Neler Yeni

Tatilde yüzümde güneş yanığı oluştu nasıl geçiririm

syceer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Altan
Yüzümdeki güneş yanığı kendiliğinden geçermi yoksa ne yapmalıyım?

Mevsim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Fettah Özalp
Güneş yanığı abartılacak bir şey değil hocam. Hele bekleyin 2 gün soyulmaya başlayacaktır. Sonra kendiliğinden iyileşir bir şey yapmanıza gerek yok.

dvre

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Buğra Sangurlu
Hocam geç olmuş artık ama gelen merak eden biri olur diye söyleyeceğim. Bende bu yaz hem yüzümde hem sırtımda çok büyük yanıklara maruz kaldım. Yüzümde nem olmadığı için yüzümün pişmiş tavuk derisi gibi olduğunu ve taş gibi olduğunu hissediyordum. Sırtım ise su toplamıştı, su topladığı yerlerin yanı ise kabuk bağlamıştı. Bildiğiniz çok kötüydü. İlkde soyulmalar vardı fakat sonradan soyulmalardan sonra yinede havuza girmeye devam ettim. Sonrasında su topladı. Su topladı derkende öyle küçük toplama değil yani. Cidden büyüktü. Tişört giyiyincede barizce belli oluyordu. Su toplamaları geceleri uyurken kendi kendine inmeye başladı. Hametan krem ve yüzümede nemlendirici kullandım. Yanlış bir şey yapmış olabilirim fakat en mantıklısı yanam bölgeleri sürekli nemlendirmek ve Hametan krem kullanmak. O anki acıyı zaten azaltamazsın. Fakat acının süresini indirebilirsin. Bunuda krem kullanarak yaparsın. Kesinlikle o su toplamış yerleri patlatmazsın. 3-4 günde eski haline döner.Bu yaz hem yüzümde hem de sırtımda ciddi güneş yanıklarına maruz kaldım. Yüzümde nem eksikliği olduğu için cildim pişmiş tavuk derisi gibi sert ve gergindi. Sırtım ise su toplamıştı ve su toplayan bölgelerin kenarları kabuk bağlamıştı. Gerçekten çok kötüydü. İlk başlarda cildim soyuluyordu ama buna rağmen havuza girmeye devam ettim. Sonrasında su topladı; ancak bu, küçük su toplamaları değildi. Oldukça büyük kabarcıklar oluştu ve tişört giydiğimde bariz bir şekilde görünüyordu. Su toplamaları, özellikle geceleri kendiliğinden inmeye başladı. Yanıklar için Hametan krem ve yüzüm için de nemlendirici kullandım. Belki bazı şeyleri yanlış yapmış olabilirim ama en mantıklısı yanık bölgeleri sürekli nemlendirmek ve Hametan krem kullanmaktı. O anki acıyı tamamen ortadan kaldıramazsın; ancak acının süresini azaltabilirsin, bunu da krem kullanarak yaparsın. Su toplayan bölgeleri kesinlikle patlatmayacaksın. 3-4 gün içinde eski haline döner.

Top Bottom