Neler Yeni

7.1 Fiziksel Kulaklık

Eren Kurtuluş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
445
İsim
Eren Kurtuluş
Selam arkadaşlar. 7.1 Fiziksel yada Sanal arasındaki fark ne bilmiyorum bu konuda bir açıklık getirebilirmisiniz? internette 1- 2 modele baktım mesela SteelSeries Arctis 7. Bu kulaklıkta sanal 7.1 kullanılmış fakat
alta bıraktığım linkte daha ucuz bir fiyata fiziksel kulaklık kullanılmış. Fiziksel olanın fiyatı neden bu kadar az? fiziksel daha iyi diğe biliyorum. Yine böyle bir soru sorulan forum görmüştüm arkadaş fiziksel 7.1 arıyordu ve milletin attığı linklerdeki kulaklıklar en az 2500TL civarında idi. Bu kulaklık neden bu kadar ucuz?

Teşekkürler. İyi Forumlar. :D

Eren Kurtuluş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
445
İsim
Eren Kurtuluş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Selam arkadaşlar. 7.1 Fiziksel yada Sanal arasındaki fark ne bilmiyorum bu konuda bir açıklık getirebilirmisiniz? internette 1- 2 modele baktım mesela SteelSeries Arctis 7. Bu kulaklıkta sanal 7.1 kullanılmış fakat
alta bıraktığım linkte daha ucuz bir fiyata fiziksel kulaklık kullanılmış. Fiziksel olanın fiyatı neden bu kadar az? fiziksel daha iyi diğe biliyorum. Yine böyle bir soru sorulan forum görmüştüm arkadaş fiziksel 7.1 arıyordu ve milletin attığı linklerdeki kulaklıklar en az 2500TL civarında idi. Bu kulaklık neden bu kadar ucuz?

Koca forumda bilen yokmu ya :)

memoliady

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
431
İsim
mehmet adıyman
haket ha

Death Mark

80+ Bronze

Kağıt üzerinde 7.1 ses sistemi çok şahane bir şey ama pratikte hiçbir şey elde edilemiyor.
Ses açılarını doğru yönde veren bir kulaklık piyasada zor bulunur. O yüzden 5.1 bile yeterli.

memoliady

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
431
İsim
mehmet adıyman
Benim deneyimlerime ve gözlemlerime göre: (Razer Kraken, K. Cloud Flight vs Centruion, Tiamat)
Arkadaşların da dediği gibi Sanal 7.1 teoride Stereo'nun ötesine geçemez fiziksel olarak mümkün değildir ses kasma tek eksen üzerindedir (sağ-sol) bunu şu şekilde deneyimleyebilirsiniz: sanal 7.1 kulaklıkla ses kasarken 90 derece önünüzden ve arkanızdan gelen sesleri %100 algılayamazsınız ama birkaç yazılım hilesiyle çaprazdaki sesler biraz da olsa anlaşılabilir fakat dediğim gibi tam önden tam arkadan algılaması zorlayıcı. Fakat 5+5 ayrı sürücülerden ayrı ayrı ses kanallarından farklı ses işittiğimizden bu ses kasma doğruluğu %90 a kadar çıkıyor (bilimsel değil deneyimsel yüzdedir). Şimdi sanal kulaklığı şu şekilde savunabiliriz: "Sonuçta bizim de iki adet kulağımız var sağda ve solda" eskiden ben de böyle düşünüyordum fakat kulağımız bir delikten ibaret değil çevresinde mükemmel akustik yapıda kıkırdak dış yapısı bulunmakta bu sayede gerçek hayatta bir ormanda sesleri kusursuza yakın algılayabiliyoruz...

umarım yardımcı olabilmişimdir....:)

Eren Kurtuluş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
445
İsim
Eren Kurtuluş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim deneyimlerime ve gözlemlerime göre: (Razer Kraken, K. Cloud Flight vs Centruion, Tiamat)
Arkadaşların da dediği gibi Sanal 7.1 teoride Stereo'nun ötesine geçemez fiziksel olarak mümkün değildir ses kasma tek eksen üzerindedir (sağ-sol) bunu şu şekilde deneyimleyebilirsiniz: sanal 7.1 kulaklıkla ses kasarken 90 derece önünüzden ve arkanızdan gelen sesleri %100 algılayamazsınız ama birkaç yazılım hilesiyle çaprazdaki sesler biraz da olsa anlaşılabilir fakat dediğim gibi tam önden tam arkadan algılaması zorlayıcı. Fakat 5+5 ayrı sürücülerden ayrı ayrı ses kanallarından farklı ses işittiğimizden bu ses kasma doğruluğu %90 a kadar çıkıyor (bilimsel değil deneyimsel yüzdedir). Şimdi sanal kulaklığı şu şekilde savunabiliriz: "Sonuçta bizim de iki adet kulağımız var sağda ve solda" eskiden ben de böyle düşünüyordum fakat kulağımız bir delikten ibaret değil çevresinde mükemmel akustik yapıda kıkırdak dış yapısı bulunmakta bu sayede gerçek hayatta bir ormanda sesleri kusursuza yakın algılayabiliyoruz...

umarım yardımcı olabilmişimdir....:)
Anladım hocam sağol. Peki bu kulaklık neden ucuz? dediğim gibi 1000TL lik kulaklıkta fiziksel koymuyorlarda 400tl lik kulaklıkta nasıl var? Bi kurnazlıkmı var acaba? Arctis 7 yerine sırf 7.1 İçin tercih edilirmi? sonuçta arada 600 - 700 TL lik bir fark var. Buna değermi demek istiyorum :)

memoliady

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
431
İsim
mehmet adıyman
Anladım hocam sağol. Peki bu kulaklık neden ucuz? dediğim gibi 1000TL lik kulaklıkta fiziksel koymuyorlarda 400tl lik kulaklıkta nasıl var? Bi kurnazlıkmı var acaba? Arctis 7 yerine sırf 7.1 İçin tercih edilirmi? sonuçta arada 600 - 700 TL lik bir fark var. Buna değermi demek istiyorum :)
var işin içinde bir kurnazlık.... :)

Yusuf_Yuşâ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,128
İsim
Yusuf Yuşa Arslan
Kısacası 7.1 ancak yüksek model kulaklarda hissedilebilir ki bence 7.1 olayı çok gereksiz.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,058
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Fiziksek 7.1'lerin iyileri 2000 TL'nin altına bulunmaz. Bunun bu kadar ucuz olmasında elbette bir hile vardır. Örneğin bildiğim kadarıyla mikrofonu kötü. Ama bu fiyata inmesi için daha başka şeyler de olmalı.

Yagiz dlz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Burgi
Sanal 7.1 kulakigin icindeki elektronik sistemin stero yani sadece sagsol ses sistemini sanal olaraktan yazilim yoluyla sesi aktariyo mesela en uyduruk 100tl lik kulaklikta 7.1 yazar . Birde bazi firnalar elektronik devrenin icine sanal 7.1 dahil ediyolar steelseries hyperx gibi mesela cloud 2 modelinde sanal gelen kulakligin yanina birde ses karti veriliyo bu sefer sanaldan normal 7.1 cevire biliyosun Esas 7.1 direkmen elektronik devreyle yada dahili ses karti ile urunun gelmesi buda sesin uzakligi ve netligini arttiriyo bazi ustduzey oyunlarda direk farkini anlarsin. Uyduruk stero kulakligi sanala 7.1 e .sanalida normal 7.1 cevirire bilirsin
Razer synapse 2.21 yazilimiyla telefon kulakligini bile 7.1 yapabilirsin sanal olarak. ;)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,955
Üyeler
142,058
Son üye
x4katsuk1
Top Bottom