Neler Yeni

27' 2K IPS monitör tavsiyesi Bütçe 9.000TL

AlevFırtınası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
Alev Fırtınası
Hocam kusura bakmayın darlıyorum gibi olmuyordur umarım.
Yok darlamıyorsun sıkıntı yok

Öncelikle hdr kötü olması bu banttaki bütün monitörlerde mi öyle yoksa bu monitör özelinde mi.
Bu banttaki bütün monitörlerde. HDR performansları isimde kalıyor, arka ışıklandırma destekleri zort olduğu için HDR açınca görüntü daha da kötüleşiyor.

Onun dışında Asus VG27AQ3A şu monitör hakkında ne düşünüyorsunuz.
Kontrastı 720 ölçülmüş. Ölçüm cihazları dandik deyip 150-200 eklesek bile 900:1 kontrast oranı berbat. Aynı paraya diğer monitörlerin kontrast oranı 1400:1 oluyor genelde. Parlaklığı ayrı bir rezillik, 236 nit ölçülmüş. Zaten resmi olarak belirtilen de 250 nit. İkisi de düşük değerler. Örneğin dell g2724d'de parlaklık 426 nit veya deminki attığım aoc'de 370 nit. Asusun bu kontrast ve parlaklık sorunları zaten direkt listeden elenmesine sebep oluyor.

Bir de son attığınızla Aoc Q27G4X arasındaki farklar tam olarak nelerdir.
Kontrast ve parlaklık farkı. Asusun kontrast 720 ölçülmüş taş çatlasın 900'dür, aoc'nin 1086:1. Parlaklık da dediğim gibi asusta 236 gibi yetersiz ve düşük bir değerken aoc'de 371 nit gayet yeterli.

Bunda 350 cd diyor sdr mı hdr mı onu göremedim ben sdr büyük ihtimalle de.
Ben SDR parlaklıkları söyledim

aradaki 1400 liralık fark değmez mi diyorsunuz?
Değmeyi bırak alınmaz ki o asus. Bu AOC monitörün de piyasası 9400 TL zaten. Şu an indirimde olduğu için 7800 TL.

Bir de konuyu okudunuz mu bilmiyorum ama Asusun monitörüyle ilgili tartışma çıktı. Bu monitör hakkında bilginiz varsa bilgilendirir misiniz?
Okumadım ne tartışması çıkmış

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
hasan

AlevFırtınası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
Alev Fırtınası
yok asus için değil de aoc nin diğer monitörü için dedim 9200 liralık olan q27g4x
O monitör de güzel 1400:1 kontrast 350 nit parlaklık, ama parası çok :D O paraya dell g2724d alırsın ya da msi'ın da iyi modelleri vardı onları alırsın
Mesaj otomatik birleştirildi:

yok asus için değil de aoc nin diğer monitörü için dedim 9200 liralık olan q27g4x
Valla geri dönüp ne yazmış diye bakamam 7 sayfa olmuş :D Neyi savunuyorsa tekrar yazsın

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
hasan
O paraya dell g2724d alırsın ya da msi'ın da iyi modelleri vardı onları alırsın
1724117066719.png

hocam şöyle bir karşılaştırma var dell için 8 bit diyor, yine bilmediğimden soruyorum aoc nin monitöründe 8+frc var bu önemli bir özellik mi. Bir de MSI'ın stokları kalmamış sanırım. Bir tane MSI almıştım ben de fakat ölü piksel çıktı iade

etmek durumunda kaldım
Valla geri dönüp ne yazmış diye bakamam 7 sayfa olmuş :D Neyi savunuyorsa tekrar yazsın
Gerçek 10 bit olup 120Hz e düşürse bile renk gamutunun çok iyi olduğunu savunuyordu

AlevFırtınası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
Alev Fırtınası
hocam şöyle bir karşılaştırma var dell için 8 bit diyor
Markalar monitörleri 10 bit desteklese bile 8 bit olarak tanıtıyorlar nedense. O yüzden bu siteler böyle hataya düşüyor. Bu tarz ezber özellik yazan siteler her zaman doğruyu göstermeyebiliyor. 10 bit olduğunun kanıtı burada + alan birçok kişi de doğrular. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/g2724d
bilmediğimden soruyorum aoc nin monitöründe 8+frc var bu önemli bir özellik mi.
8 + frc demek monitörün paneli 8 bit ama yazılım ile 10 bit panel kadar renk destekleyebiliyor. Valla gözle fark edilecek bir durum değil bence. Ya da fark edebilirsin de gözlerine kalmış biraz. 10 bit farkını anlaman için içeriğin de 10 bit olması lazım mesela youtube videosu izlerken işe yaramaz ama unreal engine ile yapılmış bir oyun oynarken veya başka 10 bit destekleyen bir oyun oynarken ya da 10 bit film izlerken işe yarar. Önerirken buna dikkat ederek öneriyorum zaten. Buna dikkat etmek yetmiyor bir de displayport versiyonuna bakmak gerekiyor çünkü dp 1.2 10 biti max 120 hz verebilirken dp 1.4 200 hz'e kadar verebiliyor.

Bir de MSI'ın stokları kalmamış sanırım.
Evet bir tanesine baktım da kalmamıştı
Bir tane MSI almıştım ben de fakat ölü piksel çıktı iade
Evet MSI en fazla ölü piksel şikayetinin olduğu monitör markası.

Gerçek 10 bit olup 120Hz e düşürse bile renk gamutunun çok iyi olduğunu savunuyordu
Ee doğru. Gerçek 10 bit bir panel 8 + frc ile 10 bit olan panellerden daha iyi. Tek sorun gerçek 10 bit panellerin IPS değil OLED olup 30.000 TL'den başlaması :D Hani bu bütçelerde gerçek 10 bit monitör yok ki bakalım karşılaştıralım.

Birazcık bakındım da arkadaş displayport 1.2'li 236 nit parlaklıklı 700-900 kontrastlı Asus tuf gaming vg27aq3a almış. Sanırım paneli gerçek 10 bit sanmış. 120 hz'e çekince 10 bit seçeneği açılıyor daha iyi oluyor falan demiş de benim önerdiğim tüm monitörlerde her hz'de 10 bit açılıyor zaten. Arkadaşın paneli bu.

Ben yatıyom reis iyi geceler

Son düzenleme:

Emrekyr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Emre KAYIR
Bu monitör benim de aklıma çok yattı bir hafta önce msi G274QPF qd E2 27" 1 MS almıştım onun renkleri çok güzeldi ama ölü pikselleri vardı iade ettim onunla bunun görüntü açısından farkı nasıldır bir bilginiz var mı
Bende msi almayı düşünüyorum.. iyi değilmi diyorsun..

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
hasan
Ben yatıyom reis iyi geceler
iyi geceler hocam sağ olasın gece gece benim de kafam monitörle doldu ben de yatayım olmadı

Bende msi almayı düşünüyorum.. iyi değilmi diyorsun..
hocam onun hakkında çok bir yorum yapamıcam ben 274qpf e2 almıştım senin attığın 272 olanı ne farkı var bilmiyorum. Onun dışında stoklarda yok msida merdivenaltı mağazalar satıyor genelde. Birinden aldım ölü pikselli çıktı başka bir youtube videosu gördüm onda da ölü pikselli çıkmış ben bu durumun satıcılardan kaynaklandığını düşünüyorum. İade ürünleri satıp satıp son kullanıcının hangisinde patlayacak diye bekliyorlar bence. O yüzden amazondan orda yoksa oturmuş sitelerden alışveriş yap

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
hasan
iyi ki muhabbetini yaptık itopya durur mu yapıştırmış zammı 100 lira

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
971,102
Üyeler