Neler Yeni

2 yıl önce aldığım, başıma bela sistem

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Deniz Hazırbaş
Öncelikle merhabalar, umarım konuya vâkıf arkadaşlarımız vardır.
2 sene önce aşağıda bilgilerini girdiğim sistemi Ankara Vatan Bilgisayar Söğütözü mağazasından satın aldım.

Bu ilk satın aldığım halinde ki parçalar. Garantiye gönderdikçe sürekli parça değişimi oldu, aşağıda değişen parçaların süreci yazmaktadır:

sistemin ilk hali:

işlemci: Ryzen 3 1300x
ram: GSKILL Ripjaws DDR4 3000 Mhz 1x8 gb
hdd: 3.5" 1TB Caviar Blue 7200 RPM 64mb cache
anakart: MSI B350M Pro-VDH
ekran kartı: MSI GTX1060 6gb OC V1
kasa+psu: XIGMATEK GLARE 600w (80+ olduğu için tercih ettim)

Durumları biliyorsunuz aslında, ülke de ne yazık ki bir teknolojik cihaz satın almak maddi açıdan zor. Bu zorluklara rağmen bir şekilde bilgisayar aldım fakat şu sorunlar sırasıyla izledi:

- Özellikle oyun oynarken; siyah ekran alıyorum. Siyah erkan olmasına rağmen arka planda oyunun sesleri geliyor. Aslında oyun arka planda takılı kalıyor, yani aynı ses tekrar edip duruyor, bir ilerleme veya herhangi bir şeyin olmadığını seslerden anlamak mümkün. Ve bu sorun olduğunda bilgisayarın bütün fanları %100 hızla dönmeye başlıyor.

Bu ilk problemin ardından bilgisayarı birkaç defa garantiye verdim. Fakat her seferinde bir problem olmadığını söyleyip tekrar bana geri gönderdiler.

Sorun devam edince, 3. veya 4. gönderişimde parçalar değişmeye başladı:
ilk değişen parçalar:
işlemci: Ryzen 3 1300x ---> Ryzen 5 1500x
PSU: firma tarafından aynısı ile değiştirildi. (Problemsiz olduğunu, yine de içim rahat etsin diye değiştirdiklerini söylediler)
Fakat aynı sorun devam etti.

Not: Problemin aşağı yukarı nasıl olduğunu gösteren bir video linki bırakıyorum, bu videoda ki durumdan farklı olarak benim problemim rastgele sürelerde oluyordu (AÇILIRKEN DEĞİL).

LİNK:

Bunun üzerine ben de standart işlemleri yapmaya başladım.
Her bir parçanın driverlarını silip tekrar kurdum. Fakat değişim olmadı.
Bios updateleri yaptım. Yine değişim olmadı.

Bunun üzerine tekrar garanti ve tekrar parça değişimi:
işlemci: Ryzen 5 1500x ---> Ryzen 5 1600
Yalnız sorunum düzelmedi.

Tekrar işe koyuldum, bu sefer RAM frekanslarını kontrol etmeyi hedef aldım.
Her frekansta denedim ramleri, fakat bu sefer şöyle bir problem oldu:
Anakartım 3200 mhz desteklemesine rağmen, ramleri 2133 Mhz üzerinde çalıştırdığımda "Mavi ekran" hatası almaya başladım.
Bunun üzerine bir süre ramler 2133 mhz de çalıştırmaya başladım, bir süre problemsiz çalıştı, fakat ardından tonla, değişik kodlu mavi ekran hataları almaya başladım. Hem de bu sefer oyun dahi oynamıyordum, normal tarayıcıda gezinirken bile mavi ekran vermeye başladı.

Tekrar bir garantiye gönderiş, tekrar parça değişimleri:
işlemci: Ryzen 5 1600 ---> Ryzen 5 1600x
ram: değiştirilip aynısı verildi
hdd: değiştirilip aynısı verildi
++ bu sefer problemin bir ihtimal ısıdan kaynaklı olabileceğini düşünüp farklı bir soğutucu aldım ---> Xigmatek Whiz işlemci soğutucu

Ne yazık ki bu sefer yine başta ki hataya geri döndük, yine siyah ekran almaya başladım. Yani oyun oynayamıyordum. Ve işin en sinir bozucu tarafı, bu problemin rastgele sürelerde olması.
Yani 1-2 hafta hiç siyah ekran almadan oyun oynadığım da oluyordu, aynı gün içerisinde 3-4 defa siyah ekran aldığım da oluyordu. Yani net bir durumda siyah ekran problemi olmuyordu.
Bunun üzerine bende türlü türlü stress testler uygulamaya başladım.
Öncelikle GPU testi için, FurMark ve ara sıra Heaven UNIGINE kullanıyordum. Onlarda da aynı durum olmuştu. Fakat tek fark stress testlerinde bilgisayarın siyah ekran verme sıklığı çok azdı. Yani stress testini aşağı yukarı 1-3 gün arası açık bıraktığımda siyah ekran problemi ile karşılaşıyordum.

Tekrar garantiye gönderdim. Size bu kısma kadar bahsettiğim durumları onlara da anlattım. Ve bilgisayar döndüğünde yine bir takım parçalarım değişti:
işlemci: Ryzen 5 1600x ---> Ryzen 5 2600x
++SSD indirimi vardı, ssd ekledim sisteme ---> Crucial 240gb BX500

Fakat her şeye rağmen bu sefer ki problem windows errorler (mavi ekran) hataları oldu.
Birkaçının görselini buraya ekleyeceğim. Fakat bir türlü bu bilgisayarda ki lanetim ortadan kalkmış değil.

Sizden çok çok rica ediyorum, bu işten anlayan insanlar lütfen yardımcı olun. Dolar oldu 7 lira, ben bu bilgisayarı ne satabilirim ne yeni bir sistem alabilirim. 2 yıldır acı çekiyorum resmen şu bilgisayar yüzünden.

NOT: Her bir parçanın update için kendi resmi web sitesinde ki ürün linklerini kullandım. Windows için hiçbir program kullanmadım, retail key alıp onu aktif ettim.

1.jpeg
2.jpeg

Son düzenleme:

KToprak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Kamil
Öncelikle merhabalar, umarım konuya vâkıf arkadaşlarımız vardır.
2 sene önce aşağıda bilgilerini girdiğim sistemi Ankara Vatan Bilgisayar Söğütözü mağazasından satın aldım.

Bu ilk satın aldığım halinde ki parçalar. Garantiye gönderdikçe sürekli parça değişimi oldu, aşağıda değişen parçaların süreci yazmaktadır:

sistemin ilk hali:

işlemci: Ryzen 3 1300x
RAM: GSKILL Ripjaws DDR4 3000 Mhz 1x8 gb
HDD: 3.5" 1TB Caviar Blue 7200 RPM 64mb cache
anakart: MSI B350M Pro-VDH
ekran kartı: MSI GTX1060 6gb OC V1
kasa+PSU: XIGMATEK GLARE 600w (80+ olduğu için tercih ettim)

Durumları biliyorsunuz aslında, ülke de ne yazık ki bir teknolojik cihaz satın almak maddi açıdan zor. Bu zorluklara rağmen bir şekilde bilgisayar aldım fakat şu sorunlar sırasıyla izledi:

- Özellikle oyun oynarken; siyah ekran alıyorum. Siyah erkan olmasına rağmen arka planda oyunun sesleri geliyor. Aslında oyun arka planda takılı kalıyor, yani aynı ses tekrar edip duruyor, bir ilerleme veya herhangi bir şeyin olmadığını seslerden anlamak mümkün. Ve bu sorun olduğunda bilgisayarın bütün fanları %100 hızla dönmeye başlıyor.

Bu ilk problemin ardından bilgisayarı birkaç defa garantiye verdim. Fakat her seferinde bir problem olmadığını söyleyip tekrar bana geri gönderdiler.

Sorun devam edince, 3. veya 4. gönderişimde parçalar değişmeye başladı:
ilk değişen parçalar:
işlemci: Ryzen 3 1300x ---> Ryzen 5 1500x
PSU: firma tarafından aynısı ile değiştirildi. (Problemsiz olduğunu, yine de içim rahat etsin diye değiştirdiklerini söylediler)
Fakat aynı sorun devam etti.

Not: Problemin aşağı yukarı nasıl olduğunu gösteren bir video linki bırakıyorum, bu videoda ki durumdan farklı olarak benim problemim rastgele sürelerde oluyordu (AÇILIRKEN DEĞİL).

LİNK:

Bunun üzerine ben de standart işlemleri yapmaya başladım.
Her bir parçanın driverlarını silip tekrar kurdum. Fakat değişim olmadı.
Bios updateleri yaptım. Yine değişim olmadı.

Bunun üzerine tekrar garanti ve tekrar parça değişimi:
işlemci: Ryzen 5 1500x ---> Ryzen 5 1600
Yalnız sorunum düzelmedi.

Tekrar işe koyuldum, bu sefer RAM frekanslarını kontrol etmeyi hedef aldım.
Her frekansta denedim ramleri, fakat bu sefer şöyle bir problem oldu:
Anakartım 3200 mhz desteklemesine rağmen, ramleri 2133 Mhz üzerinde çalıştırdığımda "Mavi ekran" hatası almaya başladım.
Bunun üzerine bir süre ramler 2133 mhz de çalıştırmaya başladım, bir süre problemsiz çalıştı, fakat ardından tonla, değişik kodlu mavi ekran hataları almaya başladım. Hem de bu sefer oyun dahi oynamıyordum, normal tarayıcıda gezinirken bile mavi ekran vermeye başladı.

Tekrar bir garantiye gönderiş, tekrar parça değişimleri:
işlemci: Ryzen 5 1600 ---> Ryzen 5 1600x
RAM: değiştirilip aynısı verildi
HDD: değiştirilip aynısı verildi
++ bu sefer problemin bir ihtimal ısıdan kaynaklı olabileceğini düşünüp farklı bir soğutucu aldım ---> Xigmatek Whiz işlemci soğutucu

Ne yazık ki bu sefer yine başta ki hataya geri döndük, yine siyah ekran almaya başladım. Yani oyun oynayamıyordum. Ve işin en sinir bozucu tarafı, bu problemin rastgele sürelerde olması.
Yani 1-2 hafta hiç siyah ekran almadan oyun oynadığım da oluyordu, aynı gün içerisinde 3-4 defa siyah ekran aldığım da oluyordu. Yani net bir durumda siyah ekran problemi olmuyordu.
Bunun üzerine bende türlü türlü stress testler uygulamaya başladım.
Öncelikle GPU testi için, FurMark ve ara sıra Heaven UNIGINE kullanıyordum. Onlarda da aynı durum olmuştu. Fakat tek fark stress testlerinde bilgisayarın siyah ekran verme sıklığı çok azdı. Yani stress testini aşağı yukarı 1-3 gün arası açık bıraktığımda siyah ekran problemi ile karşılaşıyordum.

Tekrar garantiye gönderdim. Size bu kısma kadar bahsettiğim durumları onlara da anlattım. Ve bilgisayar döndüğünde yine bir takım parçalarım değişti:
işlemci: Ryzen 5 1600x ---> Ryzen 5 2600x
++ bu sefer de sisteme SSD indirimi vardı, SSD ekledim sisteme ---> Crucial 240gb BX500

Fakat her şeye rağmen bu sefer ki problem windows errorler (mavi ekran) hataları oldu.
Birkaçının görselini buraya ekleyeceğim. Fakat bir türlü bu bilgisayarda ki lanetim ortadan kalkmış değil.

Sizden çok çok rica ediyorum, bu işten anlayan insanlar lütfen yardımcı olun. Dolar oldu 7 lira, ben bu bilgisayarı ne satabilirim ne yeni bir sistem alabilirim. 2 yıldır acı çekiyorum resmen şu bilgisayar yüzünden.

NOT: Her bir parçanın update için kendi resmi web sitesinde ki ürün linklerini kullandım. Windows için hiçbir program kullanmadım, retail key alıp onu aktif ettim.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Hocam öncelikle geçmiş olmuş gerçekten baya üzmüş seni her parçayıda değişmişsin nerdeyse ama ekran kartını göremedim onu değiştirmeyi denemedin mi acaba. Birde kullandığın işletim sistemi orjinal mi? Şunu da merak ettim işlemci tarafında sürekli bir yükseltme yapmışlar bunlar için para verdinmi yoksa garanti kapsamında ücretsiz mi yükselttiler

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,060
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Her işlemci değiştiğinde para mı verdin?

Efeunvr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Efeunver
Görüntü gelmeme sorunu ekran kartından dolayıdır

Dahası  
Reaksiyon skoru
81
İsim
Arda
Ekran kartı ve anakarta hiç dokunulmamış anladığım kadarıyla. Öncelikle mümkünse sisteminize başka bir ekran kartı takıp test edin. Sorun devam ediyorsa anakarttan şüphelenilebilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Deniz Hazırbaş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam öncelikle geçmiş olmuş gerçekten baya üzmüş seni her parçayıda değişmişsin nerdeyse ama ekran kartını göremedim onu değiştirmeyi denemedin mi acaba. Birde kullandığın işletim sistemi orjinal mi? Şunu da merak ettim işlemci tarafında sürekli bir yükseltme yapmışlar bunlar için para verdinmi yoksa garanti kapsamında ücretsiz mi yükselttiler
çok teşekkürler hocam, işlemci yükseltme için para ödedim. Şöyle oldu o da, her seferinde değişecek olan işlemci ellerinde olmuyordu, stok kontrollerin bende yapıyordum siteden sık sık, gerçekten de yoktu. Bende ileriye dönük olsun mantığı ile üstüne her seferinde bir miktar para ekleyerek işlemci yükselttim.
Ekran kartı değişmedi hiç, garanti kapsamında gönderdiğim için ekran kartı ve anakart aynı firmaya gidiyor, yalnızca o iki parça değişmedi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Her işlemci değiştiğinde para mı verdin?
evet ne yazık ki.
Şöyle oldu o da, her seferinde değişecek olan işlemci ellerinde olmuyordu, stok kontrollerin bende yapıyordum siteden sık sık, gerçekten de yoktu. Bende ileriye dönük olsun mantığı ile üstüne her seferinde bir miktar para ekleyerek işlemci yükselttim.

Ekran kartında sıkıntı olabilir mi? Hiç değiştirdiniz mi ekran kartını. Ve windows orjinal değilse sıkıntı olmuş olabilir
Windows kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Bana sorarsanız kullanıcıların geneli zaten orjinal windows kullanmıyor. Çoğunluk KMSPico gibi programlar kullanarak crackliyorlar windowsu.
Ben ucuz fiyata retail key satın aldım. Aslında bir nevi orjinal windows kullandım.

Ekran kartına gelecek olursak, ekran kartı değişmedi hiç, garanti kapsamında gönderdiğim için ekran kartı ve anakart aynı firmaya gidiyor, yalnızca o iki parça değişmedi.

Görüntü gelmeme sorunu ekran kartından dolayıdır
Biraz fazla net bir cevap. Görüntü gelmemesinin tek sebebi ekran kartı değildir bu arada daima.

Ekran kartı ve anakarta hiç dokunulmamış anladığım kadarıyla. Öncelikle mümkünse sisteminize başka bir ekran kartı takıp test edin. Sorun devam ediyorsa anakarttan şüphelenilebilir.

Çok güzel bir tespitte bulundunuz, çok teşekkür ederim.
Tek sorunum, test yapabileceğim başka bir ekran kartına sahip değilim :( .

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Deniz Hazırbaş
Benzer sorun yaşayan arkadaşlar olduğu düşüncesi ile bu başlığı aktif tutayım o halde.
Gelecek hafta elime farklı model ramler ulaşacak, yakın bir tanıdığım aynı problemi aynı ramlerden kaynaklı olduğunu, onunda aynı problemi yaşadığını ve ramlerin marka modelini değiştirdiğinde düzeldiğini söylemişti.

İlerleyen günlerde denenecek ramler: GSKILL Ripjaws DDR4 3000 Mhz 1x8 gb ----> Kingston HyperX Fury DDR4 2666 Mhz 2x4 gb

isimsizüye

80+ Gold
Benzer sorun yaşayan arkadaşlar olduğu düşüncesi ile bu başlığı aktif tutayım o halde.
Gelecek hafta elime farklı model ramler ulaşacak, yakın bir tanıdığım aynı problemi aynı ramlerden kaynaklı olduğunu, onunda aynı problemi yaşadığını ve ramlerin marka modelini değiştirdiğinde düzeldiğini söylemişti.

İlerleyen günlerde denenecek ramler: GSKILL Ripjaws DDR4 3000 Mhz 1x8 gb ----> Kingston HyperX Fury DDR4 2666 Mhz 2x4 gb
kardeşim ekran kart veya anakartdır kesin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Deniz Hazırbaş
kardeşim ekran kart veya anakartdır kesin.

Bende öyle düşünüyorum çünkü yalnızca o ikili değişmedi.
Ne yazık ki distribütör firma testlerde sorun olmadığını söyledi...

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,852
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
www.instagram.com/serhatcanavci
Steam
www.steamcommunity.com/id/serhatcanavcii
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR
Valla çok sıkıntılı bir süreç olmuş. Keşke direk iade etseydin ilk sorunlar basgosterdiginde.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,536
Üyeler
146,739
Son üye
Mully
Top Bottom