Neler Yeni

İşlemcim yanıyor yardım lütfen

zafererdg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Zafer Erdogmus
Termal macunlarını henüz 1 saat önce değiştirmeme rağmen ve üstüne üstlük fanlarıda gıcır gibi temizledim ama herhangi bir oyun açtığımda işlemcim mnimum 90 dereceye çıkıyor. Normal masaustundeyken 35 40 derece arsında hiçbir sıkıntı yok. ama oyuna girdigimde dediğim sıcaklıklara geliyor ve oyubn yaklaşık 1 saat içinde kendini kapatıyor hatta bazen 10 dk içinde.
Nasıl düşüreceğim arkadaşlar sıkıntı ne olabilir helppp plsss.
İşlemci: i7 13700k
Grafik 3080 ti
32 gb ram
Mesaj otomatik birleştirildi:

Termal macunlarını henüz 1 saat önce değiştirmeme rağmen ve üstüne üstlük fanlarıda gıcır gibi temizledim ama herhangi bir oyun açtığımda işlemcim mnimum 90 dereceye çıkıyor. Normal masaustundeyken 35 40 derece arsında hiçbir sıkıntı yok. ama oyuna girdigimde dediğim sıcaklıklara geliyor ve oyubn yaklaşık 1 saat içinde kendini kapatıyor hatta bazen 10 dk içinde.
Nasıl düşüreceğim arkadaşlar sıkıntı ne olabilir helppp plsss.
İşlemci: i7 13700k
Grafik 3080 ti
32 gb ram

Ekler

• WhatsApp Image 2024-07-18 at 01.18.47.jpeg
    WhatsApp Image 2024-07-18 at 01.18.47.jpeg
    647.1 KB · Hit: 73

zafererdg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Zafer Erdogmus
O zaman dediğim gibi 13 ve 14. Nesillerde sorun var bende de 14700k var ve %20 kullanımda 70-80 derecede eğer yapmadıysan bios güncellemelerini yap ve işlemciyi sınırlandır

Sıvı soğutma 240lıkmış bu işlemcileri 420likler bile zor soğutuyor
evet kronik bir arıza varmış bende şimdi öğrendim. Bios güncel 2 gün önce güncelledim işlemciyi sınırlandırmayı bilmiyorum ona bir bakayım. Ya valla kanka o akdar değişiklil yapamayabilirim. Yurtdısında yasıyorum bilen biride pek yok yani ya bu işlemciye bir ayak uydurcam yada satıp amd nin 3d li işlemcilerini alcam gerçi bu işlemciyi bu halde kim alcaksa

firsatgamingx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,684
İsim
Cem Ayar
Instagram
firsatgamingx
Bence sağlam bir kule fan + bios update + chipset driver kurulumu isi kokten cozer

Jcaesar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku
Aynı durumu yaşadım,farklı sogutucu bile denedim bilgisayarı actıgım gibi 95 derece calısıyordu i7 10700kydı benim işlemcim de.
Sonra bi bildirim geldi biostan sogutucu bildirimi tarzı bi şeydi evet dedik her sey düzeldi nasıl olduysa.
İki saat ugrastık her seyi taktık cıkardık denedik ettik dedik herhalde islemci bozuk falan hani fanlar da calısıyodu islemcinin üstünde.
sonra o bildirimi okeyledikten sonra hicbir seyi ellemedik her sey düzelmisti komik bi sekilde.
O tarz seylere dikkat et.

Bence gayet güzel sürmüşüm be beyler :D ve hortumda fotoğraftaki gibi yani dogru yapmışım

yok kanka sıvı soğutmaymış stok fan değilmiş bende yeni öğrendim
kimse yazmamış ama fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla pompa kablosu takılı değil işlemci üstüne oturttuğun kare bölümden çıkan kabloyu cpu pump(varsa buraya) veya cpu fan yazan yere takarmısın

BirLisans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
FARUK BUDAK
sıvı soğutmalara geç rahatlarsın bende aynı problemi yaşıyordum 80*90lardaydı düştü 55 e

StrangerIX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,174
İsim
Baran Kut
sıvı soğutmalara geç rahatlarsın bende aynı problemi yaşıyordum 80*90lardaydı düştü 55 e
La arkadaş zaten sıvı soğutma kullanıyor zaten :kekw: 2 dakika ayırıp okumamışsın bile ne anlatıyorsun

StrangerIX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,174
İsim
Baran Kut
Oku birdaha istersen stok fanmı kullanıyorsun demişler evet demiş adam 1.sayfaya gel!
Ya sabır, hocam devamını oku ve usulca yüklediği fotoğraflara göz at :kekw: hani okumadığını söyledim yine gidip okumamışsın tamamını.

zafererdg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Zafer Erdogmus
kimse yazmamış ama fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla pompa kablosu takılı değil işlemci üstüne oturttuğun kare bölümden çıkan kabloyu cpu pump(varsa buraya) veya cpu fan yazan yere takarmısın
Pompa kablosu takılı hocam onada dikkat ettim ve baktım takılı yani

zafererdg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Zafer Erdogmus

Ekler

• WhatsApp Image 2024-07-18 at 11.00.02.jpeg
    WhatsApp Image 2024-07-18 at 11.00.02.jpeg
    417.7 KB · Hit: 18
  • WhatsApp Image 2024-07-18 at 11.00.04.jpeg
    WhatsApp Image 2024-07-18 at 11.00.04.jpeg
    321.8 KB · Hit: 18

spaghettisosu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Attila Alpaslan
Macunu sildikten sonra derken ? Sürdükten sonra mı diyosun. 1 saat beklesen iyi olur aslında önceki sıcaklık değerlerini de söylersen daha iyi yardımcı olabiliriz.
Alakası yok, direkt sürdükten sonra aç bilgisayarı 1 saat beklemen hiç bir fayda etmez, et mi bu dinlendiriyorsun? Ayrıca fazla termal macun sürmek nasıl sıcaklıkları etkilemiyor? O termal macun dediğimiz şey soğutmaz, aradaki boşluğu azaltır ki soğutucu plaka tam olarak temas etsin işlemciye, yani ısı iletimini sağlamaktır termal macunun amacı, bunun için ince bir tabaka halinde sürmek gereklidir. Eğer fazla sürersen arası çok kalın olacağından yine ısı iletiminin sağlanması zorlaşır ve doğal olarak ısı değerlerin artar, birde eski mesajları dikkate almayın falan yazmışsınız ama kendiniz de bir şey bilmiyorsunuz.

(Dediğim ısınma öyle aman aman bir ısınma değil, ama yine de normalinden daha fazla ısınır mı? Isınır.)

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
458
İsim
Halil Karagöz
Alakası yok, direkt sürdükten sonra aç bilgisayarı 1 saat beklemen hiç bir fayda etmez, et mi bu dinlendiriyorsun? Ayrıca fazla termal macun sürmek nasıl sıcaklıkları etkilemiyor? O termal macun dediğimiz şey soğutmaz, aradaki boşluğu azaltır ki soğutucu plaka tam olarak temas etsin işlemciye, yani ısı iletimini sağlamaktır termal macunun amacı, bunun için ince bir tabaka halinde sürmek gereklidir. Eğer fazla sürersen arası çok kalın olacağından yine ısı iletiminin sağlanması zorlaşır ve doğal olarak ısı değerlerin artar, birde eski mesajları dikkate almayın falan yazmışsınız ama kendiniz de bir şey bilmiyorsunuz.

(Dediğim ısınma öyle aman aman bir ısınma değil, ama yine de normalinden daha fazla ısınır mı? Isınır.)

Bak bakalım çok sürdüğünde macuna ne oluyor ? Basınç ile dağıldığını taştığını bilmiyorsan tartışmaya bile gerek yok dostum. Çok sürmenin tek - si dağılmasıdır. En iyisi tam kararında sürmek kendim de ayarı tutturamayıp çok sürüyorum taşırıyorum.

Al bu da testi

Bekleme süresine gelince ben illa ki bekleyeceksin demedim sonuçta yapıştırıcı değil bu senin çok fazla sürünce ısınacağını düşünmen gibi benim de bekleyince daha iyi olacağına dair düşüncem var :)

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Hamza
Stok fanı evet. Sadece aynı oyun değil bütün oyunlarda böyle maalesef. ve eskiden böyle değildi son 1 aydır böyle bu. az önce 1 saat önce temizlgiini yaptım termal macunu cok güzel yaptım hala sıkıntılı
Reis o islemciye stok fan yetmez kişin belki idare eder ama yazin yetmez istersen hava sogutucu onerisinde bulunurum

Top Bottom