Neler Yeni

%200 şarj neden icat edilmiyor?

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Perşembe olmalı

x=dün olsun
x+1=bugün
x+2=yarın olur

dün yarın olursa yeni ifadede
x+2=dün
x+3=bugün olur

Bugünün cumartesi olduğunu biliyoruz yani x+3= Cumartesi
Bize ilk ifadedeki bugünü yani x+1 i soruyor cumartesinin 2 gün öncesi Perşembe olur
Sizin denkleminizde şöyle bir yanlış var:

x=dün olsun
x+1=bugün
x+2=yarın olur

Burayı güzel yazmışsınız ama gerisini yanlış yapmışsınız.

x dünmüş. Dün yarın olsaymış yani yarın "x" olacakmış. Yani cumartesi x-1 olacak. "x+1" e bugün dedik. Cumartesi ile aralarında "+2"lık fark var. Yani yine pazartesi oluyor.

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Yarın dün olsaydı deseydi böyle yapardık
Ney? Hocam işte dün yarın olursa bugün cumartesi olcakmış işte. Yani düne siz "x" dediniz. Bu "x" yarın olacaksa ve bugün de cumartesi olacaksa biz cumartesiye "x-1" demeliyiz.

Pew Pew

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
433
İsim
Cem Şimşek
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık
Ney? Hocam işte dün yarın olursa bugün cumartesi olcakmış işte. Yani düne siz "x" dediniz. Bu "x" yarın olacaksa ve bugün de cumartesi olacaksa biz cumartesiye "x-1" demeliyiz.
Kafalar yandı :ROFLMAO: Denklemle yaptığım için içim rahat.
Yarın dün olsaydı diye çözünce Pazartesi buluyorum cevabı muhtemelen sizde öyle çözünce perşembe bulacaksınız
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam siz cumartesini direk ilk denkleme koyuyorsunuz

x=dün olsun
x+1=bugün (Siz buraya cts diyorsunuz ama soru zaten burayı soruyor)
x+2=yarın olur

dün yarın olursa yeni ifadede
x+2=dün
x+3=bugün olur (Ben ise buraya cumartesi deyip ilk denkleme dönüyorum)

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Yarın dün olsaydı
Bunu nerden çıkardın hocam 🤣🤣🤣
Denklemle çözdün ama yanlış çözdün işte. Doğrusunu yazdım üstte. Soruda "Dün yarın olsaydı bugün cumartesi olurdu diyen bir adam hangi günde bunu demiştir?" bunu diyor.

Pew Pew

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
433
İsim
Cem Şimşek
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık
İlk denklem gerçekte olan
İkinci kısım ise gerçekte olmayan ama soruda böyle OLSAYDI dediği kısım

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
997
İsim
umut şahin
Merhaba telefon tablet ve hatta laptopların şarj kapasitesi neden 100e kadar bir türlü anlamlandıramadım. Hadi telefon için batarya boyutundan desek laptopta da öyle. Teknoloji mi yetmiyor desek o zaten değil. Niçin hala 100lük şarjlar kullanıyoruz? Mesela 500lük 1000lük şarjlı cihazlar üretilemez mi? Powerbank mafia firmalarının baskısı yüzünden bu adımlar atılmıyor olabilir mi? :unsure::sneaky:
knkm şaka mı bu konu şimdi 5000mahlık bataryayıda şarj edersen %100 olur 15000mahlık bataryayıda şarj etsen %100 şarj edersin

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1

Berkarda

80+ Silver
Ins saka yapiyorsundur. Diyelimki 100 mah batarya var o batarya 100 mah dolulukta olursa %100 olur. Batarya 10 000 mah ise 10 000 doluluktayken %100 olur. Bunu ilkokulu bitiren ortalama bir insan bilebilir.
AKP oy verenler bilemez üniversite mezunu da olsa çünkü AKP'ye oy veren üniversite mezunumu olur

Splixson

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
790
İsim
Furkan ŞENGÜL
azıcık temek matematik bilen bir kişi neden olduğunu anlayabilir

Pew Pew

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
433
İsim
Cem Şimşek
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık
Yani düne siz "x" dediniz.
Evet buna katılıyorum :ROFLMAO:
Bu "x" yarın olacaksa ve bugün de cumartesi olacaksa biz cumartesiye "x-1" demeliyiz.
Siz x=Dün yerine
x artık eşit değil düne deyip x=DÜN yerine x=Yarın dediniz (Farkettiyseniz şuan soruda bahsedilen varsayımdayız yani böyle olsaydı diyoruz ama gerçekte x=Yarın değil)

Varsayıma göre:

x=Yarın
Yine varsayıma göre bugün Cts. olurdu. Bugün=x-1=Cts. (Bak soruda bahsedilen varsayıma göre Cts. bugün ama gerçekte değil.)
x dünmüş. Dün yarın olsaymış yani yarın "x" olacakmış. Yani cumartesi x-1 olacak. "x+1" e bugün dedik. Cumartesi ile aralarında "+2"lık fark var. Yani yine pazartesi oluyor.
Burada bahsettiğiniz x+1=bugün dediğiniz kısım ilk denkleme göre ama biz x in dün olduğunu kabul etmedik hocam x=yarın dedik
Yani x+1 bugün diyemeyiz x+1 varsayımda bahsettiğimiz yarının yarını olur çünkü

O yüzden x yarın ise x in 1 gün öncesi yani x-1=Cumartesidir bu durumda x=yarın Pazardır
Cumartesiyle aralarında +2lik fark var demişsiniz evet katılıyorum ama
x-1= Cumartesi
x=Pazar (Yarın dediğimiz kısım)
x+1=Pazartesi (Yarının yarını)
Bunu nerden çıkardın hocam 🤣🤣🤣
Denklemle çözdün ama yanlış çözdün işte. Doğrusunu yazdım üstte. Soruda "Dün yarın olsaydı bugün cumartesi olurdu diyen bir adam hangi günde bunu demiştir?" bunu diyor.
Yarın dün olsaydı olarak değişince çözemedin değil mi :kekw:
Hocam cevap pazartesi işte. Yanlış buldunuz 🤣🤣🤣🤣
Şimdi basacam engeli :kekw::kekw:

Kısacası hatanız şu kısımda
Burada bahsettiğiniz x+1=bugün dediğiniz kısım ilk denkleme göre ama biz x in dün olduğunu kabul etmedik hocam x=yarın dedik

Carl Johnson CJ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
724
İsim
Carl Johnson
Instagram
carljohnson.jpg
Bir bardağa 2 bardak su ekleyebilir misin?

%100 demek bardağın tamamen suyla dolu olmasını ifade eder ekleyeceğin her damla suyun taşacağı anlamına gelir

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
916,318
Üyeler
142,112
Son üye
Razien
Top Bottom