Neler Yeni

Sıfırdan programlama için hangi dil daha uygun?

YunusOZ

80+ Bronze
Yazılım alanına bağlı mesela oyun için 3 yılda profesyonel olabilirsin
Webde 1 yılda
Siber güvenlikle uğraşacaksın 5 yılda profesyonel olursun ama genel iyi bir yazılım bilgisi en az 2 yıl çünkü çoğu dil birbirine benziyor misal print ("hello world" ) ; c#
Printf("hello world) ; c
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zaten ben yazılım mühendisi değilim sadece yılardır yazılımla uğraşıyorum o kadar onun için meslekle ilgili bir bilgim yok sadece yazılım bilgim var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca iyi bir yazılımcı olmak için bilmen gerken diller şunlar
C
C++
C#
Java
Javascript
Python
Php
C# da Consol.WriteLine("Hello World");

Star trek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
951
İsim
Mehmet bozan
Nereden başlarsanız, sıfırdan başlamış oluyorsunuz. Hiç bir dil diğerinin devamı değil.

Star trek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
951
İsim
Mehmet bozan
Hangisi daha anlaşılır, oyun için hangisi daha uygun?
Yukarıda belirtmiştim aslında baktıysanız.
Microsoft Small Basic kullanımı en kolay olan. Anlaşırlığı en kolay olan Scratch. Scratch ile oyunlarını İnternet üzerinden paylaşırsın. Sürükle bırak yöntemi ile işliyor.

Small Basic ile kod yazman gerekiyor ve exe dosyaları derliyor. Exe dosyası ile dll dosyasını da eklersen, herkes tarafından kullanılabilir. Small Basic ile oyunlar daha zor. Ayrıyetten iki Small Basic var. Diğerini başkaları çıkartmış ve daha zor. Onun Androit sürümü de var ve eski QBasic ile çok benzeşir.

Microsoft Small Basic ve Scratch, ikisi de Microsoft mağazasında mevcut.

İkisinden de farklı ama çok şey (yöntem) öğrenebilirsin. Türkçe kitapları da mevcut. Scratch'i oyun ve öyküler dışında kullanamıyorsun.

Bir de Basic 256 var. O tamamen öğrenme amaçlı ve kendi programını kendi çalıştırıyor ve daha kolay ama Türkçe kaynağı yok.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Ali Türker
Öncelikle herkese iyi akşamlar.
Programlamaya başlamayı düşünüyorum ve ana hedefim oyun, uygulama yazılımı üzerine olacak gibi duruyor.
Ancak bunun için hangi dili öğrenmem gerektiğine bir türlü karar veremedim. Sizce sıfırdan başlayan biri için hangi dil daha uygun, hangisini tavsiye edersiniz?
Ayrıca bu seçeceğim yazılım dilini nasıl öğrenmem gerekir? Youtube, Udemy, yazılım kitapları... sizce hangisinden öğrenmek daha verimli ve kolay olacaktır?
Java tavsiye ederim, birçok alanda kullanılabiliyor :)

Obito Uchiha

80+ Silver
Ben bilişim bölümüne yeni geldiğimde bize C#'dan başladılar ve zamanla gördüm ki gerçekten kolay, gerçi mantığını kavrarsan hepsi kolay gelir ama bence C#'dan başlayabilirsin.

*Konu biraz eskiymiş yeni gördüm.*

Top Bottom