Neler Yeni

15 - 25 Bin Monitör Dahil Sistem Toplama Problemi

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Bayram Gencer
Bütçe
20000
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,

Uzun zamandır (Kendimi bildim bileli :)) laptop kullanıcısıyım. Maalesef son kullandığım laptop (1050ti içeren ve uzun süre nazımı çekmiş bir laptop) son demlerini yaşıyor gibi duruyor. Maalesef belli başlı konular dışında masaüstü toplama konusunda pek bir bilgi sahibi değilim. Öğrenmek için "Ne nedir ne değildir" diye durmadan araştırıyorum ancak şıp diye öğrenilecek bir konu olmadığı için kendim tercih yaparsam hata yapma olasılığım çok yüksek.

Araştırdığım kadarıyla 12400f cpu, 4060 gpu çerçevesinde bir sistem toplamak benim için ideal olacak gibi duruyor ancak bu durumda bütçe çok yükselmek zorunda kalıyor. Dahası ilk defa sistem toplayacağım için ve monitör gibi bileşenler ekleneceği için bu bütçe ile durum vahim duruyor bunun farkındayım. En iyisi ben genel kullanım durumumu izah edeyim ve sizlere fikirleriniz için danışmış olayım:

• Hikayeli tek kişilik oyunlar oynamayı severim: AC odyssey, Metro, Rdr2 vs. --- Sanırım bu noktada hem nvidia hem Amd ekran kartları uygun oluyor
  • Yazılım ve bir ihtimal render tipi durumlar için de kullanılma durumu olabilir. --- Sanırım bu noktada nvidia daha mantıklı oluyor
  • Oyunlarımı 1920x1080 çözünürlükte ve 60fps civarında oynasam benim için yeterli. Ekranı da bu şekilde almayı planlıyorum.
  • Rekabetçi, online fps oyunları oynama huyum yoktur ve olacağını düşünmüyorum. --- Sanırım yüksek tazelemeye sahip tn panel bir ekrana ihtiyacım yok
  • Renkli bileşen dizmek gibi bir endişem olmadığı için mümkünse renksiz bileşenler olursa daha iyi olabilir. Hem bu şekilde fiyatının daha uygun olmasını umuyorum.
  • Anakart ile ilgili neredeyse hiçbir fikrim yok ama b660 ve 550 gibi modellerin uygun olacağına dair dayanağı olmayan fikirler oluştu kafamda :)
  • Wifi olarak kullanmayı planladığım için desteklemek için bunu içeren bir anakart mı bakmalıyım yoksa harici mi almalıyım emin değilim. Gerçi bütçe malum olduğu için wifi olmadan kullanmak da mantıklı olabilir.
  • 1 tb ssd olması gerektiğini düşünüyorum ama bir sürü model ve fiyat var bu konuda da biraz kayboldum.
  • Ram konusunda da benzer durumdayım ama bu bütçe ile 32 gb yapamayacağımı biliyorum. 16 gb iş görecek kadar olsa yeterli sanırım.
  • Kasa konusu yine tamamen yabancı olduğum bir konu. O kadar çok seçenek var ve o kadar fikrim yok ki sadece bakıyorum ve kafamda fikir oluşmuyor bile. Tek bildiğim ışık saçmazsa daha iyi olacağı.
  • Güç kaynağı konusunda da marka olarak yine bilgim yok maalesef.
  • İşlemci soğutma gerekir mi, stok olan ne kadar idare edebilir, alsam 2000'den aşağı sanırım tutmaz gibi düşüncelere sahibim.
Yazıyı uzun tuttuğum için kusuruma bakmayın ancak bütçe günümüz şartlarına göre fazla az kaldığı için ve her geçen gün daha da eridiği için bir sürelik araştırma sonrasında yardım istemem gerektiğini anladım.

TL;DR eklemem gerekirse sistem toplamaya çalışıyorum ve anakart, kasa vs gibi konularda neredeyse hiç fikrim olmadığı için nereden kısmam gerekir nasıl oldurabilirim hiç fikrim yok.

Okuyanlara, yardımcı olabilsin ya da olamasın, teşekkür ederim :) Herkese iyi forumlar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Bayram Gencer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Konu güncel arkadaşlar. Yardımlarınız ve önerileriniz başım üstüne :)

Bu arada şöyle bir sistem buldum ve biliyorum yukarıdaki ihtiyaçlarıma göre ters düşüyor amd işlemci ve ekran kartı ama uygun gibi duruyor. Sizce gözü karartıp bu yoldan ilerlemeli miyim? İlerlemeliysem hangi özelleştirme seçenekleri ile daha mantıklı olabilir?

https://pckolik.com/urun/shiftdeletenet-pck1-oyun-bilgisayari-amd-rx6650xt/

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
930,359
Üyeler
145,597
Son üye
berkebekts
Top Bottom