Neler Yeni

1.4 Atmosferik alıp LPG taktırmak mı yoksa 1.0 turbo mu hangisi az yakar?

emre_ç

80+
Cevap veren herkese gerçekten teşekkürler..
Dediğim gibi hızla işim yok, seri olsun, sağı solu tokatlasın benlik şeyler değil.. Şehir dışında bile 120-130'u geçmeyen adamım..
Bana uygun olan 1.0 turbo o zaman..
Aklıma takılan şey sabah kızı okula bırak, iş yerine git, akşam yine kızı al, antrenmana götür vs.tam sabah trafiği ve akşam trafiğinde yolda oluyorum, dur kalk çok oluyo haliyle.. Ve günlük 20-25 km yol yapıyorum.. Böyle olunca da 1.0'ın faydası ortadan kalkar mı?
Hocam 1.0 turbo gayet ideal. LPG takınca zaten araç sabah bir süre yine benzinde gidecek sonra lpgye geçecek yokuşlarda vs yine çekiş sorunu yaşanacak. 1.0 turbo sakin kullanımda daha az yakar hem de MTV de daha az ödersiniz avantajlı olursunuz

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
744
İsim
okr
Aslında soru başlıkta açık..
1.0 turbo 1.4'e göre daha az yakıyo, daha seri, yokuşta baymıyo vs.
1.4'ün tek avantajı lpg'ye uyumlu olması..
1.0 yakıtta üzmez diyorlar tamam da benzin ve lpg farkı da ortada..
Performans beklentim yok, yokuşta 2.3.viteste 50-60km'yle çıkmak da benim için sorun değil..
1.0 turbonun 1.4'e lpg takılmış halinden çok büyük bi farkı var mı?
Kia Stonic ve Skoda Fabia bakıyorum iki bayi de bizim arabalara lpg takılmaz, ki gerek de yok az yakar diyo.. Şimdiden teşekkürler..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yazmayı unutmuşum 2024 model sıfır alacağım..
1.4 mpi motorlu 2022 i20 aracım vardı hızını aldığı zaman gidiyordu fakat ani hızlanmalarda berbat ve acayip yakıyor piyasada en cok 1.4 tutuluyor millet 1.0 a kötü bakıyor ama yırtar asfalttı.

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,750
İsim
Eren Güven
sakin kullanıcaksan 1.0 turbo al. o motorlar üç silindirli sıkıştırmaya gelmez. Ayrıca lpg ile benzin arasındaki fiyat farkına da aldanma. benzinli araba 100km de 5 litre yakıyosa lpg li araba 100 km de 12 13 lt gaz harcıyo.

1.4 mpi motorlu 2022 i20 aracım vardı hızını aldığı zaman gidiyordu fakat ani hızlanmalarda berbat ve acayip yakıyor piyasada en cok 1.4 tutuluyor millet 1.0 a kötü bakıyor ama yırtar asfalttı.
atmosferik motorlar yüksek devirde daha iyi çekiş verir. turbolu motorlar alt devirde daha seridir ancak yüksek devirlere gelince nefesi kesiliyo. Ayrıca 1.4 arabaların az yakması tamamen şehir efsanesi. Özellikle uzun yolda güçsüz arabaları devirli sürmek zorunda kalıyoruz o da direk yakıta biniyo. Bende eskiden 1.6 70hp dacia logan sw vardı 110 la gidebilmek için 3700 3800 devir çevirmesi gerekiyodu arabanın. Hayvan gibi gaz yakıyodu. 2.0 audi 1.6 daciadan daha az yakıyodu uzun yolda :D

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,341
İsim
Selim
Aslında soru başlıkta açık..
1.0 turbo 1.4'e göre daha az yakıyo, daha seri, yokuşta baymıyo vs.
1.4'ün tek avantajı lpg'ye uyumlu olması..
1.0 yakıtta üzmez diyorlar tamam da benzin ve lpg farkı da ortada..
Performans beklentim yok, yokuşta 2.3.viteste 50-60km'yle çıkmak da benim için sorun değil..
1.0 turbonun 1.4'e lpg takılmış halinden çok büyük bi farkı var mı?
Kia Stonic ve Skoda Fabia bakıyorum iki bayi de bizim arabalara lpg takılmaz, ki gerek de yok az yakar diyo.. Şimdiden teşekkürler..

Yazmayı unutmuşum 2024 model sıfır alacağım..
Bu arada 1.0 daha çok yakıyor 😁 1.2 motor 408 pejo gibi bayır yukarı giderken motor gücü yetmiyor ya da Trabzon'a gidersen turboyu da eline verirsin 👍 tecrübeyle tatilde başıma geldi kiralık arabada onun dışında LPG olayı eski arabalarda güzel bir olay ama 0 araçta nasıl bir performans verir ya da arabaya zararı olur mu bilgim yok 🤷

yolyordam35

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
671
İsim
Celal Smyrna
şu an türkiye şartlarında 1.0tce lpg yapmak en mantıklısı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
Kaan
Accent Blue aracımda 1.4 MPi motoru 10 yıldır kullanıyorum,Hyundai nin 1.4 ü bu devirde lpg ile ilaç gibi gelecektir.Tamamen uyumludur ve eğer düzgün bir yerde montajı muntazam yapıldıysa uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız.Sakin bir sürücüyseniz tatmin eder,değilseniz tatmin etmez ama her koşulda lpg sayesinde az yakar.Eğer yılda 15 bin km yi geçmem,basınca gitsin isterim,otobanda sık sık 140 ve üzeri seyrederim derseniz 1.0 turbo alabilirsiniz,teknoloji iyidir.Ama sağlam olsun,yıllarca işimi görsün,lpg ile kullanırım,yılda 20 bin yaparım derseniz 1.4 mpi hala iyi bir seçenek olur.

Top Bottom