Neler Yeni

4K ya da 2K Monitör Tavsiyesi

OSman18

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Osman Atlıhan
Bütçe
20000
Merhaba arkadaşlar. Herkese iyi forumlar dilerim.
Halihazırda kullandığım aşağıdaki 1080p monitörümü değiştirmek istiyorum.

Aslında eski değil, 2022 Aralıkta almıştım. Alırken çok arada kaldım 2K mı alsam diye. Sonuç olarak aldım, kullanıyorum, memnunum da. Ancak şöyle ki sıfırdan kasa topladım ve 7700 XT ile 7500F kombinasyonunu seçtim. Kartın hakkı 2K aslında, monitörü de buna göre yenileyeyim diye düşündüm. Bu sefer de önceki yaptığım gibi anlık 2K değil de ileriye dönük 4K bir cihaz alsam daha mantıklı olur gibi geldi. Ölçü olarak 27 inç yeterli gibi ama 4K çözünürlükte işler değişir mi bilemiyorum. Oturduğum yerden kolumu uzattığımda ekrana dokunabiliyorum. 4K olacağını da varsayarsak 27 üstü nasıl olur sizce?
Özellik bakımından sadece epey üzerinden kağıt üzerinde ms, CD, sRGB, Hz gibi özellikleri karşılaştırıyorum ama pek bilgim yok monitörlerle ilgili. Aradığım ana özellikleri ve kullanım amacımı sıralayacak olursam;

-IPS (OLED'ler güzel ama çok pahalı)
-4K (tavsiyelerinize göre 2K da değerlendirilebilir)
-10 bit (sanırım çoğu 8+ frc)
-hikayeli oyunlar ve film öncelikli.
-F/P odaklı bir ürün olması da oldukça önemli benim için.

Şu iki monitör güzel görünüyor.

Onun dışında şunu yeni gördüm:
Bu quantum teknolojisi çok fark oluşturan bir özellik midir?

Bir de bazı arkadaşların paylaştığı Dell'in şu modeline rastladım, gayet iyi görünüyor ama fiyatı biraz fazla geldi.

Bana yakın olanlar sırasıyla
1- Msi 274URF QD
2- Dell G3223Q ve Asus ROG XG27UCS
3- Msi 274UPF

Siz de fikir, bilgi, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar.

Son düzenleme:

AlevFırtınası

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
164
İsim
Alev Fırtınası
22K'ya miniled panelli monitör var, alabileceğiniz en iyi monitör bu olur. Bütçenizi aşıyor ama belki peşin fiyatına taksit imkanı ile halledebilirsiniz. Ben birkaç tane link atıyorum siz taksit imkanlarına göre bakın. İdefix peşin fiyatına 8 ay taksit, amazon 9 ay taksit yapıyor diye gördüm ama çok ayrıntılı bakmadım. Monitör miniled olduğu için yukarıda attığınız IPS paneller ile karşılaştırılamayacak kadar üstün.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu quantum teknolojisi çok fark oluşturan bir özellik midir?
Bu arada şuna da cevap vereyim: QD monitörün renk paletini çok daha genişletiyor ama günlük kullanıcıya hitap etmiyor, photoshopcular falan adobe gibi programlarda o renk paletinden yararlanabiliyor. Biz günlük kullanıcı olarak o renk paletini kullanmaya kalkışırsak bütün renkler aşırı doygun ( oversaturated ) olur bu da hoş bir şey değil.

Son düzenleme:

OSman18

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Osman Atlıhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
22K'ya miniled panelli monitör var, alabileceğiniz en iyi monitör bu olur. Bütçenizi aşıyor ama belki peşin fiyatına taksit imkanı ile halledebilirsiniz. Ben birkaç tane link atıyorum siz taksit imkanlarına göre bakın. İdefix peşin fiyatına 8 ay taksit, amazon 9 ay taksit yapıyor diye gördüm ama çok ayrıntılı bakmadım. Monitör miniled olduğu için yukarıda attığınız IPS paneller ile karşılaştırılamayacak kadar üstün.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bilmediğimden soruyorum, paylaştığınız modelin özelliklerinde VA yazıyor, miniled farklı bi şey mi oluyor? Samsung'un televizyonlarını severim ama bu Odyssey modeli monitörlerde kronik sorunlar olduğunu okudum, ghostingten falan bahsediyorlardı. Tabii çok sayıda Odyssey modeli var sanırım, bu modelde sorun yoktur belki bilemiyorum. Bu konu hakkında bilginiz var mı?
Ödeme konusundaki düşünceniz için de ayrıca teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi peşin fiyatına taksitle almayı düşünüyorum zaten. Peşin alma imkanım yok maalesef. :)

AlevFırtınası

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
164
İsim
Alev Fırtınası
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bilmediğimden soruyorum, paylaştığınız modelin özelliklerinde VA yazıyor, miniled farklı bi şey mi oluyor? Samsung'un televizyonlarını severim ama bu Odyssey modeli monitörlerde kronik sorunlar olduğunu okudum, ghostingten falan bahsediyorlardı. Tabii çok sayıda Odyssey modeli var sanırım, bu modelde sorun yoktur belki bilemiyorum. Bu konu hakkında bilginiz var mı?
Ödeme konusundaki düşünceniz için de ayrıca teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi peşin fiyatına taksitle almayı düşünüyorum zaten. Peşin alma imkanım yok maalesef. :)
Miniled paneller IPS panellerin ışık sızması ve IPS glow gibi ana problemlerini ortadan kaldırıyor, en büyük avantajı bu. Mini LED bir panel teknolojisi değil, arka aydınlatma teknolojisi. Miniled lokal karartma bölgeleri sayesinde daha iyi kontrast ve daha derin siyah seviyeleri sunuyor. Yüksek parlaklık seviyesine daha rahat ulaşabiliyorlar bu yüzden HDR deneyimi oldukça iyileşiyor. Bu bütçedeki IPS panellerde local dimming eksikliğinden dolayı berbat bir HDR deneyimi olurken bu monitörde Quantum HDR 2000 olduğu için film izlerken veya HDR'lı oyun oynarken diğer monitörlere bin basar. Örneğin şu ikisinin incelemelerine bir göz atıp farkı daha iyi anlayabilirsin:

OSman18

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Osman Atlıhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Miniled paneller IPS panellerin ışık sızması ve IPS glow gibi ana problemlerini ortadan kaldırıyor, en büyük avantajı bu. Mini LED bir panel teknolojisi değil, arka aydınlatma teknolojisi. Miniled lokal karartma bölgeleri sayesinde daha iyi kontrast ve daha derin siyah seviyeleri sunuyor. Yüksek parlaklık seviyesine daha rahat ulaşabiliyorlar bu yüzden HDR deneyimi oldukça iyileşiyor. Bu bütçedeki IPS panellerde local dimming eksikliğinden dolayı berbat bir HDR deneyimi olurken bu monitörde Quantum HDR 2000 olduğu için film izlerken veya HDR'lı oyun oynarken diğer monitörlere bin basar. Örneğin şu ikisinin incelemelerine bir göz atıp farkı daha iyi anlayabilirsin:

Anladım hocam. Şu yabancı inceleme siteleri bayağı iyi oluyor. rtings'e bakıyordum sürekli ama VA paneli görüp direkt elemiş olabilirim bu monitörü. 🙈 Bir bilene danışmak gerekmiş her zaman. Biraz daha araştırayım bu monitörü. Kafama iyice yatarsa vereyim siparişi. Çok teşekkür ederim hocam ilginiz için. 🙏

Bu arada paylaştığınız linklere göz attım da Medimarkt'ta ayın 26'sına kadar seçili ürünlere sepette indirim uygulanıyormuş. Odyssey Neo G7 için de 1000₺'lik bir indirim var, 21.000'e geliyor, şu anda en iyi fiyat bu sanırım. Başka değerlendirmek isteyen olursa diye eklemek istedim.
odyssey neo g7.png

Top Bottom