber 1000" adında bir paket tanımlandı. bu pakete göre 1000mbps indirme, 1000mbps yükleme hızı ; ücretsiz modem ve gpon hizmeti yer alıyordu. Paket fiyatı 140TL idi (Şu anda 230TL ama bence halen iyi bir fiyat) ve 300TL kurulum ücreti alındı. Diğer internet sağlayıcıları ve fiyatları da göz önünde bulundurursak ben fiyatın uygun olduğunu düşünüyorum, ayrıca pakette herhangi bir taahhüt de yok.
Kurulum Süreci
Kurulum için gerekli başvuruyu yaptım ve gerekli evrakları sisteme yükledim. Bana yakın zamanda tarafıma bir arama geleceğini ve kurulum randevusu alınacağını söylediler. Birkaç gün sonra tarafıma arama gerçekleşti ve aynı haftanın -yanlış hatırlamıyorsam- cuma gününe randevu aldık. Fakat Cuma günü akşam 16.00'ya kadar ne telefonum çaldı ne de kuruluma geldiler. Arayıp durumu sorduğumda ise sistemsel bir hatadan dolayı kurulum ekibinin randevusunun sisteme düşmediğini söyleyip ertesi güne tekrar randevu verdiler. Ertesi gün ne olur ne olmaz yine aynısı olmasın diye saat 12.00 civarında aradım ve iyi ki aramışım. Çünkü kurulum randevusu yine sisteme düşmemiş. Ben de telefonda bunun 2. randevu olduğunu söyleyince o akşam kurulumum yapıldı.
İlk 1 Ay Kullanım ve Türknet Destek Sistemi
Türknet'i kullandığım ilk ay, kalan 3 ayın aksine çok sıkıntılıydı. Kurulumdan sadece birkaç saat sonra internet bağlantım kesildi. Modem ve Gpon üzerinde kırmızı ışıklar yanmaya başladı ve Türknet online destek ile iletişime geçtim. Birkaç gün sonra kurulum ekibi tekrar gelip sorunu düzelttiler ve interneti kullanmaya başladım. İnterneti kullanmaya başladım başlamasına ama hız testinde, ya da Steam üzerinde vaat edilen değerleri görmeme rağmen internette belirgin bir yavaşlık, sayfaların düzgün yüklenememe sorunu vardı. Örneğin Youtube üzerinden 4K bir videoyu hiç takılmadan izleyebiliyordum ama önerilen videolardaki görseller düzgün yüklenemiyordu ya da sayfalar yavaş açılıyordu. Bu durumu araştırmaya başladıktan sadece bir gün sonra internetim yine arıza verdi. Çözüm için Türknet GigaFiber hattını aradığımda "Bölgenizde genel arıza var" diyen bir bant kaydından sonra telefon kapanıyordu, normal çağrı merkezi ise bazen yardımcı oluyor, bazen "Siz GigaFiber müşterisisiniz lütfen o hattı arayın." gibi bir cevap veriyordu. Durum üzerine yine online desteğe başvurdum ve hem arızayı hem de sayfaların düzgün yüklenememesini yazdım. İki sorunu da uzaktan çözdüler ve o günden beri bir arıza çıkmadı. Arıza destek noktasında çağrı merkezi çok yardımcı olamasa da online destek ekibinin hızlı ve çözüm odaklı bir yaklaşım içinde olduğunu düşünüyorum.
İlk Aydan Sonraki Kullanım Süreci
İlk aydan sonra az önce bahsettiğim arızaları atlattık ve gerçekten vaat edilen interneti kullanmaya başladık. Steam üzerinden Rdr 2 gibi 120GB'lık bir oyunu sadece 30dk içinde yükleyebildim, aynı anda indirme yaparken başka odada Full HD film izleyebildim; Online oyunlara, Discord'a ya da canlı derslerime rahatlıkla bağlanabildim. Kablolu internette genel olarak 700mbps'nin altını hiç görmedim, Wi-Fi'da ise 5ghz bandında 350-400 arası hızları gördüm. Tabii bu değerler cihazın Wi-Fi ve Ethernet kapasitesine de bağlı, örneğin eski bilgisayarım 100mbps üstünü görmedi.
Son olarak ben şu anki kullanımımdan fazlasıyla memnunum. Ne kadar kurulum ve ilk aylık süreçte sorunlar çıksa da uğraştığıma değdi. Sonuçta günümüz şartlarında uygun bir fiyata 1000mbps interneti kullanabilmek sevindirici.

Frkndmt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
603
İsim
Furkan Demirtaş
Bir gün herkesin bölgesine gelmesi ümidiyle...

Top Bottom