Neler Yeni

200W 5+1 ses sistemine 400W amfi bağlarsak ne olur?

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,700
İsim
emirhan
Herkese merhaba, bende MX2500 5+1 ses sistemi mevcut fakat kendi amfisinden farklı şekilde çalıştırmak istiyorum. 200W amfi yapımı videosunu gördüm fakat yapmışken güçlü yapmak istedim 400W amfi yapıp bağlasam seste bozulma vb. olur mu bozulma olur derseniz 200W olan videodan bakarak yapacağım.

En İyi Cevap
toplam 200w büyük bass ile beraber haftasonu bu videoya bakarak yapmayı düşünüyorum hem parçaları da almış olurum ve güzel bir şekilde çalışır mı?

Hocam güzel bir devre değil bu. Hoparlörden ses gelsin yeter mantığıyla yapılmış bir devre. 200 watt da olmaz. 200 wattı verebilmesi için iyi bir güç beslemesi gerekir. (12 Volt 20 Amper trafo 240 watt yapar.) Mosfetin max gücü 200 watt olabilir bakmadım bilmiyorum.

Ayrıca büyük bass ın doğru çalışabilmesi için crossover denilen 2 yada 3 yollu hoparlör sürücü devresi yapmanız gerekir. Bass tiz mid filtresi diye de geçer. Aşağıdaki videoda olduğu gibi.

Sizin elinizde bulunan Ton kontrolcünün ile filtre aynı işlevde olmadığını da belirtiyim...

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,700
İsim
emirhan
@M-Q^GÖKTÜRK senin bilgin varmı reis ben bir türlü yapamadım girişi bağlayıp denemek istiyorum ama

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
@M-Q^GÖKTÜRK senin bilgin varmı reis ben bir türlü yapamadım girişi bağlayıp denemek istiyorum ama
acc+ ve battery+ pinlerine trafodan gelen + ucunu ground pimine - ucunu bağlamanız lazım hocam zaten şemada hoparlör bağlantılarıda verilmiş

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,700
İsim
emirhan
acc+ ve battery+ pinlerine trafodan gelen + ucunu ground pimine - ucunu bağlamanız lazım hocam zaten şemada hoparlör bağlantılarıda verilmiş
acc ve batery girişlerini birbirine bağlayıp yapsam nasıl olur aynı anda bağlanacaksa öyle yapayım zor olabilir çünkü ya da direkt soket alsam

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
acc ve batery girişlerini birbirine bağlayıp yapsam nasıl olur
battery girişime hiç bağlamanıza gerek yok sadece acc bağlamanız yeterli eğer acc ile çalışmazsa battery de bağlayabilirsiniz ama dediğiniz gibide olur

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,700
İsim
emirhan
battery girişime hiç bağlamanıza gerek yok sadece acc bağlamanız yeterli eğer acc ile çalışmazsa battery de bağlayabilirsiniz ama dediğiniz gibide olur
2 amperlik 12v adaptör kaldırır mı bi de elimde 5 amperlik 12v lik adaptör var hangisini kullansam iyi olur

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,700
İsim
emirhan

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,700
İsim
emirhan

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
iki kondansatörle kesilebilir bir ses hocam o büyük bir problem değil fakat güç kaynağı dediğiniz gibi önemli
Hocama çok uğraştım arabaya bağlamıştım mesela gaza bastıkça hoparlörlerden motor sesi geliyordu kondansatör taktım büyüttüm küçüktüm olmadı filtre bobini buldum eski oto tepelerinde oluyor onlardan takınca %99 oranında kesildi güzel temiz bir güç kaynağı yapayım dedim amfide daha zor olunca bıraktım.
ama güzel boş zamanlar için iyi uğraşı
Mesaj otomatik birleştirildi:

istek parça yanii resital tadında güzel baya kanalını arada açıp dinlerim böyle güzel oluyor şarkıyı direkt açınca çok güzel olmuyor cengiz kurtoğlundan gelir mi

bunun hangi kısmına - + takmam gerekiyor anlayamadım da güç kaynağımın anakart güç girişini kesip buna takmayı düşünüyorum 12v adaptör ile deneyeyim dedim bi küçük hoparlörde bağlarım çalışırsa bunun üzerinde deneyeceğim herşeyi rca kablosu taksam nasıl olur fotoda da belli oluyor zaten :)
Kısaca şöyle olması lazım kırmızı ve sarı kablo artı olacak siyah kabloya eksi vereceksin.
Yüksek watlı hoparlör bağlamadığın sürece kısık seste çalışır tabi ekipman sağlamsa

Ama uzu süre kullanacaksan daha güçlü adaptör takmamız gerekli

Son düzenleme:

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,700
İsim
emirhan
yok hocam sesi açarsanız kesme ihtimali var

iki pinide bağlayıncada aynı şekilmi hocam
anlayamıyorum ki şemada da aşağıya mı yukarıya mı nereye bağlayacağımı göstermemiş sadece rengi vermiş herkes soket ile kullandığı için tabi ben kabloyu ucundan deyiriyorum .d bi ara gidip geldi ekran o kadar yine deneyeceğim şimdi

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
anlayamıyorum ki şemada da aşağıya mı yukarıya mı nereye bağlayacağımı göstermemiş sadece rengi vermiş herkes soket ile kullandığı için tabi ben kabloyu ucundan deyiriyorum .d bi ara gidip geldi ekran o kadar yine deneyeceğim şimdi
Valla bende anlamadım. Soket Alsan iyi olur yada yakında oto teypçi varsa sorsan garanti olur.

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,700
İsim
emirhan
Valla bende anlamadım. Soket Alsan iyi olur yada yakında oto teypçi varsa sorsan garanti olur.

tam bunu bulup dinliyordum cengiz kurtoğlundan yine mi sen olur mu reis teypi bağladım sadece açma kapama tuşu yanıyor basıyorum küçük ekranı gelmiyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,387
Üyeler
141,128
Son üye
eyup56
Top Bottom