Neler Yeni

Açıktan boşuna mı okuyorum?

wemre

80+
arkadaşlar ben açıköğretimden ybs okuyorum birinci sınıfım ilk sene bitiyor güz dönemi 3 dersden kaldım. düzenli çalışmadığımdan ben kendimi yazılım alanında geliştirmek için bu bölümü okuyorum. Ama özel sektörde çalışırken aöf mezunu olmam işe alınmama engel olur mu ortalamamı yüksek tutup yüksek lisans bile yapmak istiyorum. Aramızda açıktan okuyan ve yazılım alanında iyi yerlerde çalışanlar varsa yazabilir mi?

imfloscy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
484
İsim
Emre Efe
diplomada aöf yazmayacak ki

Mert

80+ Silver
Birçok lisans diplomasının dahi geçerliliği yok, AÖF’ten alınan diplomanın ciddiye alınacağını hiç sanmam.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,974
İsim
HBE
Kurumsal bir firmada diplomanın önemi çok büyük. Aöf bu tür yerlerde üniversite okumamakla aynı seviye. Ekipte senin durumunda olan bir arkadaşımız var. O da aöf de ybs okuyor ama yazılımcı. Son sınıftı sanırım ama inan çokta önemli değil açıkcası mezun olması. Sadece lisans diploması olacak.

Ek olarak YBS size yazılımda geliştirmez. Analiz yapmayı öğretir. Amaca göre tercih yanlış olmuş. Şimdiden başarılar.

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,133
İsim
Semih Boran
Kurumsal bir firmada diplomanın önemi çok büyük. Aöf bu tür yerlerde üniversite okumamakla aynı seviye. Ekipte senin durumunda olan bir arkadaşımız var. O da aöf de ybs okuyor ama yazılımcı. Son sınıftı sanırım ama inan çokta önemli değil açıkcası mezun olması. Sadece lisans diploması olacak.

Ek olarak YBS size yazılımda geliştirmez. Analiz yapmayı öğretir. Amaca göre tercih yanlış olmuş. Şimdiden başarılar.
O zaman, ODTÜ, Çukurova, Hacettepe, Bilkent, Boğaziçi vs. kazanamadıktan sonra Kırıkkale'ye falan gitmenin ve açıktan okumanın hiçbir faydası yok. O zaman, boşu boşuna bu tür üniversitelerde okumak için aileyle birlikte oraya taşınmak falan çok büyük para ve vakit kaybı.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,974
İsim
HBE
O zaman, ODTÜ, Çukurova, Hacettepe, Bilkent, Boğaziçi vs. kazanamadıktan sonra Kırıkkale'ye falan gitmenin ve açıktan okumanın hiçbir faydası yok. O zaman, boşu boşuna bu tür üniversitelerde okumak için aileyle birlikte oraya taşınmak falan çok büyük para ve vakit kaybı.
Hayır aslında demek istediğim böyle değil. Elbetteki her öğrenci üst seviye bir üniversite kazanamayabilir fakat Kültür Üniversitesi bile bir İstanbul Üniversitesi'nden iyidir. Bilgi, İstanbul Aydın'dan iyidir.

Kurumsal firmada üstleriniz zaten büyük ihtimalle sayılı üniversitelerden mezun olur ya da askeri okul mezunlarıdır. Bilişim sektöründe elbette bilgi her şey neredeyse fakat yükselmek, iyi yerlere gelmek herkesin isteyeceği şey. Ne de olsa bir mesleğiniz var elinizde ve bunu icra ederek yükselmek en doğal istek ve hakkınız. Benim değindiğim konu tam olarak burası. Referans yoksa, tecrübe yoksa inanın diplomanıza bakıyorlar. İşin garibi referans ve tecrübe için o işe ihtiyacınız var ama bir yerden sonra sizi yaptığınız işlerle değil sahip olduğunuz diplomayla anıyorlar. Yaptığınız iş başvurusunda 3 şeye sırayla bakılıyor.
1. Hangi gruptasınız? Mühendis mi? Tekniker mi? Analist mi?
2. Kaç yıl tecrübeniz var? Junior mısınız? Senior mısınız? Ve yaptıklarınız bu tecrübe yılına uygun mu?
3. Mezun olduğunuz okul ve yılı.

Ben bizim iş görüşmelerimizden çıkardığım kadarıyla söylemem gerekirse; diplomanızı güçlü tutun. 23-24 yaşına kadar ders çalışın arkadaşlar. Sonrasında ummadığınız bir rahatlık bilişim sektöründe sizi karşılayacak. Emin olun.

Bu arada geç kalmadınız. Lisansı sağda solda bitsin diye okumuş olsanız bile, yüksek lisansınızı güzel bir yerde yaparsanız tadından yenmiyor demedi demeyin :)

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,974
İsim
HBE
ybs zaten okunmaz,aof ise hiç okunmaz.para israfı
Neye göre, kime göre? YBS veri ve finansal analiz hususunda size çok yardımcı olur. ERP ve SAP yönünde de sizi üst seviyelere taşıyabilir. Bir mobil yazılımcıysan ya da grafik tasarımcısı isen elbette başlanmamalı ama bu bölüme göre mesleki ilerleme kaydedilebilir. Burada öğrenilen şeyi değil, öğrenilen yeri tartışıyoruz.

Mesleği ve bölümü kötülemeyin. Her işin kendince bir avantası bulunuyor.

NedoxBey

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
352
İsim
Nedox Bey
Yazilimda onemli olan (koklu eski firmalar haric) liyakattir. Universite diplomasindan cok, bir kurs veyahut yetkinlik diplomasi daha onemlidir. Nereden biliyorsun diye sorarsaniz bir tanidigim sadece kurs ve kendi ugrasi ile tam zamanli Frontend developerlik yapti.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,901
Üyeler
142,052
Son üye
mkubilaykpln
Top Bottom