Neler Yeni

Çözüldü✓ 3 Yıllık sistem toplama serüveni sonunda bitti : )

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
264
İsim
Kenan Çelik
Konu biraz uzun olacak. Sizlere pandemi zamanından bugüne kadar adım adım sistem toplama serüvenimi anlatmak istiyorum.

2021 pandemi zamanı. Kapanmaların olduğu dönem. Aynı zamanda mining zamanı. Ekran kartı bulunamıyor. Miningciler, mağazalar tek ekran kartı satmadığı için hazır sistemleri bile topluyorlardı. Kapanmada evde pc olmadığı için inanılmaz sıkıcı geçiyordu. Bu nedenle mağazalardan satın alamadığım için, miningcinin birinden ekran kartı hariç kasayı 5000TL ye satın aldım. Sistemde her şey sıfırdı.
Asus tuf gt301 kasa
Asus tuf B550 anakart
Amd 5600x
Xpg 2x16 3200mhz ram
corsair 650w psu
1.jpeg
Ekran kartı bulamadığım için elimde bulunan GT630'u bu sisteme takmıştım. Bu kart sayesinde kapanmalarda sabaha kadar valo oynuyordum. O kart benim için o dönem altın değerindeydi :)
2.jpeg
Daha sonra amazon fransadan gtx 1650 yakaladım ve bir süre bu kart ile devam ettim.
3.jpeg
Sonra bir mucize oldu ve amazon almanyadan 8k ya asus tuf 3070ti snipeladım. Bir anlık gazla aldım ama bütçemi çok çok aşıyordu. Bu nedenle kartın maliyeti çıksın diye sistemle 3 ay kadar gece gündüz sadece mining yaptım. Kartın vramlarine zarar gelmesin diye türlü türlü soğutma çözümleri üretiyordum : )
4.jpeg5.jpeg6.jpeg8.jpeg

Maliyeti çıkınca miningi bitirdim ve sistem sonunda kısa süreliğine de olsa bitti. Ancak bu seferde kasayı büyütmek istedim. Asus tf gt301'i satıp Gt501 aldım. Ardından da corsair psu'yu satıp asus rog750w psu aldım.
10.jpeg9.jpeg12.jpeg

Bu sistemi uzun bir süre kullandım. Ta ki geçenlerde bu forum sayesinde Aorus FI32U 4k monitör alıncaya kadar. Sistem 4k monitöre yetmityordu. Bende yılbaşı zamları gelmeden sistemi yükseltmek istedim.
1.JPG2.JPG3.JPG

Expo ve ısınma sorunları yüzünden 2 gün boyunca sadece testler yaptım. Çok stresli bir dönemdi. Epey bir masraf ettiğim sistem rezalet çalışıyordu. Dertsiz başına dert aldın diye kendime çok kızsamda sonunda sistemi adam edebildim. Ancak hala çok ısınıyordu.
Bugün gelen Deepcool LS720 ile beraber sistemi nihayet tamamen bitirdim. Hiç bir sorun kalmadı ve tamamen stabil oldu.
Yaşım 32. 15 yaşından beri bilgisayarlar ile iç içeyim. Bugüne kadar kullandığım en yüksek seviyeli sistem oldu. Darısı dileyen ve bunun için çabalayan herkese inşallah.

Sistemin Son hali;
Kasa: Asus Tuf GT501
Anakart: Asus Tuf x670E-WIFI
İşlemci: Amd 7800x3d
Soğutucu: Deepcool LS720
Ram: Gskill Trident Z5 Neo 2x16GB CL30 6000mhz
Ssd: Kingston KC3000 2tb x2
Ekran kartı: Galax Rtx4080
Psu: Deepcool PX1000G
Monitör1: Aorus FI32U
Montör2: Asus vg248
1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG

Son düzenleme:
hayirli olsun hocam

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
264
İsim
Kenan Çelik
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıvı soğutucu üzecek gibi bu arada. Yük altında ciddi ses yapmaya başladı.

Top Bottom