Neler Yeni

Sıfırdan programlama için hangi dil daha uygun?

Dušan Tadić

80+ Silver
Öncelikle herkese iyi akşamlar.
Programlamaya başlamayı düşünüyorum ve ana hedefim oyun, uygulama yazılımı üzerine olacak gibi duruyor.
Ancak bunun için hangi dili öğrenmem gerektiğine bir türlü karar veremedim. Sizce sıfırdan başlayan biri için hangi dil daha uygun, hangisini tavsiye edersiniz?
Ayrıca bu seçeceğim yazılım dilini nasıl öğrenmem gerekir? Youtube, Udemy, yazılım kitapları... sizce hangisinden öğrenmek daha verimli ve kolay olacaktır?

Aswium

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
133
İsim
Muhammet Söğütçü
C# önerebilirim, udemy üzerinden ücretsiz veya ücretli eğitim videoları mevcut.

Aswium

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
133
İsim
Muhammet Söğütçü
Phyton nasıldır hocam, forumlarda öneren kişi sayısı oldukça fazla?
Kullanmadım maalesef ama dediğin gibi öneren çok. İki dili de anlatan videolara bakmanı öneririm bir fikir oluşur en azından kafanda ve bakalım forumdaki arkadaşlar neler önerecek.

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Hakim aslan
Java esnek(çoğu alanda kullanılabilen) ama katı bir dil yani büyük harf küçük harf uyumu falan
Phyton kolay ve esnek bir dil
Phyton yapay zeka ve siber güvenlik araçları programlama içinde en iyi dilersen biri
C#, C++ bunlar oyun yapımında genellikle kullanılır bunlar Java gibi katıdır vei
yi masaüstü programlarda yapabilirsin

Js basit Web programlama dili ama bu dil den bir Web sitesi yazınca dışarıdan buna kolayca erişilebilir yani biri sitedeki kodlara ulaşabiliyor ama site sadece kendi bilgiseyarın da değişiyor onun için
Ben başka yazılım dilleri öneririm

Birde alanını seçmen gerek ilk ona göre karar ver
Mesela oyunsa c++ veya c#
Makineye D
Gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca oyunsa amacı. C # veya c++ kılanmalısın oyun motoru olarakda
Unreal engine (c++)
Unity(c#)
Önerebilirim

wurpx

80+
Java esnek(çoğu alanda kullanılabilen) ama katı bir dil yani büyük harf küçük harf uyumu falan
Phyton yapay zeka ve siber güvenlik araçları programlama içinde en iyi dilersen biri
C#, C++ bunlar oyun yapımında genellikle kullanılır bunlar Java gibi katıdır vei

Js basit Web programlama dili ama bu dil den bir Web sitesi yazınca dışarıdan buna kolayca erişilebilir yani biri sitedeki kodlara ulaşabiliyor ama site sadece kendi bilgiseyarın da değişiyor onun için

Makineye D
Gibi

Unreal engine (c++)
Unity(c#)
Önerebilirim
hocam selam istatistik okuyorumda şuan istatik okurken yazılım öğrenirsem yazılımcı olarak çalışabilirmiyim şundan dolayı yazılım mühendisliği iş ilanlarında matematik,istatistik bölümleri mezunlarıda başvuru yapabiliyor o yüzden soruyorum birde kaç senede yazılımda iyi bir yere gelebilirim

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Hakim aslan
hocam selam istatistik okuyorumda şuan istatik okurken yazılım öğrenirsem yazılımcı olarak çalışabilirmiyim şundan dolayı yazılım mühendisliği iş ilanlarında matematik,istatistik bölümleri mezunlarıda başvuru yapabiliyor o yüzden soruyorum birde kaç senede yazılımda iyi bir yere gelebilirim

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Hakim aslan
Yazılım alanına bağlı mesela oyun için 3 yılda profesyonel olabilirsin
Webde 1 yılda
Siber güvenlikle uğraşacaksın 5 yılda profesyonel olursun ama genel iyi bir yazılım bilgisi en az 2 yıl çünkü çoğu dil birbirine benziyor misal print ("hello world" ) ; c#
Printf("hello world) ; c

Zaten ben yazılım mühendisi değilim sadece yılardır yazılımla uğraşıyorum o kadar onun için meslekle ilgili bir bilgim yok sadece yazılım bilgim var

Ayrıca iyi bir yazılımcı olmak için bilmen gerken diller şunlar
C
C++
C#
Java
Javascript
Python
Php

Son düzenleme:

Dušan Tadić

80+ Silver

Makineye D
Gibi

Unreal engine (c++)
Unity(c#)
Önerebilirim
Sizce Unity mi Unreal Engine mı daha kullanışlıdır peki?

Top Bottom