Neler Yeni

16 GB RAM Günümüzde Ne Kadar Yeterli? Örneklerle Tartışalım

En İyi Cevap
3
Bence optimizasyonu kötü olan oyunlar harici 16 gb ram yetecektir.

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1
16 GB hâlâ idare edebilecek bir seviye. Ama yavaş yavaş yetersizleşmeye başlıyor. 32 Gb standartlaşmaya başlarken ben 64 GB alıp işi kökten çözeceğim. Uğraşmam bi 5-6 yıl ram ile. 😃😃

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,832
İsim
Hacı

Raichu93

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
359
İsim
Atakan AKKUŞ
İlgilendiği Kategoriler
Age of Empires 1-2-3-4 ve Age of Mytholgy serileri.
Instagram
legendeliteteacher05
İlerisi için 32 al geç kafan rahat olsun ayrıca ddr5 ramlar ve pcle 5.0 ssd takınca ileride daha da artar bence performans .

sadolas

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
453
İsim
sadetdin yaman
Yeni bir sistem toplarken 16x2 almayı düşünüyordum zaten, kararımı onaylatan bi konu oldu elinize sağlık @Mehmet Yılmaz

zulumaster

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
349
İsim
zulu master
Yetersiz. 2012'de değiliz artık :) Örneğe gerek bile yok.
Şu an 32-64 dönemindeyiz.

XDEV

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
465
İsim
Burak
Bundan yaklaşık 3-4 yıl önce 8 GB RAM yeterli diyebiliyorduk, günümüzde bu bellek miktarı 16 GB olarak kabul ediliyor. Fakat zaman geçtikçe sistemler gelişiyor, oyunlar gelişiyor. Günümüzün ortalama bir sistemi için 16 GB bellek sizce yeterli olur mu? Ben bu durumu son zamanlarda bir hayli sorgulamaya başladım. Hem 16 GB RAM hem de 24 GB RAM kullanan biri olarak 16 GB belleğin orta seviyedeki bir sisteme yetmeyeceğini düşünmeye başladım.

Benim sistemin Ryzen 7 5800X3D işlemci ve GeForce RTX 3070 Ti ekran kartına sahip. Bu orta seviye mi diyebilirsiniz fakat bu donanımların konumlandırması dünyada böyledir.

Alıntıyı görüntüle

16 GB RAM ve 2K çözünürlükte RUST, Battlefield 2042 gibi multiplayer oyunlarda FPS düşmeleri yaşayabiliyordum, özellikle RUST oyununda oyun takılıyordu hatta. Bellek kullanımına baktığımda tam 16 GB belleği kullanabildiğini gördüm.

Elimde farklı MHz bile olsa sağlam bir 8 GB bellek daha bulunuyordu ve bunu sisteme takıp toplamda 24 GB 3600 MHz CL16 belleklere sahip olup bu tarz oyunları tekrar denedim.

Alıntıyı görüntüle

24 GB bellekle Rust oyununa girdim, bir kere en baştan oyunun yükleme hızı bir hayli arttı. Daha sonrasında bellek kullanımına baktığımda 20-22 GB arasında devasa bir kullanım gördüm. Evet RUST optimizasyon konusunda yıllardır çok kötü bir oyun fakat belleği artırınca oyundaki takılmaların düzeldiğini fark ettim.

Alıntıyı görüntüle

Yukarıdaki görsel ise Warzone 2.0 oyunundan alınma. Altta sadece Chrome ve Discord açıktı ve bellek kullanımı 16 GB seviyesinin üstüne rahatlıkla çıkıyordu. Ayarları yükseltsem muhtemelen biraz daha ileriye gidebilirdi.

Benimkinden biraz daha düşük bir sistemde 16 GB belleğin yetebileceğini düşünüyorum fakat artık RTX 3070 ve üzeri ekran kartına sahip güçlü bir sistemde 16 GB belleğin sınırlarda gezdiğini söylersem pek yanılıyor olmam.

Zaten bildiğiniz üzere Windows platformu belleği kullanmayı bir hayli seviyor. 8 GB bellek verdiğinizde boşta 4-5 GB kullanır, 32 GB RAM verdiğinizde neredeyse 8-10 GB bellek kullanabiliyor. Yüksek bellek kullanımı aslında sistemin daha rahat çalışması anlamına da geliyor.

Peki sizin bu konuda bir deneyimizin oldu mu? Benim sistemime bu bellek yetmiyor ya da bu bellek rahat yetiyor diyenler elbet vardır.
Eline sağlık, güzel bir konu olmuş.

Realhas the Great

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,797
İsim
Nejat İşler
İlgilendiği Kategoriler
Gündem,siyaset,PC parçaları,konu dışı
Efsaneyi hatırlayalım
Screenshot_2022-12-25-16-34-49-45_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
24 GB RAM de artık yetersiz. En kısa zamanda 2x16 olacak şekilde RAM'lerinizi yükseltin.

rynsz

80+ Bronze
2x8 kullanıyordum. 1080p oyunlarda yeterli oluyordu ama bu aralar 2k sardım 2k da bi tık sınırda kalıyor aksiyonu bol sahnelerde gerçekten işe yaramıyor arttırmak gerekiyor gibi geldi bir 16 daha alıp rahatlattım. en azından sınırda oynucagına rahatlatabiliriz sistemi 16 üzeri yapıp

Bünyamina

80+ Gold
16gb ram günümüzde yetersiz kaldığı anlar oluyor ve bunlar zaman geçtikçe artıyor geleceğe yönelik alınacaksa 32gb ram almakta fayda var

chevalier

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
420
İsim
helsinki
Geçen sene 16 gb 3-4 sene daha yeter deniyordu. Şimdi yetmez oldu yetişemiyoruz cidden.

Oppss1903

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
381
İsim
Burak Ergül
Bundan yaklaşık 3-4 yıl önce 8 GB RAM yeterli diyebiliyorduk, günümüzde bu bellek miktarı 16 GB olarak kabul ediliyor. Fakat zaman geçtikçe sistemler gelişiyor, oyunlar gelişiyor. Günümüzün ortalama bir sistemi için 16 GB bellek sizce yeterli olur mu? Ben bu durumu son zamanlarda bir hayli sorgulamaya başladım. Hem 16 GB RAM hem de 24 GB RAM kullanan biri olarak 16 GB belleğin orta seviyedeki bir sisteme yetmeyeceğini düşünmeye başladım.

Benim sistemin Ryzen 7 5800X3D işlemci ve GeForce RTX 3070 Ti ekran kartına sahip. Bu orta seviye mi diyebilirsiniz fakat bu donanımların konumlandırması dünyada böyledir.

Alıntıyı görüntüle

16 GB RAM ve 2K çözünürlükte RUST, Battlefield 2042 gibi multiplayer oyunlarda FPS düşmeleri yaşayabiliyordum, özellikle RUST oyununda oyun takılıyordu hatta. Bellek kullanımına baktığımda tam 16 GB belleği kullanabildiğini gördüm.

Elimde farklı MHz bile olsa sağlam bir 8 GB bellek daha bulunuyordu ve bunu sisteme takıp toplamda 24 GB 3600 MHz CL16 belleklere sahip olup bu tarz oyunları tekrar denedim.

Alıntıyı görüntüle

24 GB bellekle Rust oyununa girdim, bir kere en baştan oyunun yükleme hızı bir hayli arttı. Daha sonrasında bellek kullanımına baktığımda 20-22 GB arasında devasa bir kullanım gördüm. Evet RUST optimizasyon konusunda yıllardır çok kötü bir oyun fakat belleği artırınca oyundaki takılmaların düzeldiğini fark ettim.

Alıntıyı görüntüle

Yukarıdaki görsel ise Warzone 2.0 oyunundan alınma. Altta sadece Chrome ve Discord açıktı ve bellek kullanımı 16 GB seviyesinin üstüne rahatlıkla çıkıyordu. Ayarları yükseltsem muhtemelen biraz daha ileriye gidebilirdi.

Benimkinden biraz daha düşük bir sistemde 16 GB belleğin yetebileceğini düşünüyorum fakat artık RTX 3070 ve üzeri ekran kartına sahip güçlü bir sistemde 16 GB belleğin sınırlarda gezdiğini söylersem pek yanılıyor olmam.

Zaten bildiğiniz üzere Windows platformu belleği kullanmayı bir hayli seviyor. 8 GB bellek verdiğinizde boşta 4-5 GB kullanır, 32 GB RAM verdiğinizde neredeyse 8-10 GB bellek kullanabiliyor. Yüksek bellek kullanımı aslında sistemin daha rahat çalışması anlamına da geliyor.

Peki sizin bu konuda bir deneyimizin oldu mu? Benim sistemime bu bellek yetmiyor ya da bu bellek rahat yetiyor diyenler elbet vardır.
Technopat tn3 kullanıyorum i5 12400 ve rx 6800 8 gb ram ek yapmam gerekir mi bu sisteme yeter mi battlefield 2042 oynuyorum cod son çıkanı oynuyorum

Top Bottom