Neler Yeni

Acer Nitro 5 Düşük FPS Sorunu

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Keşke onu almasaydın 10k pahalıydı o paraya
Mesaj otomatik birleştirildi:

Laptop 1 günlük hacı yeni aldım peste 93 u vuruyosa bu diğer oyunlarda ne olur ? 😁
Aynı kasa var benimkiyle
O kasayı soğutamassın normal

ensbhdr55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,495
İsim
Enes Bahadır

ensbhdr55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,495
İsim
Enes Bahadır
Bakımları falan yapılık mi? 95'e dayanmıyorsa pek de endişelenmeye gerek yok bence.
Yok uhd graphics i devre dışı bırakınca 5 fps oluyor. Açınca hem düşük fps veriyor hemde görüntüyü işlemcinin gpudan yansıttığı için işlemciyide ısıtıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Ramazan
İlgilendiği Kategoriler
Gaming laptop
Hangi laptop'larda MUX olup olmadığını nereden anlayabiliriz?
Hocam bunları şu konularda detaylıca tartıştık vaktinde:

Giriş seviyesi laptoplarda olmuyor genelde. Legion, GP, GE, Triton gibi serilerde var. Aklınızda olan modeli söyleyin, biliyorsam cevap verebilirim :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Ramazan
İlgilendiği Kategoriler
Gaming laptop
Bende Acer Aspire 5 A515 55G var, MUX var mıdır bu cihazda?
Yok diye biliyorum hocam. Acer, Nitro ve Predator Helios serilerine bile koymuyor, Aspire koyacağını hiç sanmıyorum ama yine de bi' @Radeon RX 5500M'e sormak gerek. MUX zaten oyuncu laptopları için daha önemli, böyle serilerde pil ömrünü uzatmak adına koymamaları daha mantıklı.

LastXeon

80+ Bronze
Merhaba daha 2 gün önce vatandan almış olduğum acer nitro 5 an515-54-52QQ modelli laptopum oyunlarda düşük fps veriyor,driverları windows vs. hepsi güncel ama sorunu çözemedim valorantta en düşük ayarlarda yaklaşık 50-85 arasında gidip geliyor ets 2 de ise en yüksek ayarlarda 30-55 fps arası veriyor oyunlarda cool boostu veya max soğutmayı açtığımda işlemci en fazla 92 93 derece ekran karti ise 72 dereceye kadar çıkıyor.

Pc özellikleri şu şekilde;
İşlemci:İ5 9300H
Ekran kartı:Rtx 2060
Ram:8x1 ram
aynı işlemci var bazen kendini düşük mhz çalıştırabiliyo onuda bak bi kaç ghz çalışıyor

aynı işlemci var bazen kendini düşük mhz çalıştırabiliyo onuda bak bi kaç ghz çalışıyor
mhz normalmiş fotorafa baktım

mhz normalmiş fotorafa baktım
bu arada gerçekten sorun var aynı işlemci ve daha düşük bi ekran kartı ile daha yüksek fps alıyorum ets 2 de

Astrox

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Yasin Ertürk
Hocam harici bir monitörle vs kullandığımızda bu mux sorunu çözülüyormu ?
Yok diye biliyorum hocam. Acer, Nitro ve Predator Helios serilerine bile koymuyor, Aspire koyacağını hiç sanmıyorum ama yine de bi' @Radeon RX 5500M'e sormak gerek. MUX zaten oyuncu laptopları için daha önemli, böyle serilerde pil ömrünü uzatmak adına koymamaları daha mantıklı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Ramazan
İlgilendiği Kategoriler
Gaming laptop
Hocam harici bir monitörle vs kullandığımızda bu mux sorunu çözülüyormu ?
Görüntü almayı düşündüğünüz port Nvidia ekran kartına bağlıysa bi' nevi öyle oluyor. Çünkü normalde olan karışık görüntü verme olayı kalmıyor, doğrudan harici GPU ile görüntü alınıyor. Çift kanal RAM yaparsan da tam olmamak şartıyla çözülmüş gibi olur, FPS değerlerin artar. Deli gibi bu adam ne saçmalıyor diyeceksen bayağı konu bırakabilirim buraya :D

Bu FPS sorununun sebebi Optimus teknolojisi. Eğer ki MUX olsaydı böyle olmazdı. MUX ne peki sorusunun cevabı ise:
Bu iki konu işini görür sanırım, büyük ihtimalle merak ettiğin yer kalmaz ama olursa sorabilirsin yine de.

Haricî monitöre bağlayınca normal değerlere döndüğünü buradaki bir arkadaşta gözlemledik zaten ama bir konu da ben birakayim:

Astrox

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Yasin Ertürk
Görüntü almayı düşündüğünüz port Nvidia ekran kartına bağlıysa bi' nevi öyle oluyor. Çünkü normalde olan karışık görüntü verme olayı kalmıyor, doğrudan harici GPU ile görüntü alınıyor. Çift kanal RAM yaparsan da tam olmamak şartıyla çözülmüş gibi olur, FPS değerlerin artar. Deli gibi bu adam ne saçmalıyor diyeceksen bayağı konu bırakabilirim buraya :D

Bu FPS sorununun sebebi Optimus teknolojisi. Eğer ki MUX olsaydı böyle olmazdı. MUX ne peki sorusunun cevabı ise:
Bu iki konu işini görür sanırım, büyük ihtimalle merak ettiğin yer kalmaz ama olursa sorabilirsin yine de.

Haricî monitöre bağlayınca normal değerlere döndüğünü buradaki bir arkadaşta gözlemledik zaten ama bir konu da ben birakayim:
teşekkürler hocam

Onur Akca

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Onur Akca
@A
Bazen %78 e çıkıyo bazen %50 e iniyo cpu kullanımı gpu ise %70 %80 lerde dolaşıyor

Cpu kullanımı en az %45 oluyor
acaba çözüm buldunuz mu aynı sorun bende de var

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
964,821
Üyeler
152,340
Son üye
mustafa81zbn