Neler Yeni

240MM Sıvı Soğutucu Önerisi - 2.500TL

mert1337

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mert Çiçek
Bütçe
2500
2.500TL'ye Ryzen 5 5600 işlemcim için sıvı soğutma önerebilir misiniz?

Şu iki sıvı soğutucuyu karşılaştırdım (Pompa ve fan hızı, CFM, Hava basıncı vs.) fakat pek karar veremedim hangisinin daha performanslı olduğuna.

Bütçem doğrultusunda en performanslı soğutucu ne olur? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bünyamina

80+ Gold
Sıvı soğutma şart mı ? Kule tipi de önerelim mi ?
Themalright olanı tercih edebilirsin.

Palo DAYI

80+ Gold
kasa 360mm destekliyor mu? 100 tl daha verip 360 alabilirsiniz çünkü
atarmısın lınkı bende arıyorumda
Mesaj otomatik birleştirildi:

kule tıpı ıyı sogutuyor zaten bencede fazldan para vermesıne gerek yok 214 xt kendımde kullanıyorum onerırım

mert1337

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mert Çiçek
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hali hazırda kule tipi soğutucuya sahibim ama bu aylarda sıcaklıkdan dolayı yüksek performans kaybı yaşıyorum. Sıvı soğutucuyla hem ileriye yatırım hemde sorunu kökten çözmek istedim.

atarmısın lınkı bende arıyorumda

kule tıpı ıyı sogutuyor zaten bencede fazldan para vermesıne gerek yok 214 xt kendımde kullanıyorum onerırım
Bende 1 senedir ID Cooling 224 XT kullanıyorum ama yetmemeye başladı.

Bünyamina

80+ Gold
Hali hazırda kule tipi soğutucuya sahibim ama bu aylarda sıcaklıkdan dolayı yüksek performans kaybı yaşıyorum. Sıvı soğutucuyla hem ileriye yatırım hemde sorunu kökten çözmek istedim.
Hangi kule tipi fan kullanıyorsunuz ? Dandik bir kule tipi fan bile olsa 5600 ü soğutur. Performans kaybı 95 derece civarından sonra yaşarsın. Sıvı soğutmanın uzun yıllar sorunsuz çalışacağını kestiremezsiniz. Kule tipi fan genel konuşuyorum uzun yıllar kullanırsınız.

Palo DAYI

80+ Gold

Bende 1 senedir ID Cooling 224 XT kullanıyorum ama yetmemeye başladı.
termal macundan olmasın o 8 ay falan oldu alalı hıcbır sorun yok

Bünyamina

80+ Gold
Senin fandan daha düşük bir fan kullanıyorum. Yükte max 80 dereceyi görüyorum. 2 yılı geçti kullanalı. Temizlesem macunla birlikte 77 civarını görürüm. Sen o fanla 75 altı rahat kullanırsın bu sıcak aylarda. Eğer bu derecede değilse fanı temizle macunu yenile düzelir. Boşuna masraf yapma. Değişen bir şey olmayacak.
Performans kaybının da bunla alakası yok onu da bil. On numara açıkladım umarım anlarsın.

mert1337

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mert Çiçek
Hangi kule tipi fan kullanıyorsunuz ? Dandik bir kule tipi fan bile olsa 5600 ü soğutur. Performans kaybı 95 derece civarından sonra yaşarsın. Sıvı soğutmanın uzun yıllar sorunsuz çalışacağını kestiremezsiniz. Kule tipi fan genel konuşuyorum uzun yıllar kullanırsınız.
Bilmiyorum belki de CPU ile bir sorun yaşıyorum. Undervolt yapmama rağmen ve 83-84 dereceleri geçmemesine rağmen CPU çok fena şekilde GHz düşürüyor. 3-4 ay öncesine kadar stabil 500-600 FPS aldığım bir oyunda şimdi 300'den başlayarak oyunu oynadığım süre boyunca 100 FPS'lere kadar düşüyor. Bu durum moralimi çok bozdu bende şansımı ilk sıvı soğutucu alarak çözmeye, sorun CPU'daysa daha üst model CPU'lara geçerek sıvı soğutmayı hazırda tutmakta buldum.

Bünyamina

80+ Gold
Bilmiyorum belki de CPU ile bir sorun yaşıyorum. Undervolt yapmama rağmen ve 83-84 dereceleri geçmemesine rağmen CPU çok fena şekilde GHz düşürüyor. 3-4 ay öncesine kadar stabil 500-600 FPS aldığım bir oyunda şimdi 300'den başlayarak oyunu oynadığım süre boyunca 100 FPS'lere kadar düşüyor. Bu durum moralimi çok bozdu bende şansımı ilk sıvı soğutucu alarak çözmeye, sorun CPU'daysa daha üst model CPU'lara geçerek sıvı soğutmayı hazırda tutmakta buldum.
UV yapmana gerek yok onu önce kapat. Sıcaklığın çok yükselirse fanı tam montajlayamamışsındır. Bunu da bir kenara yaz. Eğer 80 civarında çalışıyorsa genel bir temizlik ve macun değişimi yap. Başka bir şeye gerek yok.

mert1337

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mert Çiçek
Senin fandan daha düşük bir fan kullanıyorum. Yükte max 80 dereceyi görüyorum. 2 yılı geçti kullanalı. Temizlesem macunla birlikte 77 civarını görürüm. Sen o fanla 75 altı rahat kullanırsın bu sıcak aylarda. Eğer bu derecede değilse fanı temizle macunu yenile düzelir. Boşuna masraf yapma. Değişen bir şey olmayacak.
Performans kaybının da bunla alakası yok onu da bil. On numara açıkladım umarım anlarsın.
Termal macunu 2 defa yeniledim, fanı temizledim. Boşta 50 derecelerde geziyor, yükte dediğin gibi 80 civarlarında. Fakat CPU istediğim boost frekanslarına ulaşamıyor GHz düşerek yüksek miktarda FPS kaybı yaşattırdı şu son 1 ayda.

UV yapmana gerek yok onu önce kapat. Sıcaklığın çok yükselirse fanı tam montajlayamamışsındır. Bunu da bir kenara yaz. Eğer 80 civarında çalışıyorsa genel bir temizlik ve macun değişimi yap. Başka bir şeye gerek yok.
UV yapmazsam aksine CPU sıcaklıktan kaynayacak ve durum daha kötü olacak emin ol. Yükte 80 civarında çalışıyor fakat kararlı çalışmıyor sorun burda. (CPU'yu yaklaşık 1 yıldır UV ile kullanıyorum ve bir sorun olmadı hiç. Bu aylarda performans kaybı başladı.)

Bünyamina

80+ Gold
Termal macunu 2 defa yeniledim, fanı temizledim. Boşta 50 derecelerde geziyor, yükte dediğin gibi 80 civarlarında. Fakat CPU istediğim boost frekanslarına ulaşamıyor GHz düşerek yüksek miktarda FPS kaybı yaşattırdı şu son 1 ayda.

UV yapmazsam aksine CPU sıcaklıktan kaynayacak ve durum daha kötü olacak emin ol. Yükte 80 civarında çalışıyor fakat kararlı çalışmıyor sorun burda. (CPU'yu yaklaşık 1 yıldır UV ile kullanıyorum bir sorun yoktu. Bu aylarda performans kaybı başladı)
UV yapmazsan 90 dereceleri o fanla geçmesi için kasanı kapalı kutuda ve odanın 40 derecede olması gerekiyor.
5600 böyle bir işlemci değil. 5600x de bak söylüyorum anlarsın zaten senin fandan daha düşük fan kullanıyorum. 2 yılı geçti. 80 dereceyi yükte gördüm. Boşta 40 derece civarında çalışıyor. Benden örnek al. Bu işlemci 7800x3d bile olsa 85 dereceyi görürsün o fan ile. Mantık dışı bu dereceyi alman.
Dediğim gibi tek bir açıklaması olabilir işlemcine tam değmiyor fan.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
975,373
Üyeler
154,223
Son üye
mrtcn8486
Top Bottom