Neler Yeni

100 TL'ye alınan R7 265'i Hayata Döndürdüm! [Hikayeli ve Testli]

Sagittarius

80+ Silver
Hepinize Selamlar öncelikle! Uzun süredir paylaşım vesaire yapmıyordum sadece konuları okuyup cevaplıyordum bu gün madem bir şey yapmışken onu da sizinle paylaşmak istedim! Bu gün R7 265 2 GB 256 Bit Sapphire Dual X ekran kartını nasıl alıp hayata döndürdüğümü ve sistemime dahil ettiğimi Sizlerle paylaşacağım. Belki ölü fiyata sistem toplamak isteyenlere az çok yararı olur.

Alıntıyı görüntüle

Hazırsanız başlıyorum;

Bundan 2 gün önce tamir ettiğim sistemden çıkan bir GT9800 1 GB 256 bit ekran kartını kısa devre olduğu için yakın olduğum bir bilgisayarcıya götürdüm ve ölçüm yapmasını rica ettim. Bir mosfette kısa devre olduğunu ve elinde o mosfetten olmadığını söyledi. Teşekkür ederim dedim tam çıkacakken

''Sana ekran kartı mı lazım?''

Dedi kendisi. Aslında tam olarak lazım değil proje için kullacağım dedim.

''Bir müşterinin kartı var elimde ben denediğimde ekranda çizgiler çıkarıyordu driver kurmaya vaktim olmadı sen evde dener misin''

diye rica etti. Haliyle kıramadım ve kartı alıp eve gittim, sisteme montajladım ve driver kurmaya başladım. Haliyle chipset arızası olduğunu anladım. Ekran çizgilenmeye başladı, driver yarıda hata verdi ve sistemi kitleyip kapattı ve ardından ertesi gün tekrar yanına gittim.

''Abi bende de çizgiler çıktı. Driver kurmayı deneyince ekran kilitlendi kendini kapattı.''

Dedim. o da

''Yapacak bişey yok kart gitmiş.''

Dedi. Ardından müşteriyi arayıp olanları anlattı zaten yakın bir tanıdığıymış. Tam o anda konuşurlarken aklıma bir şey dank etti ve abiye

''Abi sorar mısın satmayı düşünür müymüş fanı için falan kullanırım''

Dedim. Sordu ve olumlu yanıt alıp kendisini dükkana davet ettik. 50 100 150 derken kartı 100 TL'ye anlaşıp kendisinden aldım. Normalde hiç aklımda yoktu böyle bir kart almak ama hazır düşmüşken hemen aldım. Normalde aklımda GT9800i yapıp 400 500 TL'ye bir performans sistemi dizmekti.

Sonrasında eve geldim ve R7 265 2 GB Ekran kartının fanlarını söktüm,Macununu temizledim.Macunu çok kalın sürülmüştü ve yalıtım yapmıyordu sanıyorum ki arızanın belli başlı sebeplerinden biri buydu. Her neyse sonrasında Fırınımı 180 Dereceye ayarlayıp kartı içine attım ve 5 10 dakika beklettikten sonra çıkarıp soğumaya bıraktım. Macununu yeniledim, fanını taktım ve sistemime monte edip driver kurulumunu beklemeye başladım veeee.... ÇALIŞTI! Bir yandan hem kartı 100 TL'ye aldığım için diğer yandan da kullandığım işlemci olan 2200g'nin grafik biriminden daha fazla fps alacağım için seviniyordum!

Kartın sistemimin içinde ki fotoğrafı;

Alıntıyı görüntüle

Hemen girip furmark testlerini yaptım. 1080p'de yaptığım testin sonuçları ise bu şekilde!

Alıntıyı görüntüle

Ryzen 3 2200g'nin Vega 8 grafik birimiyle genshin impact'te Orta ayarlarda 25 30 FPS Alırken, bu kart, beni oyunun maximum sunduğu 60 FPS'e Sabitlemeyi başardı! (arada 55 56 olduğu oluyor tabii! :D )Alıntıyı görüntüle

Valorantta fotoğraf çekemedim çünkü f11e basınca oyun küçülüyordu! :D %22 ekran kartı kullanımı ile 90 FPS Civarı aldım.

Neden bilmiyorum ama ısı değerleri gözükmüyordu. Yine de çok az ısındığını söyleyebilirim.

Daha önce böyle bir konu açıp rehberini göstermiştim, Yararlarını zararlarını hepsini buradan öğrenebilirsiniz:

Sorularınız var ise aşağıda belirtebilirsiniz iyi forumlar!
Hocam kısa devre yapmış bir kartin rehberini yapsaydiniz fena olmazdı nasıl tamir edecegimi hala anlamadım

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
Eğer kalıcı çözüm isterseniz reballing işlemi yapabilirsiniz.
Tabii profesyonellik ister.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer r7 240 gibi plastik giriş varsa eriyebilir. çıkıyorsa kablosuyla beraber çıkartın.
Reballing işlemi BGA Makinası ile yapılır herkesin yapabileceği bir şey değildir efendim

ayrıca yaptırması şuan daha da pahalı hd 4850 için değmez

Hocam kısa devre yapmış bir kartin rehberini yapsaydiniz fena olmazdı nasıl tamir edecegimi hala anlamadım
Kısa devreyi nereden yaptığına bağlı. GT 9800'üm de bir mosfetin yanması kısa devreye neden oluyordu ama onu değiştirince de tamir olacağının garantisi yok ve elimde parça da yok. Parça bulursam yaparım hocam söz

Sagittarius

80+ Silver
Reballing işlemi BGA Makinası ile yapılır herkesin yapabileceği bir şey değildir efendim

Kısa devreyi nereden yaptığına bağlı. GT 9800'üm de bir mosfetin yanması kısa devreye neden oluyordu ama onu değiştirince de tamir olacağının garantisi yok ve elimde parça da yok. Parça bulursam yaparım hocam söz
Hocam ben başımdan geçeni anlatiyim eski GPU larimdan birini sisteme taktım ve takilali 5-6Dk oldu olmadı Sonra birden sistem kendini kapattı ve korumaya aldı Mosfet vs. Değiştirmedim ama nekadar denediysem açamadım hala bı kenarda yatıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
Hocam ben başımdan geçeni anlatiyim eski GPU larimdan birini sisteme taktım ve takilali 5-6Dk oldu olmadı Sonra birden sistem kendini kapattı ve korumaya aldı Mosfet vs. Değiştirmedim ama nekadar denediysem açamadım hala bı kenarda yatıyor
Sistemi açmaya çalıştığınızda fanlar döner gibi olup duruyor mu? ekran kartı takılıyken? yoksa başka bir şey mi var?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
Fan küçük hareket ediyor hatta RGB ler birden yanıp sonuyordu öyle kalıyordu
Evet kısa devre var. mosfetlerin vesaire ölçülmesi lazım belki büyük bir şey olmayabilir. Kart neydi bu arada?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
Hayır ama kendim ölçebilirim cihazlarım var ama mosfetlerde çıkmazsa ne olacak çünkü 2 sene önceki olay tam hatırlamıyorum ölçtüm diye sonra aman diye atmıştım
Gpunun içinden de olma şansı var öyle olursa biraz meşakatli. Sen yine ölç ve kartın arkasında ki devrelere bak gözüne çarpar zaten bir şey varsa

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,784
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322

Yok hayır ben sizin kartınız için söyledim.
çünkü pek kalıcı bir çözüm değil.
Gerekirse yapılabilir.
Sıcak hava makinesi ve lehim topları ile yapmak mümkündür.
Dediğim gibi profesyonellik ister.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
Hayırlı olsun. Bize de böyle bir talih kuşu güler mi ki?
sahibindende ve dolapta 100 150 200 TL civarlarında hd 7850 hd 6850 r7 370 vs gördüm ben valla bulunuyor ya

Yok hayır ben sizin kartınız için söyledim.
çünkü pek kalıcı bir çözüm değil.
Gerekirse yapılabilir.
Sıcak hava makinesi ve lehim topları ile yapmak mümkündür.
Dediğim gibi profesyonellik ister.
Valla o konuda haklısınız ama gerek olacağını sanmıyorum ha olursa yine atarım fırına :)

Top Bottom