Neler Yeni

Çözüldü✓ 3060 ti düşük gpu kullanımı sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
GPU: 3060 ti
CPU: i5 11400f
Ram: 16gb 2 kanal

Oynadığım oyunda 70-80 fps alıyorum. 50'lere de sık sık düşüyor. Youtubeden izlediğim videoda 3060 + 12400f kullanıyordu ve 120 fpsi çok rahat geçebiliyordu. Videoda GPU kullanımı 95 civarı. Bende ise DSR açtığım halde 70'i geçmiyor. Sorunu Nvidia Denetim Masası'ndaki 3D Ayarların yönetilmesi kısmından çözmeye çalıştım ama oyunu ekledikten sonra oyunu neyle çalıştırmak istediğimi seçmemi sağlayan ayar yok. Sorunu nasıl çözebilirim?

El-Turco

80+ Bronze
Hocam o ayarın olma nedeni ikincil bir gpu biriminin bilgisayarınızda yer almasıdır laptop veya apu işlemcili bilgisayarlda olabilir o ayar sizin sisteminizde olmaması normal. İşlemci kullanımınız ne durumda, korsan mı oynuyorsunuz oyunu diğer oyunlarda sorun var mı?

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,096
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
11400f ile 3060ti darboğaz yapmıyor sorunun montajda, soğutma da ya da hasarlı windows'dan kaynaklı olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam o ayarın olma nedeni ikincil bir gpu biriminin bilgisayarınızda yer almasıdır laptop veya apu işlemcili bilgisayarlda olabilir o ayar sizin sisteminizde olmaması normal. İşlemci kullanımınız ne durumda, korsan mı oynuyorsunuz oyunu diğer oyunlarda sorun var mı?
Oyun korsan değil. Diğer oyunlarda da GPU kullanımı düşük ama fps sorunu yok. İşlemci kullanımı oyun oynarken 15'i geçmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Henüz monitörüm yok televizyondan oynuyorum.

11400f ile 3060ti darboğaz yapmıyor sorunun montajda, soğutma da ya da hasarlı windows'dan kaynaklı olabilir.
Sıcaklık 65 dereceleri geçmiyor. Diğerleriyle de ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü forumlarda araştırdım ve çok fazla bu sorunu yaşayan var.

Son düzenleme:

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,096
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Sıcaklık 65 dereceleri geçmiyor. Diğerleriyle de ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü forumlarda araştırdım ve çok fazla bu sorunu yaşayan var.
Driver'larla ilgili bir sorun olabilir, temiz kurulum yapmayı deneyebilirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
Driver'larla ilgili bir sorun olabilir, temiz kurulum yapmayı deneyebilirsin.
Nvidia Denetim Masası'nda sürücü sürümü 512.15 olarak geçiyor ama Nvidia'nın sitesine baktığımda son sürümün 472.12 olduğu yazıyor. Nedenini anlamadım. Ayrıca 472.12'yi kurduğum halde hala 512.15 yazıyor.

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,096
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Nvidia Denetim Masası'nda sürücü sürümü 512.15 olarak geçiyor ama Nvidia'nın sitesine baktığımda son sürümün 472.12 olduğu yazıyor. Nedenini anlamadım. Ayrıca 472.12'yi kurduğum halde hala 512.15 yazıyor.
Zaten eski sürücüde kalmışsın burada ki Link'den indirip öyle kur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
Zaten eski sürücüde kalmışsın burada ki Link'den indirip öyle kur.
Sürücüyü güncelledim ve GPU kullanımı arttı. Ama bu sefer de fpsim düştü.

DSR'ı kapatınca düzeldi. Yardımın için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,096
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Sürücüyü güncelledim ve GPU kullanımı arttı. Ama bu sefer de fpsim düştü.

DSR'ı kapatınca düzeldi. Yardımın için çok teşekkür ederim.
Rica ederim, iyi forumlar.

Top Bottom