Neler Yeni

Öneri Endüstri Mühendisliği İçin Masaüstü Bilgisayara Ek Laptop Önerisi

Craniax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Efe
Bütçe
60000
Bu sene hazırlık okuyacağım ve sonrasında endüstri mühendisliği bölümünde üniversiteye başlayacağım. Şimdiden bir laptop almak istiyorum. Hem okul için hem de günlük kullanım için. Hali hazırda masaüstü bilgisayarım var. Yeterli seviyede güçlü. Sessiz çalışması, taşıma kolaylığı, prize takmadan da performanslı çalışması gibi durumlar benim için önemli. Bütçem maksimum 60000 TL. Ancak çok da zorlamak istemiyorum. Aklımda ZenBook, MacBook gibi ultrabooklar var. Bir de Victus serisi var ekran kartlı model olarak. AutoCad, Solidworks, MatLab, Gams, Lindo, Arena, Sap, Oracle, R Programming, SPSS vs. programlar kullanacağım sanırsam üniversite için. MacBook için tek sıkıntım bazı programların mac uyumlu olmaması. Masaüstü bilgisayarımın olması bu konuda iyi ama kararsızım biraz. Üniversite içinde laptopla o programları kullanma gibi bir durum olursa sıkıntı olabilir. ZenBook için bir problem görmüyorum ancak ekosistem açısından Mac daha mantıklı geliyor eğer masaüstü bilgisayarla sıkıntı çözülebilecekse. Bir de nasıl performans verir bilemiyorum ZenBook veya diğer ultrabooklar için. Victus serisi gibi ekran kartlı modeller için de sıkıntı olarak pil ömrü, taşıma konusu, şarj ve şarj kablosu konusu kafamda soru işareti olarak kaldı. Ayrıca şarjda değilken performanslı çalışır mı ve sessiz çalışır mı gibi sorular da var. Siz bu bütçeye, özelliklere ve bölüme uygunluk açısından ne önerirsiniz?

Kagusto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Kağan Ustaoğlu
Mac alamazsın mühendislik programlarının çoğu çalışmaz. Ekran kartına da ihtiyacın var en kötüsü bile olsa. Eğer hiç oyun oynamıyorsan MSI'ın diğer serileri var, bu attıklarım genellikle yüksek performans için. i9'lu olan modelde dahili Iris Xe var, heralde 4070'i devredışı bıraksan bile bu cad programları için yeterli olur.

fatih eren yenel

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
265
İsim
fatih eren yenel

Craniax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Efe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Mac alamazsın mühendislik programlarının çoğu çalışmaz. Ekran kartına da ihtiyacın var en kötüsü bile olsa. Eğer hiç oyun oynamıyorsan MSI'ın diğer serileri var, bu attıklarım genellikle yüksek performans için. i9'lu olan modelde dahili Iris Xe var, heralde 4070'i devredışı bıraksan bile bu cad programları için yeterli olur.

Hocam bu laptoplarda ses sorunu gibi şeyler olur mu? Oyuncu laptopu tarzı şeyler aramıyorum çünkü. Bir de tasarımı sade olursa çok daha iyi olur. Taşıma kolaylığı, şarj durumu ve şarj kablosu gibi şeyler önemli benim için. Seyahatlarda falan da kullanacağım çünkü. Bir de tabi ekstra ama görüntü kalitesi de üst düzey olursa mükemmel olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunlar nasıldır mesela? Özellikle Zenbook 14. Zenbook için hangi konfigurasyonu önerirsiniz fiyat/performans açısından?
Bir de bu laptop hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Arda Akel
Bu sene hazırlık okuyacağım ve sonrasında endüstri mühendisliği bölümünde üniversiteye başlayacağım. Şimdiden bir laptop almak istiyorum. Hem okul için hem de günlük kullanım için. Hali hazırda masaüstü bilgisayarım var. Yeterli seviyede güçlü. Sessiz çalışması, taşıma kolaylığı, prize takmadan da performanslı çalışması gibi durumlar benim için önemli. Bütçem maksimum 60000 TL. Ancak çok da zorlamak istemiyorum. Aklımda ZenBook, MacBook gibi ultrabooklar var. Bir de Victus serisi var ekran kartlı model olarak. AutoCad, Solidworks, MatLab, Gams, Lindo, Arena, Sap, Oracle, R Programming, SPSS vs. programlar kullanacağım sanırsam üniversite için. MacBook için tek sıkıntım bazı programların mac uyumlu olmaması. Masaüstü bilgisayarımın olması bu konuda iyi ama kararsızım biraz. Üniversite içinde laptopla o programları kullanma gibi bir durum olursa sıkıntı olabilir. ZenBook için bir problem görmüyorum ancak ekosistem açısından Mac daha mantıklı geliyor eğer masaüstü bilgisayarla sıkıntı çözülebilecekse. Bir de nasıl performans verir bilemiyorum ZenBook veya diğer ultrabooklar için. Victus serisi gibi ekran kartlı modeller için de sıkıntı olarak pil ömrü, taşıma konusu, şarj ve şarj kablosu konusu kafamda soru işareti olarak kaldı. Ayrıca şarjda değilken performanslı çalışır mı ve sessiz çalışır mı gibi sorular da var. Siz bu bütçeye, özelliklere ve bölüme uygunluk açısından ne önerirsiniz?
Dostum, 1700, 2000 lira falan çıkma şansın varsa, buyur. AI ile çalışanlar için üretilmiş.
Eğer AI işlemlerini destekleyebiliyorsa bence endüstri mesleğini hele hele havada katlar bu canavar. :)

Batuhan87856

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ryzen

Batuhan87856

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ryzen
Ez daha ez. Ez beni, sonra da öldür. Eyvallah yani. Allah senden razı olsun.
Ulan böyle mis gibi bilgisayar önerisinin üstüne bu yorum olur mu ya?! :cautious:
Tamam iyi kabul ediyorum parça iyi fakat müşteri desteklerinde bi sorun yaşabilir evet çok güzel bilgisayar.

Batuhan87856

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ryzen
Taaaa Makedonya, Üsküp'ten bağlandım bir ara müşteri hizmetlerine, hiç de kötü değildi?
Benim arkadaşım aldı pişman oldu normal monster laptoptan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

40 bin tl verdi.

Batuhan87856

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ryzen

Craniax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Efe
Dostum, 1700, 2000 lira falan çıkma şansın varsa, buyur. AI ile çalışanlar için üretilmiş.
Eğer AI işlemlerini destekleyebiliyorsa bence endüstri mesleğini hele hele havada katlar bu canavar. :)
Hocam 60000 TL bile fazla aslında benim için kendimi zorlayarak çıkabileceğim bir bütçe. 40000-50000 bandında olsalar çok daha güzel olur. Bir de dediğim gibi taşıma kolaylığı, şık, sade, minimalist olan, şarda değilken performanslı çalışan, sessiz çalışan, daha macbookvari bir şey önerebilir misiniz? Oyun falan oynamayacağım.

Top Bottom