Neler Yeni

60HZ'DEN KURTULUYORUM! (Kurtlar sofrası operasyonu bitmiştir.) - MSI 23.8" G2412

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,026
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
İç donanımlar , Toplama Bilgisayar Tavsiye
ben 75 hz den kurtulamayacağım ama en azından başkaları mutlu olsun
Darısı senin başına ben kendimi bildim bileli 60hz'deyim senin ki en azından 75miş o kadar kötü değildir.

Ryzhem

80+ Gold
En İyi Cevap
1

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Bir de monitörde IGZO tabanlı Panda panel kullanılıyor. IGZO transistörüne sahip IPS paneller a-Si'ye oranla daha hızlı bozuluyor bence. Kendi düşüncem bu.

He sana gelmişken konu açıcaktım monitör gelince direk işi bilene sorayim monitörde sıf 5hz için overclock yapmaya gerek varmı ? uzun süre gitsin istiyorum
5Hz'i fark etmeseniz de hareket bulanıklığına ufaktan faydası olur. Hertz'i OC etmenin bir sakıncası yok, 170Hz kullanabilirsiniz.

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,026
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
Bir de monitörde IGZO tabanlı Panda panel kullanılıyor. IGZO transistörüne sahip IPS paneller a-Si'ye oranla daha hızlı bozuluyor bence. Kendi düşüncem bu.

5Hz'i fark etmeseniz de hareket bulanıklığına ufaktan faydası olur. Hertz'i OC etmenin bir sakıncası yok, 170Hz kullanabilirsiniz.
Nasıl bir bozulmadan bahsediyoruz neden ki daha hızlı bozulması ve Overlock genelde işlemciler için çok mantıklı olmuyor uzun kulanım için tam performans zorluyorsun ve ısı oluyor monitördede öyle olmaz mı?

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Nasıl bir bozulmadan bahsediyoruz neden ki daha hızlı bozulması ve Overlock genelde işlemciler için çok mantıklı olmuyor uzun kulanım için tam performans zorluyorsun ve ısı oluyor monitördede öyle olmaz mı?
170Hz monitörünüzün sınırı değil yüksek ihtimal, daha yüksek Hz'lere çıkabilir. Monitörde yenileme hızından sorumlu birimler AP ve DDIC olarak geçiyor.
Farklı bir konudan alıntılıyorum.
IC'nin açılımı Integrated Circuit olarak geçer ve monitörlerde bu yarı iletken çip için DDIC terimi kullanılır, açılımı Display Driver Integrated Circuit'dir. DDIC'nin amacı basitçe AP(Application Processor)'den gelen görüntü sinyallerini paneldeki alt piksellere doğru bir şekilde aktarmaktır.

DDIC'yi Telefona Bluetooth ile bağlanmış kulaklık olarak düşünebilirsiniz. Telefon(AP) kulaklığa(DDIC) işlemesi için sinyaller gönderiyor, kulaklıkta(DDIC) telefondan gelen veriyi işleyip sese(görüntüye) dönüştürüyor. Eğer kaynak sesini hızlandırmak(yenileme hızını arttırmak) isterseniz hızlandırmak için telefonu(AP) mu yoksa kulaklığı(DDIC) mı kullanırsınız? Telefonu öyle değil mi? Yani burada yenileme hızını etkileyen temel faktör DDIC değil AP'dir.

Daha kaliteli AP daha yüksek yenileme hızı anlamına da gelmez. AP'ler üretim amaçları doğrultusunda çalışır, kaliteleri ancak monitörün maksimum overclock miktarını etkileyebilir belki. (tabi ki monitör üreticileri ilgili monitöre hertz kilidi koymaz ise)
165Hz için ayarlanmış AP ve DDIC'ye monitör üretisi +5Hz eklemişse bu yenileme hızının AP ve DDIC için sorun olmadığı, monitörün bu yenileme hızında sorun yaşamayacağı anlamına geliyor.

UFO testinin yaratıcısı(oldukça bilgili biri) da monitöre overclock yapmanın oldukça güvenli olduğunu söylüyor. Kendi forumlarında 144Hz monitörü sorunsuz şekilde 240Hz'lere kadar overclock edenler var.

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,026
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
170Hz monitörünüzün sınırı değil yüksek ihtimal, daha yüksek Hz'lere çıkabilir. Monitörde yenileme hızından sorumlu birimler AP ve DDIC olarak geçiyor.
Farklı bir konudan alıntılıyorum.
165Hz için ayarlanmış AP ve DDIC'ye monitör üretisi +5Hz eklemişse bu yenileme hızının AP ve DDIC için sorun olmadığı, monitörün bu yenileme hızında sorun yaşamayacağı anlamına geliyor.

UFO testinin yaratıcısı(oldukça bilgili biri) da monitöre overclock yapmanın oldukça güvenli olduğunu söylüyor. Kendi forumlarında 144Hz monitörü sorunsuz şekilde 240Hz'lere kadar overclock edenler var.
Şeyden dolayı sordum aslında 170hz direk eklemek varken 165 yerine niye overlock yapıp 170hz'ye çıkarmışlar mantıksız geldi ondan ama çok teşekkür ederim

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Şeyden dolayı sordum aslında 170hz direk eklemek varken 165 yerine niye overlock yapıp 170hz'ye çıkarmışlar mantıksız geldi ondan ama çok teşekkür ederim
Kullanılan panelin gerçek yenileme hızı 165Hz çünkü. Mesela ASUS VG249Q1R gibi modellerde panel 144Hz olmasına rağmen 165Hz olarak satıyor.

Aykut D.

80+ Gold
AOC 60HZ TN Panelden sonunda nasip oldu ve stoğa girdiği gibi MSİ G2412'ye yapıştım 3 taksit ile almak zorunda kaldım 50tl kargo ödereyek toplam 4200TL'ye gelicek malesef ki ama çok güzel fiyatan aldığımı düşünüyorum geldiğinde incellemesi gelir size sorum itopya nasıldır iade konusunda falan ölü piksel gelirse ve 1MS MPRT olması çok büyük sıkıntımı ve bu monitör için renk mi parlaklık mı bi değeri soruyorlardı.

Alıntıyı görüntüle
Mesaj otomatik birleştirildi:

8-10 yılık 60hz monitöre yaptığım konuşma:
20231107_215944.jpg

BatuhanKLC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
851
İsim
Batuhan Kılıç
AOC 60HZ TN Panelden sonunda nasip oldu ve stoğa girdiği gibi MSİ G2412'ye yapıştım 3 taksit ile almak zorunda kaldım 50tl kargo ödereyek toplam 4200TL'ye gelicek malesef ki ama çok güzel fiyatan aldığımı düşünüyorum geldiğinde incellemesi gelir size sorum itopya nasıldır iade konusunda falan ölü piksel gelirse ve 1MS MPRT olması çok büyük sıkıntımı ve bu monitör için renk mi parlaklık mı bi değeri soruyorlardı.

Alıntıyı görüntüle

8-10 yılık 60hz monitöre yaptığım konuşma:
Hayırlı olsun güle güle kullan dostum.

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,026
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
Kullanılan panelin gerçek yenileme hızı 165Hz çünkü. Mesela ASUS VG249Q1R gibi modellerde panel 144Hz olmasına rağmen 165Hz olarak satıyor.
Çok teşekkür ederim kral zaman ayırdığın için dediğin gibi overclock yapmak gerekirse yaparız geldiğinde artık

Hayırlı olsun güle güle kullan dostum.
Teşekkür ederim abi bide şöyle kampanyadaki monitörlerin incelemesini çekebiliyorsan çok güzel olur hiç youtubeda video bulamıyoruz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,986
Üyeler
141,379
Son üye
emir.ergor
Top Bottom