Neler Yeni

🔥7800x3d sepette 12.499🔥

MovesLikeJaggeR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
539
İsim
İSRAFİL GÖKBURUN
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

multi olarak ryzen daha iyi duruyor kagıt üstünde sadece oyun amaclı almak istiyorsan 7800x3d daha mantıklı ama ilerdede kullanırım yazılım vs programlar ekstra acık bırakırım arka planda veya dosya derlerim dersen intel daha mantıklı , intel amd'ye göre daha stabil calısıyor cünkü bircok program derleme yapılırken intele göre derliyorlar amdnin socket yapısıyla tam performans verimli olmuyor
örnek vereyim
amd'de fps 400 csgo verirken %60 cpu kullanırken
intel'de fps 380 csgo verirken %30 cpu kullanıyor
fps kaybı var fakat cpu tüketimi cok daha az böylece arka planda sana daha cok olanak sunuyor
(oyun örnegim misali rakamlar)
bu oyun icindi
kendi yazılımımdada örnek vereyim ryzen 7 7800x3d'de 25 thread işlem yaparken %100 cpu'da gene geekbenchleri aynı bandda olan intelde 32 thread calıstırabiliyorum
Anladım teşekkür ederim evet oyun amaçlı belki ileri de ufaktan yayın işleriyle ilgileneceğim

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
247
İsim
Fırat divitci
bende 7500f kullanıyorum 10 bin altına görmediği sürece değmez, 9000 çıkacak zaten bios güncellemeleri de geldi, 9600x ile benzer performansları olur ve ram kontrolcüsünü iyileştirirlerse çok daha iyi sonuç bile alınabilir 9600x de 9 bine çıkar diye düşünüyorum.

5800x3d yi yeni neslin giriş işlemcisi 7600x yakalamıştı. Benzer bir sonuç olacaktır.
Benzer bir sonuç gelmeyecek, bunun tartışmasını çok insan ile yaptım. Ortada soket sayesinde artan güç limitleri ve ideal ram hızının 3600mhz'den 6000mhz'e çıkması durumu var. Ayrıca işlemcinin saat frekansını 4.6'tan 5.3'e çıkarmak ile 5.3'ten 6ghz'e çıkarmak arasında baya bir verim farkı var. Zaten o yüzden 14900ks 6ghz'de 213w tüketiyor. Soket aynı o yüzden güç limiti artmayacak, işlemci 700mhz frekans artışını görmeyecek ve ram hızı 2400mhz artmayacak. Tabi geleceği göremem ana sızıntılar %15 ipc artışından bahsediyor 5600x ve 7600x arasında %27 tekli skor farkı var, bu jadar saydığım etmen sayesinde o da. Yani bunlar olmadan bu farkı alamaz ki sızıntılar da öyle gösteriyor, alamazsa geçemez ki geçemeyecek.

xberke

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
berke zorlu
Benzer bir sonuç gelmeyecek, bunun tartışmasını çok insan ile yaptım. Ortada soket sayesinde artan güç limitleri ve ideal ram hızının 3600mhz'den 6000mhz'e çıkması durumu var. Ayrıca işlemcinin saat frekansını 4.6'tan 5.3'e çıkarmak ile 5.3'ten 6ghz'e çıkarmak arasında baya bir verim farkı var. Zaten o yüzden 14900ks 6ghz'de 213w tüketiyor. Soket aynı o yüzden güç limiti artmayacak, işlemci 700mhz frekans artışını görmeyecek ve ram hızı 2400mhz artmayacak. Tabi geleceği göremem ana sızıntılar %15 ipc artışından bahsediyor 5600x ve 7600x arasında %27 tekli skor farkı var, bu jadar saydığım etmen sayesinde o da. Yani bunlar olmadan bu farkı alamaz ki sızıntılar da öyle gösteriyor, alamazsa geçemez ki geçemeyecek.
Daha önceki mesajlarımı okursanız geçer diye bir ifade kullanmadım niye ısrarla geçemez geçemeyecek gibisinden kendi kendinize bir hale büründünüz pek anlam veremedim. Mhz leri kıyaslamışsınız ayrıca bunun için CS50 almaya bile gerek yok sdram mimarileri farklı ikisinin 3600 mhz si bile aynı değil iken nasıl kıyaslama yapabiliyorsunuz, ayrıca rakip olarak da üretilmiyorlar fiyat olarak en az %30 civarı daha ucuz olacağı bir gerçek, Fps Per Dollar veya genel performans yüzde oranın daha yüksek olacağı su götürmez bir gerçek. Ayrıca Zen5 mimarisinde sadece ryzen 5 yok giriş segmenti ile mücadele etmesi de gerekmiyor zaten.

Judgment Cut

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Harbiden 4 5 aydır bekliyorum fiyatının normale inmesini yok düşmüyor.

Bu işlemciyi almak yerine AM5 sisteme geçilme tavsiyesini çok dikkate almazdım çünkü giriş seviyesi mATX anakartları sevmiyorum. Daha açık konuşmak gerekirse ATX anakart takıntım var. Şu an kullandığım anakart da Gigabyte B450 Aorus Elite. Dün yine kafama takıldı. Ben de alınabilecek en uygun ATX anakart, ram ve işlemciyi bir araya getirdim, 14.400 TL fiyat çıktı. İşlemci zaten 9200 TL. Üstüne 5000 daha katar AM5 sistem kurarım, ki artık işlemciyi almaktan vazgeçtim.

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
247
İsim
Fırat divitci
Daha önceki mesajlarımı okursanız geçer diye bir ifade kullanmadım niye ısrarla geçemez geçemeyecek gibisinden kendi kendinize bir hale büründünüz pek anlam veremedim. Mhz leri kıyaslamışsınız ayrıca bunun için CS50 almaya bile gerek yok sdram mimarileri farklı ikisinin 3600 mhz si bile aynı değil iken nasıl kıyaslama yapabiliyorsunuz, ayrıca rakip olarak da üretilmiyorlar fiyat olarak en az %30 civarı daha ucuz olacağı bir gerçek, Fps Per Dollar veya genel performans yüzde oranın daha yüksek olacağı su götürmez bir gerçek. Ayrıca Zen5 mimarisinde sadece ryzen 5 yok giriş segmenti ile mücadele etmesi de gerekmiyor zaten.
Cümleme benzer bir sonuç olmayacaktır diye başlamışım hocam.

edenizli

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Erdinç
7800x3D Teknobiyotik kendi sitesinde Havale ile 12.288 TL şu anda...

LenKys

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,574
İsim
Osman Trifilli
Instagram
trifilli_osman
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri