Neler Yeni

16 GB RAM Günümüzde Ne Kadar Yeterli? Örneklerle Tartışalım

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,228
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
Oyun geliştirme ve edit yapıyorum, 16 GB RAM'im var ve yetersiz kalıyor. Her ikisinde de. Edit yaparken bazı efektleri eklediğimde export sırasında CPU (R7 3800X) %50'nin bile üstüne çıkamıyor.
Ben geçen deneme amaçlı Unreal Engine 5.1 ile bir export alayım dedim, 1 saatte ufacık yer bitmeyince sıkılıp kapattım. Bütün sistemi sömürdü :D

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
32 GB bence "şart" olan bir şey değil. Ama gerekli. 32 GB Ramsiz yaşayabilirsin, her oyunu oynarsın. Ama rahat rahat oynar mısın? hayır. Arkadaki programları kapatman gerekir. Aynı anda 2 oyun açamazsın. Oyun dışı konuşursak zaten çoğu iş için 16 GB Ram yeterli değil artık.

Kendim arada Valorant oynarken 14.5-15 GB kullanıyorum arkada çok fazla program açık olduğundan. O programları kapatabilirim ama rahatlık alanımdan çıkmak istemiyorum mesela. Benim gibi olmayan birisi rahatlıkla 16 GB Ram ile 4-5 sene geçirir.

Ha birde, oyunların evrimi var. Şu anda herkesin bildiğimi gibi "Abi açık dünya yapalım abi en az 50-60 saat oynanışı olsun dev gibi bir haritası olsun her yere gidip adam vuralım" gibi bir mantıkta ilerliyor oyun sektörü. İleride onun değişeceğini ve linear oyunlara biraz biraz geri dönüleceğini düşünüyorum. O yüzden 16 GB Ram hala kullanılmaya "bence" devam edilebilir.

TL;DR 16 GB Ram kullanılabilir ama 3060Ti'dan daha güçlü sistemler için 32 GB Ram tercih edilebilir. 3080 ve 3080'den daha güçlü sistemler içinse 32 GB Ram şarttır.

Ata Şen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
818
İsim
Ata Şen
Hocam rehber için teşekkürler iyi ki 4 slotlu bir anakart almışım zamanı gelince 2x8 daha takarım şuana kadar ram yüzünden sıkıntı görmedim açıkçası fakat cod mw den bahsediyorsak inanılmaz ram tüketimi 16gb yi aşacak durumlara gelmiş gerçektende

TwinsR32

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
778
İsim
Çağlar
Steam
https://steamcommunity.com/id/TwinsR32/
Discord
Twins R32#0331
rust üzerinden verdiğiniz örneği çok doğru buluyorum. bende 16gb ram kullanıp rust oynuyorum yeri geliyor saçma droplar yiyorum sebebini hep ram'e buluyordum. bu konuyla da kanıtlamış oldum denebilir.

Ata Şen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
818
İsim
Ata Şen
Dahası  
Reaksiyon skoru
186
İsim
crazy
32 gb'nin yavaştan geldiğini düşünüyorum, forza 5 te ram usage 14.5 gb ları görüyor, bf42 de bi o kadar yiyor, sisteme ve uygulamaya kalan miktar azalıyor, tabi bu biraz windows yüzünden, her yeni sürümde sistemin kullanımı artıyor, eski sürümlerde boş bellek daha yüksekti.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,228
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
32 gb'nin yavaştan geldiğini düşünüyorum, forza 5 te ram usage 14.5 gb ları görüyor, bf42 de bi o kadar yiyor, sisteme ve uygulamaya kalan miktar azalıyor, tabi bu biraz windows yüzünden, her yeni sürümde sistemin kullanımı artıyor, eski sürümlerde boş bellek daha yüksekti.
Yeni sürümler yeni özelliklerle geliyor, haliyle arkada daha fazla işlem dönüyor.

xawentis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
339
İsim
Emin Akay
Instagram
https://www.instagram.com/xawentis/?hl=tr
Twitter
xawentis
Bundan yaklaşık 3-4 yıl önce 8 GB RAM yeterli diyebiliyorduk, günümüzde bu bellek miktarı 16 GB olarak kabul ediliyor. Fakat zaman geçtikçe sistemler gelişiyor, oyunlar gelişiyor. Günümüzün ortalama bir sistemi için 16 GB bellek sizce yeterli olur mu? Ben bu durumu son zamanlarda bir hayli sorgulamaya başladım. Hem 16 GB RAM hem de 24 GB RAM kullanan biri olarak 16 GB belleğin orta seviyedeki bir sisteme yetmeyeceğini düşünmeye başladım.

Benim sistemin Ryzen 7 5800X3D işlemci ve GeForce RTX 3070 Ti ekran kartına sahip. Bu orta seviye mi diyebilirsiniz fakat bu donanımların konumlandırması dünyada böyledir.

Alıntıyı görüntüle

16 GB RAM ve 2K çözünürlükte RUST, Battlefield 2042 gibi multiplayer oyunlarda FPS düşmeleri yaşayabiliyordum, özellikle RUST oyununda oyun takılıyordu hatta. Bellek kullanımına baktığımda tam 16 GB belleği kullanabildiğini gördüm.

Elimde farklı MHz bile olsa sağlam bir 8 GB bellek daha bulunuyordu ve bunu sisteme takıp toplamda 24 GB 3600 MHz CL16 belleklere sahip olup bu tarz oyunları tekrar denedim.

Alıntıyı görüntüle

24 GB bellekle Rust oyununa girdim, bir kere en baştan oyunun yükleme hızı bir hayli arttı. Daha sonrasında bellek kullanımına baktığımda 20-22 GB arasında devasa bir kullanım gördüm. Evet RUST optimizasyon konusunda yıllardır çok kötü bir oyun fakat belleği artırınca oyundaki takılmaların düzeldiğini fark ettim.

Alıntıyı görüntüle

Yukarıdaki görsel ise Warzone 2.0 oyunundan alınma. Altta sadece Chrome ve Discord açıktı ve bellek kullanımı 16 GB seviyesinin üstüne rahatlıkla çıkıyordu. Ayarları yükseltsem muhtemelen biraz daha ileriye gidebilirdi.

Benimkinden biraz daha düşük bir sistemde 16 GB belleğin yetebileceğini düşünüyorum fakat artık RTX 3070 ve üzeri ekran kartına sahip güçlü bir sistemde 16 GB belleğin sınırlarda gezdiğini söylersem pek yanılıyor olmam.

Zaten bildiğiniz üzere Windows platformu belleği kullanmayı bir hayli seviyor. 8 GB bellek verdiğinizde boşta 4-5 GB kullanır, 32 GB RAM verdiğinizde neredeyse 8-10 GB bellek kullanabiliyor. Yüksek bellek kullanımı aslında sistemin daha rahat çalışması anlamına da geliyor.

Peki sizin bu konuda bir deneyimizin oldu mu? Benim sistemime bu bellek yetmiyor ya da bu bellek rahat yetiyor diyenler elbet vardır.
hocam türkiye şartların da yeterli sadece yurt dışında adamlar 64 128 kullanıyor. benim kuzenim 4000 EURO ya adam 3090 Tİ 64GB sistem topladı onun için 4000 TL o şekilde düşünmek lazım adam gelip 4000 EURO 80.000 TL çevirip o paraya daha iyisini alırım gibi kafa ile düşünüyorsa kafası geri den çalışıyor. anlatamıyorsun adama affedersin tekrar dan ama boktan sistemler bile 15.000 TL den başlıyor. yani şaşırmamak lazım

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,228
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz

ForgettaShow

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
536
İsim
Forget
Sistemimde 8GB RAM var :D

Witcher 3, Valorant, Cs, Gta 5, Pes 2018, Battlefield bad company 2 tarzı oyunlar oynuyorum. Şimdilik yetiyor, ileride 16 yapacağım ve uzun süre ekstra RAM ekletmeyeceğim çünkü ben çok gerekeceğini düşünmüyorum.

Fireable

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
692
İsim
Alper Parlak
Bende 16GB kullanıyodum 32'ye geçince sistem rahatladı

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0