Neler Yeni

7 aydır çözemediğim teknik sorun

gökmo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Gökmen Tüzmen
Sanırım benim sorunumu yanlış anladınız hocam. Ben bilgisayarın performansından şikayetçi değilim aslında memnunum sistemimden ama şu FPS yüksek olup oyunun akıcı olmaması, ekranda yırtılmalar ve gecikmeler oluşması vs. canımı sıktı. Yeni yorumda da arkadaşın dediği @Gl0ve sağlam bir beddua aldım belli. Kasamı her daim temiz tutarım, zaten yan kapağını kapatmıyorum hep açık o yüzden ısınma sorunum da yok. İşlemcim boşta 30-35 derecelerde yük altında max 60-70 görüyordur herhalde. Düzenli olarak Cooler Master ile macunlarım. Ekran kartı bakımını yaparım vs. yani bakımdan yana sıkıntı yok malımın kıymetini bilir ilgilenirim fakat bu lanet sorun değişik. Stuttering diyorlar bakıyorum stuttering değil, FPS drop diyorlar bakıyorum o değil. Çözemedim açıkçası, lanet ülkede parçalar pahalı olmasa değiştiricem daha iyileriyle veya aynılarıyla ama 6 yıl önceki parçaları almam bile 2000 liraya mâl oluyor bana. Üstüne 2000 koyar başka bilgisayar alırım örneğin yani. Anakart, Kasa-PSU, Ram toplam 2200 gibi bir fiyat çıkartıyor bana. Şuanlık zaten mecburen lazım olduğu için RAM aldım resmen rezalet DDR3 1600Mhz RAM'e 750 TL vermek.
Evet galiba yanlış anlamışım sorunu. Bİr de psu'nuz kaç watt onu sorayım. Ayrıca ram olarak corsair vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 ramlere bir bakın isterseniz eğer doğru anladıysam DDR3 1600 rame 750 tl vermişsiniz.

gylnsgv

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Geylani Şiğva
Instagram
gyln.sgv
Steam
https://steamcommunity.com/profiles/76561198856038664/
Discord
C L U T C H#4877
Reddit
https://www.reddit.com/user/clutcha1
Öncelikle herkese merhabalar, iyi günler dilerim.

Sorunum biraz uzun ve karmaşık. Bir çok kez çeşitli platformlarda araştırmama rağmen hiçbir şekilde çözüm bulamadım. Sistemimin ayrıntılarıyla başlayalım;

Anakart: H81M-D r2.0.
Ekran kartı: ASUS STRIX GTX 750 Ti.
RAM: 4x2 8 GB DDR3 1600MHz.
İşlemci: i7 4790.
SSD: SanDisk 240 GB 530/440.
İşletim sistemi: Windows 10 Home orijinal.

Sorun ayrıntıları;

Oluştuğu yerler: Genel olarak tüm bilgisayarda (tüm oyunlar, masaüstü, video izlerken vs.)
Olayla ilgili diğer konularım; 1. Konu, 2. Konu

2020 Nisan ayında AOC C24G1 marka-model monitörü satın aldım. 144 Hz 1 ms özelliklerine sahip. O dönem CS:GO oynuyordum, her şey mükemmel gidiyordu. Oyun gayet akıcı, oyun oynarken zevk aldığım ve nirvanaya ulaştığım dönemler. Yaklaşık 1-1.5 ay geçti mayıs ayının ilk haftası gibiydi birdenbire, ben bilgisayara yazılımsal veya donanımsal müdahale etmemişken kendi kendine minik FPS düşüşleri, akıcılık gidip yerine yırtılma ve kasmalar geldi, örneğin Valorant oyununda FPS 200-250 arası olmasına rağmen tamamiyle rezalet bir biçimde kasma hissiyatı oluşuyor ve oynanmaz hale geliyor oyun.

İnternetten aylardır araştırmama rağmen bir sonuç elde edemedim. Stuttering denilen bir sorunla karşılaştım ve çok yakın geldi bana, onu çözmek için ne forumlar ne yabancı siteleri inceledim ama ne denediysem sonuç alamadım.

Başarısız çözüm süreci; (not: Bu sorun ilk başladığında ekran kartım arızalıydı, sürekli reballing işlemi yaptırmam gerekiyordu. Arızası ise ısınıp, grafikler kayıp bilgisayarı dondurmasıydı. Ömrünün bittiğini, bir daha reballing işlemi yapılamayacağını öğrenip 2. el çok temiz aynı ekran kartımdan satın aldım, sorun devam ediyor.)

• Ekran kartı değişimi.
  • Priz değişimi.
  • Oyunlar içi tüm ayarlar denendi.
  • Tüm NVIDIA ayarları denendi.
  • V-Sync vs. tüm ayarlar denendi.
  • 2 gün önce SSD'ye geçtim ve temiz kurulumu gerçekleştirdim. (Windows ve oyunlar SSD üzerine kurulu.)
  • BIOS güncel.
  • Logitech uygulamasını kaldırdım.
  • NVIDIA ayarlarından Hertz'i 143 civarına çektim.
  • Monitör yakınındaki radyasyon yayabilen eşyaları kaldırdım (modem vs.)
  • Bilgisayarı odada başka bir bölüme taşıdım.
  • Empty standby list ile RAM temizleme gerçekleştiriyorum (belli aralıklarla)
  • Ekran kartı ve işlemci termal macunları düzenli olarak değiştirilir.
  • Ekran kartı OC modda hiç çalışmadı.
  • Gereksiz servisler kapalı.
  • FPS sabitleme 144 ve 200.
  • Windows Defender kapatma-açma denendi.
  • Windows'u performans odaklı optimize etme.

Velhasılıkelam şu an aklıma gelen deneyip olumlu sonuç alamadığım çözümler bunlar. Deneyemediklerim ise evdeki elektrik tesisatı değiştirmek, monitörü garantiye göndermek (monitörle alakalı olduğunu düşünmüyorum cünkü monitör olmadan önce de bu sorun bir aralar vardı.) RAM veya işlemcide bir sorun var mı diye test etme fırsatım olmadı.

Arkadaşlar aşağıda AIDA 64 Raporumu ve işinize yarayabilecek birkaç ekran görüntüsünü bırakacağım. Bir de Valorant oynarken oyun içi video çektim az önce, %1 ve %0.1 FPS değerleri de mevcut. Bu derdime derman olabilecek dostum varsa dilesin benden ne dilerse. Çok uzun oldu biliyorum ama aylardır bu sorunu çektiğim için detaylı bir konu oluşturmak istedim. Seviliyorsunuz, kendinize iyi bakın.

Valorant YouTube

AIDA 64 Raporu
Allah kolayık versin bende senin yaşadığın problemin aynısını yaşadım yaptığım bir çok şey işe yaramadı şuan son deneme olarak readon ekran kartı ayarlarımı sıfırlardım oldu yazını tam okumadım bunu deneyebilirsin denemediysen iyi günler

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Allah kolayık versin bende senin yaşadığın problemin aynısını yaşadım yaptığım bir çok şey işe yaramadı şuan son deneme olarak readon ekran kartı ayarlarımı sıfırlardım oldu yazını tam okumadım bunu deneyebilirsin denemediysen iyi günler
teşekkür ederim kardeşim ilgilenip güzel dilekler sunduğun için ancak ben o bölümleri geçeli çok oldu :D Yazılımsal ve donanımsal olarak denemediğim sadece işlemci ve anakart değişikliği kaldı. Nafile, olmuyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,907
Üyeler
156,402
Son üye
Divi
Top Bottom