Neler Yeni

1200W PSU için UPS önerisi

Swanthie

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Sedanur Yeşilnacar
Merhabalar,

Aşağıda belirttiğim sistemim için şu anda Tunçmatik 1000VA Line Interactive UPS kullanıyorum. UPS'e sadece kasa ve monitör bağlı. UPS keyfine göre kimi zaman 1 dakika kadar idare ederken çoğu zaman voltaj dalgalanmasında bile fail olup kapanıyor. Sessiz olması dışında kesinlikle memnun değilim. Bu sebeple değiştirmek istiyorum.

Yeni alacağım UPS'in 5 dakika da olsa bir süre tanıması yeterli benim için. Ayrıca bilgisayarı kullandığım oda aynı zamanda yatak odam olduğu için beni ve bitişik odada uyuyan ailemi rahatsız edecek düzeyde gürültülü çalışan bir ürün istemiyorum.

Gelen voltaj 230V düzeyinde "genellikle" sabit. Elektrik kesintileri ise kimi zaman ayda 2-3 defayı geçmezken kimi zaman günde 10 kere olabiliyor. Bilgisayarda genellikle Valorant, Unity gibi programlar ve nadiren de Battlefield düzeyinde kısmen daha ağır oyunlar çalışıyor. Bu sebeple maksimum 850W gibi bir güçte çalışıyor diye tahmin ediyorum. Amacım çalışmalarımdan çok sistemimi korumak aslında. "PSU iyiyse elektrik kesintisi sorun olmaz, yeni nesil kaliteli bileşenler zaten elektrik kesintisine karşı kendini koruyor" gibi bir söylenti var. Eğer sistemim uzun vadede belirttiğim şartlarda zarar görmezse mevcut UPS'imle devam edebilirim. Bu konuda da düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

Araştırmalarım sonucu FSP 1KVA On-Line UPS'i değerlendirdim. İhtiyaçlarımı karşılayacak düzeyde bir ürün gibi görünüyor fakat 50 dB'lik bir gürültüsü varmış. Gece ne kadar rahatsız edici olur bilmiyorum. Kullanan varsa deneyimlerini duymayı çok isterim. Bütçe sınırım yok, yeter ki sağlam ve kaliteli bir ürün olsun. Önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

CPUIntel i9 10900K
CPU CoolerMSI Mag Coreliquid 360r
MotherboardMSI MAG Z490 TOMAHAWK
MemoryGSKILL 32GB (2x16GB) Trident Z Royal Elite Gold RGB 3600Mhz CL14
Storage1TB Samsung 970 EVO 3400/2500 MB/s NVMe M.2
Video CardMSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio
CaseGamepower Warcry Atx Full Tower 6 * Fan
Power SupplyZALMAN ZM1200-EBT 80+ GOLD 1200W
Operating SystemMicrosoft Windows 10 Pro
MonitorGamePower Intense X40 27'' 1ms 240Hz

SIR_INDO_SCARF

80+ Silver
"PSU iyiyse elektrik kesintisi sorun olmaz, yeni nesil kaliteli bileşenler zaten elektrik kesintisine karşı kendini koruyor"
Direk şöyle söyleyeyim bu şehir efsanesi diyebilirim. Her zaman sistem kapanmalarında diskin ölmesi söz konusu olabilir. Eğer düşük veya yüksek voltaj gelirse anakart bozulabilir. Bunlar PSU ile çok bağlantılı ama çoğunluğu bu korumayı sağlamıyor. Sağlasaydı bu zamana kadar böyle bir sorun olmaması gerekirdi.

UPS konusuna gelirsek hemen araştırayım. (Ses seviyelerini bilmiyorum belli modeller gönderirim bakarsınız.)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu şekilde modeller mevcut. Bakabilirsin içinden. Va değerini yaklaşık %60 olarak w değeri olduğunu hesaba katarak bak derim ben. Yani sistem 800w harcarsa Va değerini 1500 üzerindekiler bak.

Ekler

• Screenshot_2022-02-17-00-23-34-672_com.akakce.akakce.jpg
    Screenshot_2022-02-17-00-23-34-672_com.akakce.akakce.jpg
    434 KB · Hit: 61
  • Screenshot_2022-02-17-00-23-29-958_com.akakce.akakce.jpg
    Screenshot_2022-02-17-00-23-29-958_com.akakce.akakce.jpg
    433.3 KB · Hit: 57
  • Screenshot_2022-02-17-00-23-24-652_com.akakce.akakce.jpg
    Screenshot_2022-02-17-00-23-24-652_com.akakce.akakce.jpg
    451 KB · Hit: 53
Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: buba

Nebi_16

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Nebi Alp
Hocam ne yaptınız? Bana da ups lazım . 1200 watt sistem .

zulumaster

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
349
İsim
zulu master
Bir arkadaşa uzun uzun anlatmıştım. Astarı yüzünü geçen bir iş. 1500va veya üstüne bakmanız lazım o seviyede de fan ağlatır. Gerçi sizin kasa komple fan olmuş. Yanına bir tane daha koyunca etkilemeyebilir :D

Swanthie

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Sedanur Yeşilnacar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ne yaptınız? Bana da ups lazım . 1200 watt sistem .

2000 VA modelini aldım, çok memnunum. Voltajlar normalken tamamen sessiz çalışıyor. Voltaj dengesizken fanı devreye giriyor o da çok rahatsız edici değil. Kullanalı 1 yıl oldu, bugüne kadar elektrik kesintilerinde hiç bilgisayarın kapandığı olmadı. En azından 2-3 dakika kapatma süresi tanıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir arkadaşa uzun uzun anlatmıştım. Astarı yüzünü geçen bir iş. 1500va veya üstüne bakmanız lazım o seviyede de fan ağlatır. Gerçi sizin kasa komple fan olmuş. Yanına bir tane daha koyunca etkilemeyebilir :D
Toplamda 12 tane fan var kasa içinde ama ses sıfıra yakın ^^ Hatta online ups almaktan çekindim, sessizliğe alıştım onun sesini çekemem diye. Yukarda bahsettiğim UPS hem sessizlik hem performans olarak ihtiyacımı karşıladı. Şiddetle tavsiye ederim :D

Top Bottom