Neler Yeni

Çözüldü✓ 6400 MHZ Ram 4800 MHZ çalışıyor. XMP Açık olmasına rağmen..

Ixveela

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Noah H Y
Merhaba arkadaşlar , yeni sistem dizdim. Geçen hafta bios'u güncellemeden önce 6200 MHZ gibi frekanslarla pc yi başlatabiliyordum ama arada sırada crash yiyordum. Bios update yaptıktan sonra 6400 MHZ ( x2 - 16gb ) ram'lerim 4800 MHZ de çalışmaya başladı. Bios'u güncelledim , XMP profili açık ve 3 profilide test ettim.
Bios'ta aktif ediliyor XMP profilim ama görev yöneticisinde 4800 MHZ de çalışıyor. Cpu-Z de 2400MHZ ( x2 ile aldığımızda 4800 yine. ) Yardımcı olur musunuz sakıncası yoksa sizede?

Ürünlerim ; 7800x3d / Gigabyte A620m-S2H / Patriot Viper Venom 6400MHZ ram.

Anakart/Ram MHZ frekansları uyumlu diye biliyorum.

nostra07

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
Rogue Agent
XMP/EXPO ayarlarını kaydedip çıktığından eminsen ve güncellemeden sonra bu sorun ortaya çıkmaya başladıysa BIOS pilini çıkarıp 1dk filan bekleyip tekrar takıp deneyebilirsin. Oda olmaz ise BIOS sürümü problemli olabilir. Birde 6000mhz AM5 için en stabil hız bence 6000'e sabitleyip bıraksan tam performans alman için yeterli.

Ixveela

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Noah H Y
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
XMP/EXPO ayarlarını kaydedip çıktığından eminsen ve güncellemeden sonra bu sorun ortaya çıkmaya başladıysa BIOS pilini çıkarıp 1dk filan bekleyip tekrar takıp deneyebilirsin. Oda olmaz ise BIOS sürümü problemli olabilir. Birde 6000mhz AM5 için en stabil hız bence 6000'e sabitleyip bıraksan tam performans alman için yeterli.
Kaydetmekten kastınız bios'tan çıkarken F10 basıp biostan çıkmak dimi?

Ixveela

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Noah H Y
Evet yapılan değişikleri kaydedip çıkmaktan bahsediyorum. Belki dalgınlıkla kaydetmeden çıkmış olabilirsiniz.
Az önce denedim bios pilini çıkartıp taktım şimdi görüntü gelmiyor. Usb ler rgbler çalışıyor ama görüntü yok

nostra07

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
Rogue Agent
Az önce denedim bios pilini çıkartıp taktım şimdi görüntü gelmiyor. Usb ler rgbler çalışıyor ama görüntü yok
Hocam sorunu çözdünüz mü? Eğer ekran gelmiyorsa BIOS Flashla tekrar eski BIOS sürümünü atmayı deneyebilirsiniz.

Ixveela

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Noah H Y
Hocam sorunu çözdünüz mü? Eğer ekran gelmiyorsa BIOS Flashla tekrar eski BIOS sürümünü atmayı deneyebilirsiniz.
Evet , sorunu 15dk önce çözdüm ve hallettim. Problem kısaca buymuş ;

1. Anakart yeni bios eski olduğu için ram frekans'larını desteklemiyordu ve sürekli de mavi ekran veriyordu.
2. Bu problemi çözmek için bios güncelledim ramlar xmp açık şekilde kullandım 6400 MHZ değerinde lakin AMD RYZEN MASTER adlı uygulamayı indirene kadar. İndirip game mode açınca 4800MHZ sabit kalıyor XMP açık olmasına rağmen.
3. Amd ryzen master'ı sildiğim veya resetlemeyi denediğimde sistem kendini kilitliyor ve power'ı sökene kadarda açılmıyor. Power'ı söksemde 4800MHZ de çalıştırıyor. Bios'u çıkartıp xmp açmadan RM uygulamasını sildim ve tekrardan bios'u çıkartıl 6400 MHZ yaptım. Şuan sorunsuz , şimdilik. Umarım faydası olur diğerlerinide

Top Bottom