Neler Yeni

🔥İndirim 🔥 Philips Evnia 27M2N5500/00 | 2K | IPS | 180 Hz Monitör 🔥 7749 TL 🔥

Dõ man

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
278
İsim
Furkan
Evet bu model. Teknorya 8850'ye en ucuzdu, Amazon 8700'e düşürmüş, siz görünce iptal edip amazondan aldım, teşekkürler.
Rica ederim. Bütçem var MSI için ama aradaki 1000 tl farka değer mi bilemedim Philipsin dizaynı hoşuma gitti aslında

Dõ man

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
278
İsim
Furkan
Evet bu model. Teknorya 8850'ye en ucuzdu, Amazon 8700'e düşürmüş, siz görünce iptal edip amazondan aldım, teşekkürler.
Usta, Hepsiburada'da %5 indirim ile 8360 TL'ye denk geliyor ben oradan aldım
1721206149201.png

Patates Köftesi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
296
İsim
Batın Köse
Son düzenleme:

coolsnow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Erdem Metin
Benzer özellikerde bu montiörü tavsiye ederim. Şahsen kullanıyorum, 0'a yakın ghosting ve motion blur var. Pivot standlı modelin bu fiyata düştüğünü görmemiştim. Üstelik HDR 10 ve 10 bit renk sunuyor, 8 bit bir monitörle arasında dağlar kadar fark var, 8 bit'de herhangi bir içerik izleyemez oldum.

1721262818169.png

sayron

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Seyit Demirel
Ben Philips Evnia'nın bu modelini aldım ama HDR açınca (ayarlardan açtım) videolarda ciddi bozulmalar oluyor. Sadece videolarda da değil gri yerlerin ortası beyaz çevresi gri oluyor. Siyah alanlarda kare kare cisimler çıkıyor. Ben mi HDR ı düzgün açamadım yoksa monitörde mi sorun var?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben Philips Evnia'nın bu modelini aldım ama HDR açınca (ayarlardan açtım) videolarda ciddi bozulmalar oluyor. Sadece videolarda da değil gri yerlerin ortası beyaz çevresi gri oluyor. Siyah alanlarda kare kare cisimler çıkıyor. Ben mi HDR ı düzgün açamadım yoksa monitörde mi sorun var?
Bu da hafif karanlık ortamda ışık sızması. Biraz fazla mı?

Tabi çıplak gözle böyle gözükmüyor ama aydınlık ortamda da belli oluyor.

Tabi çıplak gözle böyle gözükmüyor ama aydınlık ortamda da belli oluyor.
IPS glowu biraz fazla gibi geldi bana

Ekler

• 1234.jpg
    1234.jpg
    71.2 KB · Hit: 18
Son düzenleme:

Penguen

80+ Silver
Benzer özellikerde bu montiörü tavsiye ederim. Şahsen kullanıyorum, 0'a yakın ghosting ve motion blur var. Pivot standlı modelin bu fiyata düştüğünü görmemiştim. Üstelik HDR 10 ve 10 bit renk sunuyor, 8 bit bir monitörle arasında dağlar kadar fark var, 8 bit'de herhangi bir içerik izleyemez oldum.

Alıntıyı görüntüle
Bu ürün de 8 bit + FRC.
11-12 bin altında gerçek 10 bit yok

Fantastiktürk

80+ Bronze
Şahsen kullanıyorum, 0'a yakın ghosting ve motion blur var.
Tam tersine yavaş IPS'lerden birisi bu model. Buyrunuz testi:
Screenshot_2024-07-18-10-19-40-070_com.google.android.youtube.png

Screenshot_2024-07-18-10-32-22-434_com.google.android.youtube.png

Bakınız bu da çok hızlı bir 170Hz IPS:
Acer XV272U V.jpg

Gördüğünüz üzere sizdeki modelde hareket bulanıklığı ve ghosting fazla.
Üstelik HDR 10
Bu Fake (Sahte) HDR'dır. VESA'nın HDR Standartları düşükten yükseğe HDR400-500-600...1000 diye gider. HDR10 diye bir standartları yok. Monitör özelliklerine yazılan HDR10, HDR sinyali destekliyor anlamına gelir. Yani HDR açabilirsiniz. Ancak HDR özellikleri yoktur ya da en düşük standartı alamayacak kadar azdır (Çok büyük çoğunlukla, istisnalar kaideyi bozmaz.).
8 bit bir monitörle arasında dağlar kadar fark var, 8 bit'de herhangi bir içerik izleyemez oldum.
İnsanların en çok karıştırdığı şeylerden biri bu bit.
1) 8 bit 16.7m, 10 bit 1.07 milyar dese de bit daha fazla renk demek değildir. Daha fazla ton demektir. Bir cetvel düşünün. Renk gamutu bu cetvelin uzunluğuna, bit ise cetveldeki çizgilerin sıklığına karşılık gelir. Dolayısıyla 8 bit ile 10 bit arasında renk canlılığı ve doğruluğu, kontrast VB. bir fark olmaz.
2) Kullanıcıların büyük kısmının bilgisayarda gördüğü içeriklerin çok büyük çoğunluğu SDR ve 8 bit. Dolayısıyla 10 bitin gözle görülür bir farkı olmaz.

Sizin gördüğünüz fark diğer renk değerleriyle alakalı. VX2780 görüntü kalitesi alanında (en azından sınırlı sayıdaki teste göre) gayet başarılı bir monitör. Bunu siz bitten sanıyorsunuz ama değil. VX2780'in dezavantajı maalesef fazlasıyla yavaş olması.
Bu ürün de 8 bit + FRC.
11-12 bin altında gerçek 10 bit yok
11-12 bin'e de 15'e de gerçek 10 yok (Belki yeni çıkan MiniLED model olabilir.). Oyuncu monitörlerinde üst düzey modeller hariç bulamazsınız bunu. Yukarıda anlattım nedenlerini. Bir diğer nedeni de (Yine sıklıkla yanlış bilinir.) iyi bir FRC ile doğal bitin ayırt edilememesi. Yani bu değere düz 6 olmadıkça çok takılmamanız lazım.

Son düzenleme:

Penguen

80+ Silver
Tam tersine en yavaş IPS'lerden birisi bu model. Buyrunuz testi:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Bakınız bu da çok hızlı bir 170Hz IPS:
Alıntıyı görüntüle

Gördüğünüz üzere sizdeki modelde hareket bulanıklığı ve ghosting fazla.

Bu Fake (Sahte) HDR'dır. VESA'nın HDR Standartları düşükten yükseğe HDR400-HDR1000'dir. HDR10 diye bir standartları yok. Monitör özelliklerine yazılan HDR10, HDR sinyali destekliyor anlamına gelir. Yani HDR açabilirsiniz. Ancak HDR özellikleri yoktur ya da en düşük standartı alamayacak kadar azdır (Çok büyük çoğunlukla, istisnalar kaideyi bozmaz.).

İnsanların en çok karıştırdığı şeylerden biri bu bit.
1) 8 bit 16.7m, 10 bit 1.07 milyar dese de bit daha fazla renk demek değildir. Daha fazla ton demektir. Bir cetvel düşünün. Renk gamutu bu cetvelin uzunluğuna, bit ise cetveldeki çizgilerin sıklığına karşılık gelir. Dolayısıyla 8 bit ile 10 bit arasında renk canlılığı ve doğruluğu, kontrast VB. bir fark olmaz.
2) Kullanıcıların büyük kısmının bilgisayarda gördüğü içeriklerin çok büyük çoğunluğu SDR ve 8 bit. Dolayısıyla 10 bitin gözle görülür bir farkı olmaz.

Sizin gördüğünüz fark diğer renk değerleriyle alakalı. VX2780 görüntü kalitesi alanında (en azından sınırlı sayıdaki teste göre) gayet başarılı bir monitör. Bunu siz bitten sanıyorsunuz ama değil. VX2780'in dezavantajı maalesef fazlasıyla yavaş olması.

11-12 bin'e de 15'e de gerçek 10 yok (Belki yeni çıkan MiniLED model olabilir.). Oyuncu monitörlerinde üst düzey modeller hariç bulamazsınız bunu. Yukarıda anlattım nedenlerini. Bir diğer nedeni de (Yine sıklıkla yanlış bilinir.) iyi bir FRC ile doğal bitin ayırt edilememesi. Yani bu değere düz 6 olmadıkça çok takılmamanız lazım.
Peki MSI G274QPF E2 mi konudaki Philips monitör mü sizce?

Top Bottom