Neler Yeni

Çözüldü✓ 4080 - 100k PC / 4090 - 110k PC | Satın alacağım, sizce hangisi daha iyi?

arogger

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Arda Coşar
Selamlar,

Bundan önce açtığım konuda da bir takım bilgiler edindim ve en son resmini paylaşacağım şu 2 setup arasında kaldım. Sizce hangisini almam daha mantıklı olur?

4080 olan PC:
1694896087872.png

4090 Olan PC:
1694896034377.png

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan

4080 ile 84.200
4090 ile 101.700

Çok istersen SSD 990 pro ile değiştirebilirsin. 2000 TL farka ya da kasayı çok beğeniyorsan h9 elitle değiştirebilirsin ama bence lancool 3 en kral kasadır.

Aynı şekilde işlemciyi de 7950x ya da 7950x3d ile değiştirebilirsin çoklu çekirdek performansı işine yarayacaksa.
Kendin toplarsan karşılaşabileceğin sorunları kendin çözmek zorunda kalacağını unutma.

1500 TL farkla anakart, işlemci ve rami değiştirerek İntel de alabilirsin.

arogger

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Arda Coşar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

4080 ile 84.200
4090 ile 101.700

Çok istersen SSD 990 pro ile değiştirebilirsin. 2000 TL farka ya da kasayı çok beğeniyorsan h9 elitle değiştirebilirsin ama bence lancool 3 en kral kasadır.

Aynı şekilde işlemciyi de 7950x ya da 7950x3d ile değiştirebilirsin çoklu çekirdek performansı işine yarayacaksa.
Kendin toplarsan karşılaşabileceğin sorunları kendin çözmek zorunda kalacağını unutma.

1500 TL farkla anakart, işlemci ve rami değiştirerek İntel de alabilirsin.

Dostum çok teşekkürler. H9 elite önerdiğin için tahmin ediyorum, sanırım önceki açtığım konuyu da okudun. Ne istediğimi az çok anlamışsındır belki

4090 için topladığın pc Samsung SSD'de taktığımızda 103.700 yapıyor. Hazır sistem de zaten 106k gibi bir fiyat etiketine sahip. 3k civarı bi kar için sence tek tek uğraşmaya değer mi? Önerdiğin parçaların hazır sisteme göre çok bir artısı var mıdır?

Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
ali

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Ram, soğutucu, kasa, SSD ve ekran kartı modeli daha kaliteli olmuş oluyor ve daha ucuza geliyor. Kendime güvenmiyorum o yüzden kendim toplamak istemiyorum diyorsan hazır sistem alıp geçebilirsin. Yukarıda yazılan parçalar soğutucu haricinde FPS ya da performansa etki edecek parçalar değil.

Daha fazla para verip hazır sistemi alırsan tek eksisi muhtemelen daha sesli çalışır ve sıcaklıklar biraz daha yüksek olur. Bu kadar.

arogger

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Arda Coşar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ram, soğutucu, kasa, SSD ve ekran kartı modeli daha kaliteli olmuş oluyor ve daha ucuza geliyor. Kendime güvenmiyorum o yüzden kendim toplamak istemiyorum diyorsan hazır sistem alıp geçebilirsin. Yukarıda yazılan parçalar soğutucu haricinde FPS ya da performansa etki edecek parçalar değil.

Daha fazla para verip hazır sistemi alırsan tek eksisi muhtemelen daha sesli çalışır ve sıcaklıklar biraz daha yüksek olur. Bu kadar.
Toplama konusunda problem güven değil, zaten bilgisayar mühendisiyim. RAM'ler çok yakın, SSD'leri zaten aynı yapacağım, Ekran kartı modellerini karşılaştırdığımda da öyle devasa bir fark görmedim. Hatta MSI'ın Ventus modeli bir tık önde gibi. Açıkçası bir tek kasa içime sinmiyor 😄

Bundan önceki konuda da bahsetmiştim. Hem bir sürü farklı satıcıyla muhattap olmamak, hem montajıyla uğraşmamak, hem de taksitli bir alışveriş yapmak için hazır taraftarıyım. Yukarıda Fiyatı yanlış görmüşüm. Hazır pc 109k yani arada 6k oynuyor. 110klık pc'de 6k için sistemler bu kadar benzerken o zahmetlere ve problemlere girmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Kaçırdığım ya da saçmaladığım bir nokta varsa söylemekten çekinme, emeğin için tekrardan teşekkür ederim

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Ventus modeli msi'ın en giriş seviyesi ve kalitesiz malzeme kullandığı modeli. Dediğim gibi FPS açısından hiç bir fark olmaz sadece sıcaklık farkı.
Galax daha büyük ve malzeme kalitesi daha iyi bir model. Ventus'un neden bir tık önde olduğunu düşündüğünü bilmiyorum. RGB umursadığını sanmıyorum ama RGB olmaması da dezavantaj.

RAM'ler birbirine yakın değil 5600 mhz cl36 bir ram 6000 mhz cl30 bir ram'e göre kötü ramler. Hem frekansı düşük hem gecikme değeri yüksek hem de muhtemelen içerisindeki chip daha kötü. RAM az da olsa FPS'e ve performansa etki eden bir parça. Yine RGB farkı da var.

Ama hazır sistem olarak aldıktan sonra tüm parçaları kendi isteğine göre yine değiştirebilirsin sorun değil. Yani tamamen sana kalmış bir durum.
Ml360 illusion da lt720 göre daha sesli ve az performanslı çalıştığını unutma. Tabi Ryzen işlemcilerle sorun olmayabilir intel kadar güç çekmedikleri için.

Kısacası her şey sende bitiyor.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
100k pcye para vericem ama ramler 5600mhz olacak :D
Çok masraf etmeden ikinci elde satıp yenisini alabilir. Değiştirmesi zor bir parça değil ama böyle yüksek fiyatlı sistemlere bu ramleri koymaları bile üzücü.

arogger

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Arda Coşar
100k pcye para vericem ama ramler 5600mhz olacak :D
Seçenekler arasında maksimum bu vardı 🙂
Çok masraf etmeden ikinci elde satıp yenisini alabilir. Değiştirmesi zor bir parça değil ama böyle yüksek fiyatlı sistemlere bu ramleri koymaları bile üzücü.
Yetersiz geldiği noktada ramleri değiştiririm. Yukarıda da dediğim gibi maks 5600 koymuşlardı.
Ventus modeli msi'ın en giriş seviyesi ve kalitesiz malzeme kullandığı modeli. Dediğim gibi FPS açısından hiç bir fark olmaz sadece sıcaklık farkı.
Galax daha büyük ve malzeme kalitesi daha iyi bir model. Ventus'un neden bir tık önde olduğunu düşündüğünü bilmiyorum. RGB umursadığını sanmıyorum ama RGB olmaması da dezavantaj.

RAM'ler birbirine yakın değil 5600 mhz cl36 bir ram 6000 mhz cl30 bir ram'e göre kötü ramler. Hem frekansı düşük hem gecikme değeri yüksek hem de muhtemelen içerisindeki chip daha kötü. RAM az da olsa FPS'e ve performansa etki eden bir parça. Yine RGB farkı da var.

Ama hazır sistem olarak aldıktan sonra tüm parçaları kendi isteğine göre yine değiştirebilirsin sorun değil. Yani tamamen sana kalmış bir durum.
Ml360 illusion da lt720 göre daha sesli ve az performanslı çalıştığını unutma. Tabi Ryzen işlemcilerle sorun olmayabilir intel kadar güç çekmedikleri için.

Kısacası her şey sende bitiyor.
Ventus modeliyle ilgili kararımı versus.com da senin seçtiğin ekran kartıyla karşılaştırdıktan sonra verdim. Çok derinlemesine araştırmaya girmedim. Zaten hazır üzerinden gitmek istiyordum, yakın değerler görmek bana yetti.

RGB çok mühim değil. Estetik bir dezavantajdan bahsediyorsun sanırım ki o da zevk meselesi.

Soğutucu rahatsız edici seviyede ses çıkarırsa onu sağlam bir soğutucuyla değiştirebilirim. Şimdilik bu sistem hoşuma gitti, umarım bir sıkıntıyla karşılaşmam

xTURANN

80+ Bronze
Hocam sadece merakımdan soruyorum ;
1 - Ne iş ile uğraşıyorsunuz ?
2 - Hazır sistemlere baktınız mı ? Mesela Bu Linkte 4090'a ve Fiyatlar Artan Şeklinde Filtrelenmiş Durumda. Buna göre 100k'ya 4080 alabiliyorken 103k'ya bile 4090 alabiliyorsunuz. Parça kalitesini bilmem belki siz çok daha iyilerini seçmişsinizdir ama hazır sistemlerin çok daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Tabii tek tek çok iyi kampanyalarla toplamak harici.

Top Bottom