Neler Yeni

7950 x3d işlemci için Anakart Önerisi (Bütçe 25k)

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
442
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
Telefon. Bilgisayar. Monitör. Kulaklık.
olsun hocam bütçe var diye hepsini harcamak zorunda değilsiniz ya :) anakarta o kadar para harcamak mantıklı değil, b650 tomahawk da yeterli olacatır, işlemciyi de 7800x3d yaparsanız 20 bin TL ye şuan düşündüğünüz sistem ile aynı performansı alırsınız oyun için.
Hadsizlik gibi olmasın ama 7950X gibi bir işlemci üst düzey bir sistem için B650 Tomahawk biraz absürt kaçmıyor mu?

7800x3d ile 7950x3d arasında performans farkı olmadığını kanıtlayan videolar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hadsizlik gibi olmasın ama 7950X gibi bir işlemci üst düzey bir sistem için B650 Tomahawk biraz absürt kaçmıyor mu?
7950x3d için değil 7800x3d ile b650 tomahawk önerdim, ve b650 tomahawk fazlasıyla yeterli olacaktır araştırmalısınız.

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
442
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler

7950x3d için değil 7800x3d ile b650 tomahawk önerdim, ve b650 tomahawk fazlasıyla yeterli olacaktır araştırmalısınız.
Ben bir şey demedim yorumda "7950X3D'li sistem için" diye yazdım. Evet oyun açısında 7800X3D daha iyi performans verdiği yerler bile oluyor boşuna en iyi oyun işlemcisi seçilmedi ama 7950X3D'de render canavarı bir işlemci. Almışken uzun ömürlü bir sistem toplamak daha mantıklı geliyor. Anakart bilgisayarın kalbidir her şey performans değil kullanılan komponentler ile uçurum farklar var. Sistemin serin çalışması işlemci, ram kontrolü, portlar her şeyi etkiliyor. Sizin işlemci ön planda olabilir yanlış anlamayın size bir lafım yok ben sadece kendi fikrimi belirttim bence bir kasada en önemli parça anakart ve PSU'dur.

UmutUmut

80+
Sorunuzu anlayamadım hocam kusura bakmayın neyi sordunuz tam olarak? MSI MEG anakartlar var ama ne kadar gerekli konusunda şüphelerim var. Bence 7950X ile bugün baktığımız anakartlar gayet yeterli kartlar. Daha üst anakartlar çılgınlık seviyesine çıkıyor O.C ve çok daha ağır işler için üretilmiş süper makineler. 7950X3D hem render hem oyun için mükemmel işlemci çok uzun ömürlü.
hocam acaba işlemciti 7800x3d yapıp daha üst model anakart mı seçsem diye düşündüm kendi kendime sesli düşündüm :)

Monitör ne alacaksınız bu arada
hocam aynı zamanda işlerim olduğu için 32 inç monitör hali hazırda kullanıyorum. amaç iş ve oyun. oyun olarak hikaye genelde tercihim. o sebeple monitör elimdeki (uzun zaman önce aldığım monitörüm)

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
442
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
hocam acaba işlemciti 7800x3d yapıp daha üst model anakart mı seçsem diye düşündüm kendi kendime sesli düşündüm :)
Tamamen size kalmış bir durum. Render işleri ile uğraşmayacaksanız yayın açmayacaksanız 7800X3D gayet yeterli bile. Ekran kartına ve diğer parçalara yatırım yaparsınız. Ama işte bilgisayarı tam olarak ne için kullanacağınızı bilmediğimden net bir şey diyemiyorum. Ben kendim topluyor olsam kendi kullanımıma göre 7950X3D ve baktığımız anakartlardan birisini alırdım Render alıyorum yayın falan açıyorum diye.

UmutUmut

80+
işlemci ve anakarta 47000 bütçe çok, eğer beni dinleyecek olursanız 20 bin TL ye b650 tomahawk 7800x3d alın bütçenizi ekran kartına ayırın
hocam ekran kartı var hali hazırda yakın tarihte sonrası için 4070ti super düşünüyorum elimde RX7800XT var.... şimdiden 5-6 senelik anakart e ve işlemci hedefim

Tamamen size kalmış bir durum. Render işleri ile uğraşmayacaksanız yayın açmayacaksanız 7800X3D gayet yeterli bile. Ekran kartına ve diğer parçalara yatırım yaparsınız. Ama işte bilgisayarı tam olarak ne için kullanacağınızı bilmediğimden net bir şey diyemiyorum. Ben kendim topluyor olsam kendi kullanımıma göre 7950X3D ve baktığımız anakartlardan birisini alırdım Render alıyorum yayın falan açıyorum diye.
ben de hocam ileride oyunlar ne boyuta gider bilemedim. render işlerimde olabilir. o sebeple arada kalmıştım.

hocam çok video izledim. ama gelinen nokta 7950x3d her zaman için bir şekilde öne geçen bir işlemci o sebeple işlemcide karar kılmıştım. şu sıralar tray 19k civarında.

Ben bir şey demedim yorumda "7950X3D'li sistem için" diye yazdım. Evet oyun açısında 7800X3D daha iyi performans verdiği yerler bile oluyor boşuna en iyi oyun işlemcisi seçilmedi ama 7950X3D'de render canavarı bir işlemci. Almışken uzun ömürlü bir sistem toplamak daha mantıklı geliyor. Anakart bilgisayarın kalbidir her şey performans değil kullanılan komponentler ile uçurum farklar var. Sistemin serin çalışması işlemci, ram kontrolü, portlar her şeyi etkiliyor. Sizin işlemci ön planda olabilir yanlış anlamayın size bir lafım yok ben sadece kendi fikrimi belirttim bence bir kasada en önemli parça anakart ve PSU'dur.
tamamdır doğrudur hocam bende biliyorum, ama emin olun b650 tomahawk 7800x3d için yeterli bi anakart olacaktır, arkadaş oyun oynayacaksa fazladan 27 bin TL vermeye gerek olmadığını düşünüyorum bende fikrimi belirttim

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
442
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
hocam ekran kartı var hali hazırda yakın tarihte sonrası için 4070ti super düşünüyorum elimde RX7800XT var.... şimdiden 5-6 senelik anakart e ve işlemci hedefim

ben de hocam ileride oyunlar ne boyuta gider bilemedim. render işlerimde olabilir. o sebeple arada kalmıştım.
Ekran kartı 7800XT'de güzel 4070Ti S de çok güzel kart ama şu sisteme de bi 4080 7950X3D giderdi be :kekw:

UmutUmut

80+
Takılıyorum hocam ne güzel sohbet ediyoruz ufak tefek karışıklar oluyor elbet :blobdance:

Sonuç olarak;
ASRock X670E Taichi
MSI X670E Carbon Wi-Fi
modelleri ile bu forumu sonlandırıyoruz gibi.
evet şu an bu noktaya geldim. sadece ram uyumsuz gibi göründü ama.. söylediğiniz gibi uyumsuz olmayabilir.. bunu teyit edebileceğimiz bir nokta var mı? üreticiye mesaj atmak vs. Bir de asrock bios sorunları yaşar mıyım?

Ekran kartı 7800XT'de güzel 4070Ti S de çok güzel kart ama şu sisteme de bi 4080 7950X3D giderdi be :kekw:
hocam bütçeyi patlattın bea :)

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
442
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
tamamdır doğrudur hocam bende biliyorum, ama emin olun b650 tomahawk 7800x3d için yeterli bi anakart olacaktır, arkadaş oyun oynayacaksa fazladan 27 bin TL vermeye gerek olmadığını düşünüyorum bende fikrimi belirttim
Tabii ki de yeterli bir kart sonuç olarak konuştuğumuz H serisi bir kart değil orta segment güzel bir kart olay tamamen bilgisayarın ne amaçla kullanılacağı. İçerisinde iş var diye 7950X taraftarıyım ben. 7900 O.C'lu şekilde yayın yaparken bazı oyunlarda 200 FPS kaybım oluyor mesela çok saçma bir durum hala çözemediğim anlam veremediğim bir şey bu yüzden işlemci diyorum.

hocam aynı zamanda işlerim olduğu için 32 inç monitör hali hazırda kullanıyorum. amaç iş ve oyun. oyun olarak hikaye genelde tercihim. o sebeple monitör elimdeki (uzun zaman önce aldığım monitörüm)
Hikayeli oyun da oynuyorsanız Rtx 4080 ryzen 7 7800x3d, b650 tomahawk daha iyi olur diye düşünüyorum, hikayeli oyunlar ekran kartı ağırlıklı olur

Clyde

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
442
İsim
Yiğit Özdemir
İlgilendiği Kategoriler
evet şu an bu noktaya geldim. sadece ram uyumsuz gibi göründü ama.. söylediğiniz gibi uyumsuz olmayabilir.. bunu teyit edebileceğimiz bir nokta var mı? üreticiye mesaj atmak vs. Bir de asrock bios sorunları yaşar mıyım?

hocam bütçeyi patlattın bea :)
İşin şakasındayım ben. Üreticiye yazılabilir yardımcı olurlar ama o kadar uğraşmaya gerek yok baktığınız kartlar çok üst seviye amiral kartlar BIOS güncelleştirmeleri ile sürekli destekler artıyor o yüzden içiniz rahat olsun. Son BIOS güncelleştirme notlarına bakarsanız orada belirtilir.

Top Bottom