Neler Yeni

12 Ada Konusunda İsmet İnönü'nün yaptığı hatalar.(3 ada aldı!? Cevap)

Thomas Angelo

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Bu görüşüne katilmıyorum o donemde ittihat ve terakki yönetime geldi ve askeri iş ile siyaset karıştı orada komutanlarin bariz hatası vat
Kendi ordusunu biler dizginliyemeyen bir imparatorluk ve suçlu İsmet İnönü ben daha bir şey söylemek istemiyorum .

Avolay

80+ Gold
Bu görüşüne katilmıyorum o donemde ittihat ve terakki yönetime geldi ve askeri iş ile siyaset karıştı orada komutanlarin bariz hatası vat
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abd desteğini belgeli bir şekilde kanıtlar mısın?
Sence şuanda belgesi olur mu bunun?
Mantık ve akılla hareket etmen gerek.
İktidar değiştiğinde istediğin kadar belge bulurusun

mortah

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
975
İsim
Yakup Efe Sarıkaya
Kendi ordusunu biler dizginliyemeyen bir imparatorluk ve suçlu İsmet İnönü ben daha bir şey söylemek istemiyorum .
Ne alaka ben balkanlarin kaybedilmesi konusunda dedim bunu laf lafı açtı ismet inönü ile ilgili sadece bu mesajının hatalı olduğunu şöyledim
İsmet 4 Şubat 1923 tarihinde müttefiklere gönderdiği mektupta şöyle dedi;
"Konferansın gündeminde şimdiye kadar yer almamış ve hiçbir görüşmeye konu olmamış bulunan 12 adaya ilişkin teklifide tümüyle kabul ediyoruz"
En büyük hata bu oldu.

Excator23cm

80+ Gold
O zamanki mevcut durumda on iki adadan çok daha mühim meseleler vardı.
Lozanı açıp okursan adaların bırakılmasının dayanağı Londra antlaşmasıdır.
Lozan sonrasında on iki adaların bize teklif edildiğine dair iddialar var ama o zamanın durumda hem adaların nüfusu yunan ağırlıklı olduğu için çok zahmetli hem de o adaları almak savaşta taraf olmak anlamına geldiği için almamak çok daha yararlıydı.
Paris Barış Antlaşmasına ise zaten Türkiye davet edilmedi ki Türkiye'de böyle bir şey talep etmedi zaten talep etse de Lozan Antlaşmasında Türkiye'nin bütün isteklerini reddeden İsmet İnönü'nün söylediği her şeye muhalefet olan Churchill (Türkiye'nin savaşa katılması için son derece ısrarlı olan ama İsmet İnönü'nün sürekli reddettiği Churchill) bize hediye mi edecekti adaları ?
Metni tam okuduysan sonlarında şu geçiyor "misakımilli sınırla içerisinde adayı almayı teklif ettiği için İtalyanlar bu argümanı çürüttü çünkü adada ne Türk vardı ne Müslüman" 12 ada savaşla alınmayacaktı siyasetle alınacaktı siyasette herksein gücü eşit.

mortah

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
975
İsim
Yakup Efe Sarıkaya
Sence şuanda belgesi olur mu bunun?
Mantık ve akılla hareket etmen gerek.
İktidar değiştiğinde istediğin kadar belge bulurusn
Soğruyu yanlışı sormadan herşeye yanlış diyip laf atan muhalefet mi gelince (mansur yavaş hariç) ayrıca hükümet iyi olmasını istiyorsan muhalefet te sağlam olmalı

Excator23cm

80+ Gold
Yav ne anlamaz insansın sana bu üçüncü diyişim Başlık şu:

12 Ada Konusunda İsmet İnönü'nün yaptığı hatalar.(3 ada aldı!? Cevap)​

Burda heyetin aldığı yanlış kararları konuşuyoruz
4. kez söylememe gerek var mı?

Thomas Angelo

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Yav ne anlamaz insansın sana bu üçüncü diyişim Başlık şu:

12 Ada Konusunda İsmet İnönü'nün yaptığı hatalar.(3 ada aldı!? Cevap)​

Burda heyetin aldığı yanlış kararları konuşuyoruz
4. kez söylememe gerek var mı?
Bende diyorumki taraflı yazı yazma

Avolay

80+ Gold
Soğruyu yanlışı sormadan herşeye yanlış diyip laf atan muhalefet mi gelince (mansur yavaş hariç) ayrıca hükümet iyi olmasını istiyorsan muhalefet te sağlam olmalı
Mansur Yavaş hariç diyorsun da onu cumhurbaşkanı yapmak gibi bir amacı var muhalif kesimin.
İyiliğinden şüphen yoksa sıkıntı da yok. Adam daha sonra parlementer sisteme geçecek büyük ihtimalle parti ve CB ayrılacak tekrar :)
İlk dönemden sonra değişmesini bekliyorum ben

Thomas Angelo

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Ne alaka ben balkanlarin kaybedilmesi konusunda dedim bunu laf lafı açtı ismet inönü ile ilgili sadece bu mesajının hatalı olduğunu şöyledim
İsmet 4 Şubat 1923 tarihinde müttefiklere gönderdiği mektupta şöyle dedi;
"Konferansın gündeminde şimdiye kadar yer almamış ve hiçbir görüşmeye konu olmamış bulunan 12 adaya ilişkin teklifide tümüyle kabul ediyoruz"
En büyük hata bu oldu.
O konuyu açan sensin En büyük hat uşide yaspılmıştır

Excator23cm

80+ Gold
Bende diyorumki taraflı yazı yazma
Osmanlı'nın hatalrı diye konu açsaydım eminimki destek verirdin şöyle demezdin;
Neden ismetin hatalarını söylemiyorsun?

mortah

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
975
İsim
Yakup Efe Sarıkaya
Mansur Yavaş hariç diyorsun da onu cumhurbaşkanı yapmak gibi bir amacı var muhalif kesimin.
İyiliğinden şüphen yoksa sıkıntı da yok. Adam daha sonra parlementer sisteme geçecek büyük ihtimalle parti ve CB ayrılacak tekrar :)
İlk dönemden sonra değişmesini bekliyorum ben
Bu beni çok üzüyor her parti kendi doneminde 0 dan kuruyor herseyi şahsen ben bunun da bizim gelişmemizin önündeki en büyük engel olduğunu düşünüyorum siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

O konuyu açan sensin En büyük hat uşide yaspılmıştır
Uşi hata değil zoeunluluk

Top Bottom