Neler Yeni

Derslerim Çok Kötü Okulumu Bırakmalıyım?

berkec34

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,181
İsim
Berkecan Ergin
11. sınıfım, Anadolu İmam Haitp Lisesinde okuyorum. Derslerim çok kötü, sayısal alan seçtim. 9. sınıfta hiç çalışmadım sınav zamanı bile birkaç ders dışında bakmadım. Zaten pandemiden dolayı sadece ilk dönemi okuduk. 10. sınıfta (Uzaktan eğitimde) ilk başlarda birkaç kez canlı derslere girdim ama anlamadığım için ondan sonra hiç derslere girmedim. Okul yokken çalışıp bilgisayar aldım. Ama sınav zamanı gelince bu çalışmamaların bedelini 10 dersten kalarak ödedim. Şu an 11. sınıfa geçtim matematikte işlem önceliğinde bile hata yapıyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabını alıp onu yapmaya başladım. Sınıfta herkesin ortalaması 70-80 üstüyken benim ortalamam 40 ve bir sürü dersten kaldım. Okuldaki rehber hocasıyla bir çalışma programı yaptık. Okuldan saat 16.30 gibi geliyorum günde 3 saat konu tekrarı ve hafta sonu TYT çalışması şeklinde plan yaptık ama ben bu programa doğru düzgün uyamıyorum. Konulara çalışsam da soruları hiç yapamıyorum, yapsam bile yanlış yapıyorum. Böyle oluncaya hiç çalışasım gelmiyor. Ortaokul kolaydı hiç çalışmadan bir şekilde geçiliyordu ama lise öyle değilmiş.

Ne yapacağım, ne okuyacağım, neye ilgim var hiçbir şey bilmiyorum. Lütfen bana bir tavsiye verin.

Alıntıyı görüntüle
Açık falan hikaye. Lisede gemi kazandığım bölüme bazı sebeplerden dolayı giremeyince ben hiç liseye başlamamayı tercih ettim zorla gittm kasıtlı olarak 9. Sınıfta sınıfta kaldım. Ama millet öyle zevk alıyorki senin başarısızlığından ailende arkadaş çevremde veya başka bir kesimde bunları görünce gittim yazılım bitirdim. Hepsi g*t gibi kaldı. Lise sanılan akdar zor değil ama sayısal eşitağırlığa göre zor istersen eşitağırlığ geçip oradan devam et senin için saha hayırlı olur. Ve her sınava 2 hafta öncesinden çalışmaya bak son gece son akşamla lise sınavları kolay kolay geçilmez

eraychu

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Eray
İlgilendiği Kategoriler
Pokémon
Neden meslek lisesi tercih etmedin dostum. Şuan açığa geçip sadece tyt den 2 yıllık makine vs bölüme çalışabilirsin. Okulu bırakacaksan da bir amacın varsa bırak mesleki eğitim kurslarına git bir şeyler yapacaksan bırak. Yoksa bırakıp iş bulacaksan şu bu çok zorlanır hayatın liseden bile zor olur.
meslek lisesine geçiş yapabilir mi şimdi

Arthur♛Morgan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,583
İsim
sefa korkmaz
İlgilendiği Kategoriler
Red Dead Redemption ve Rockstar ile ilgili her şeye ilgim var
Instagram
sfakorkmaz
Öncelikle şunu bil güzel kardeşim, hayat okuldan itibaren değil okul önemli ama sadece senin hayatının bir kısmına etki eder ondan sonrasını verdiğin kararlar ve ilerleyişin belirleyecek. Okula gitmediğin dönemde çalışıp bilgisayar almışsın bu çok güzel bir hareket tebrik ederim seni (evde boş boş oturabilirdin ama yapmadın)
Okul, eğitim, diploma günümüz de büyük öneme sahip derslere ilgin yoktur anlamıyorsundur yapamıyorsundur bunlara kesinlikle itirazım yok ama açıktan falan bir şekilde diplomayı eline alman lazım. Ayrıca lütfen kendine bir meslek edin yani otur düşün seçeneklerini ortaya koy ve bir karar ver (oto tamir, ticaret, alışveriş vs..) bir şey seç kendine ve o işin üzerine yürü, liseyi bırakma kendini zorla sık dişini ve liseyi bitir sonra istersen okulu bırak ve daha önce planlamış olduğun mesleğe yönel ama mutlaka açıktan üniversiteni tamamla. Mesleğine yöneldiğin de biraz zorluk çekebilirsin çünkü iş hayatında okulda ki gibi bir konfor bulamayacaksın ama o mesleği öğrendiğin de ve gerçekten maaş almaktan çıkıp kendi paranı kazanmaya başladığın da hepsine değdiğini anlayacaksın.

Hayatın da sana hep başarılar diliyorum kardeşim. Okulda ki başarısızlığın için kendini üzme, okulda başarılı olan herkes hayatta da başarılı olacak diye bir şey yok arkadaşlarının yüksek not almasına takılma, okul da başarısız olabilirsin ama hayatta başarılı olacağına inanıyorum.

Reindi

80+ Silver
Neden meslek lisesi tercih etmedin dostum. Şuan açığa geçip sadece tyt den 2 yıllık makine vs bölüme çalışabilirsin. Okulu bırakacaksan da bir amacın varsa bırak mesleki eğitim kurslarına git bir şeyler yapacaksan bırak. Yoksa bırakıp iş bulacaksan şu bu çok zorlanır hayatın liseden bile zor olur.
kardeşim acısını şimdi çeker ama ilerde her şeyi hazır olur
Mesaj otomatik birleştirildi:

kardeşim acısını şimdi çeker ama ilerde her şeyi hazır olur
Ama ne yap ne et üniversite okuma istersen ona ben karışmam ama kesinlikle ama kesinlikle liseyi bitir ortaokul diploması ile hiç bir şey yapamıyorsun açığa geç mesleki eğitime geç bir şekilde liseyi bitir ilerde çok pişman olursun liseyi bitirmezsen ben şuan 12. sınıfım seneye üniversite sınavına falan girmeyeceğim güvenlik kursuna gideceğim sınavlarını geçip havaalanı alışveriş merkezleri gibi yerlerde çalışacağım belki işim rahat olmayacak belki zor olacak ama üniversite okuyup işsiz kalmadan çok daha güzel olur

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,784
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
11. sınıfım, Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyorum. Derslerim çok kötü, sayısal alan seçtim. 9. sınıfta hiç çalışmadım sınav zamanı bile birkaç ders dışında bakmadım. Zaten pandemiden dolayı sadece ilk dönemi okuduk. 10. sınıfta (Uzaktan eğitimde) ilk başlarda birkaç kez canlı derslere girdim ama anlamadığım için ondan sonra hiç derslere girmedim. Okul yokken çalışıp bilgisayar aldım. Ama sınav zamanı gelince bu çalışmamaların bedelini 10 dersten kalarak ödedim. Şu an 11. sınıfa geçtim matematikte işlem önceliğinde bile hata yapıyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabını alıp onu yapmaya başladım. Sınıfta herkesin ortalaması 70-80 üstüyken benim ortalamam 40 ve bir sürü dersten kaldım. Okuldaki rehber hocasıyla bir çalışma programı yaptık. Okuldan saat 16.30 gibi geliyorum günde 3 saat konu tekrarı ve hafta sonu TYT çalışması şeklinde plan yaptık ama ben bu programa doğru düzgün uyamıyorum. Konulara çalışsam da soruları hiç yapamıyorum, yapsam bile yanlış yapıyorum. Böyle oluncaya hiç çalışasım gelmiyor. Ortaokul kolaydı hiç çalışmadan bir şekilde geçiliyordu ama lise öyle değilmiş.

Ne yapacağım, ne okuyacağım, neye ilgim var hiçbir şey bilmiyorum. Lütfen bana bir tavsiye verin.

Alıntıyı görüntüle
ÖNCELİKLE
Senin anadolu lisesinde ne işin var ?
maalesef geç kalmışsın meslek lisesine gidebilirsen git. ama 10 da sonra olmuyor diye biliyorum.
benim notum yüksek ama ben mesleğe gittim.
Çünkü burası türkiye anadoluda olsaydım işsiz kalacaktım.

damedamedameyo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Muhammed Emin Ocak
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,021
İsim
Diyarhan
Açıktan elektrik veya bilgisayar programcılığı oku üni de önlisans programından tekniker ol yanına da myk nın yeterlilik testinden makine bölümü evrağı al. En azından birazcık iş imkanı çıkar.

groovy pancake

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
680
İsim
furkan özcan
11. sınıfım, Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyorum. Derslerim çok kötü, sayısal alan seçtim. 9. sınıfta hiç çalışmadım sınav zamanı bile birkaç ders dışında bakmadım. Zaten pandemiden dolayı sadece ilk dönemi okuduk. 10. sınıfta (Uzaktan eğitimde) ilk başlarda birkaç kez canlı derslere girdim ama anlamadığım için ondan sonra hiç derslere girmedim. Okul yokken çalışıp bilgisayar aldım. Ama sınav zamanı gelince bu çalışmamaların bedelini 10 dersten kalarak ödedim. Şu an 11. sınıfa geçtim matematikte işlem önceliğinde bile hata yapıyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabını alıp onu yapmaya başladım. Sınıfta herkesin ortalaması 70-80 üstüyken benim ortalamam 40 ve bir sürü dersten kaldım. Okuldaki rehber hocasıyla bir çalışma programı yaptık. Okuldan saat 16.30 gibi geliyorum günde 3 saat konu tekrarı ve hafta sonu TYT çalışması şeklinde plan yaptık ama ben bu programa doğru düzgün uyamıyorum. Konulara çalışsam da soruları hiç yapamıyorum, yapsam bile yanlış yapıyorum. Böyle oluncaya hiç çalışasım gelmiyor. Ortaokul kolaydı hiç çalışmadan bir şekilde geçiliyordu ama lise öyle değilmiş.

Alıntıyı görüntüle
kendine motivasyon kaynağı belirle mesela müzik aleti çalmaya başla

DOKTOR🥼

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,015
İsim
Resad
Instagram
resad.sadiqov29
Steam
Authority6655

Alıntıyı görüntüle
Birakman mantıksız olur kendine motivasyon kaynağı bul çalış

BaşaramadıkAbi

80+ Platinum
En İyi Cevap
1

Alıntıyı görüntüle
6.sınıftan itibaren dersleri bırakmışsın bu belli. Tavsiyem liseyi açıktan okuyup bir işte çalışman.

aalpa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
121
İsim
alp alun
Meslek liseleri güzel bence ve son yılda asgari ücretin yarısı maaş bağlanması da iyi oldu bence mesleğe geçebilirsin en azından üniversite okuyup işsiz olacağını elin iş tutar.

Besim Tibuk

80+ Gold
TL'den hızlı düşmüş, açığa geçebilirsin eğer çalışırsan.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,236
Üyeler
140,620
Son üye
UmutUmut
Top Bottom