Neler Yeni

Amd ekran kartı kod 43 hatası (rx7800xt)

Zodd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Erdem Kayıkçı
2 hafta önce topladığım sistemle ilgili sorun yaşıyorum. Tüm parçaları sıfır aldım.Bilgisayarı hergün ilk açtığımda aygıt yöneticisinde ekran kartı üzerinde kod 43 hatası görüyorum.Yeniden başlattığımda ortadan kalkıyor. Önceleri kod 39 vardı ve ünlem işareti ekran kartında değil dahili ekran kartında gözüküyordu(AMD Radeon Graphics tm). DDU ile ekran kartı driverını güvenli modda silip güncel olanı yükledim. Bios güncellendi ama sorun aynı. Yabancı sitelerde AMD/ATI Pixel Clock Patcher yükleyince sorun çözenler olmuş. Ancak onuda çalıştırınca ''Failed to locate driver file'' diyor. Yardımcı olabilecek var mı ?
Sistem: Powercolor hellhound rx7800xt - Amd ryzen 5 7600x - 32GB CL 32 ram - Gigabyte A620 S2H Anakart - 850+Gold Power

Ekler

• ekran kartı hatası.png
    ekran kartı hatası.png
    41.4 KB · Hit: 88

murat95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Murat Zorlu
Birebir aynı sorunu yaşıyorum. 2 nedeni var hocam 1. olan windows'u kurarken sürücü güncellemelerini benim gibi kapatmadın ve windows sürücüleri güncelledi sonrasında biz yine sürücü yükledik ve çakışma yapıyor. 2. ise amd sürücü problemi. Bu 2 sorundan biri olabilir. Çok araştırdım hala net bir cevap bulamadım. 7900 XTX kullanıyorum cold boot code 43 diye arat bir sürü kullanıcı aynı sorunu yaşıyor. IGPU kapat bir işine yaramıyor bu arada.

Yeniden başlatınca çözülüyor bu sorun nedense. Bilgisayar her açmamda 2 kez başlatıyorum mecburen.

Zodd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Erdem Kayıkçı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Birebir aynı sorunu yaşıyorum. 2 nedeni var hocam 1. olan windows'u kurarken sürücü güncellemelerini benim gibi kapatmadın ve windows sürücüleri güncelledi sonrasında biz yine sürücü yükledik ve çakışma yapıyor. 2. ise amd sürücü problemi. Bu 2 sorundan biri olabilir. Çok araştırdım hala net bir cevap bulamadım. 7900 XTX kullanıyorum cold boot code 43 diye arat bir sürü kullanıcı aynı sorunu yaşıyor. IGPU kapat bir işine yaramıyor bu arada.

Yeniden başlatınca çözülüyor bu sorun nedense. Bilgisayar her açmamda 2 kez başlatıyorum mecburen.
Valla sistemi yeni toplamasam o kadar rahatsız etmezdi. Çok site araştırdım bende ve mining kartlarda bu sorunun olduğunu okudukça kafamda soru işaretleri oluştu çünkü 2. el değil parçalar. IGPU 3-4 gün önce bios dan kapatmıştım belki ikisi uyuşmuyor diye. Bugün bilgisayarı açtığımda ilk defa aygıt yöneticisinde uyarı almadım. Bunun nedeni dün kapatmadan önce amd-software-adrenalin-edition-24.2.1-combined-minimalsetup-240223 yüklemiş olmam olabilir. Hiçbir şey silmeden direk yükledim ve yaklaşık 6-7 dakika sürdü . Pek ümidim yok ama bakalım yarın ne göreceğiz :)

stiga05fx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,118
İsim
Draq123
Valla sistemi yeni toplamasam o kadar rahatsız etmezdi. Çok site araştırdım bende ve mining kartlarda bu sorunun olduğunu okudukça kafamda soru işaretleri oluştu çünkü 2. el değil parçalar. IGPU 3-4 gün önce bios dan kapatmıştım belki ikisi uyuşmuyor diye. Bugün bilgisayarı açtığımda ilk defa aygıt yöneticisinde uyarı almadım. Bunun nedeni dün kapatmadan önce amd-software-adrenalin-edition-24.2.1-combined-minimalsetup-240223 yüklemiş olmam olabilir. Hiçbir şey silmeden direk yükledim ve yaklaşık 6-7 dakika sürdü . Pek ümidim yok ama bakalım yarın ne göreceğiz :)
Nerden aldınki şüphen var

murat95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Murat Zorlu
Benim ekran kartı 2 ay kullandıktan sonra sorun çıkardı 1. incelemede sorun yok dediler 2. incelemede değişim yaptılar aynı sorunu yaşıyorum sıfır ürünle. Bu sorun dediğim gibi ya windows sürücü çakışmalarından ya da amd sürücü hatası.

Zodd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Erdem Kayıkçı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Nerden aldınki şüphen var
Ekran kartını Gençer Gaming sitesinden aldım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim ekran kartı 2 ay kullandıktan sonra sorun çıkardı 1. incelemede sorun yok dediler 2. incelemede değişim yaptılar aynı sorunu yaşıyorum sıfır ürünle. Bu sorun dediğim gibi ya windows sürücü çakışmalarından ya da amd sürücü hatası.
Hocam windows yeniden yüklemeyi denediniz mi ? Windows yüklemelerinden önce amd sürücülerini yüklemek için. Ben bugün hatayı görseydim onu yapacaktım

Son düzenleme:

stiga05fx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,118
İsim
Draq123

Hocam windows yeniden yüklemeyi denediniz mi ? Windows yüklemelerinden önce amd sürücülerini yüklemek için. Ben bugün hatayı görseydim onu yapacaktım
Gençer gamingse şupheye gerek yok kartlık sıkıntı

murat95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Murat Zorlu

Henüz deneme şansım olmadı ama ekran görüntüsü gönderiyorum. Windows kendisi yüklemiş görünüyor güncelleme kayıtlarında. Format attıktan sonra interneti kesmeni ve Sistem-Sistem Bilgisi- Gelişmiş sistem ayarları-donanım-aygıt yükleme ayarları - Hayır seçeneğini seçip sonradan interneti aktif edip sürücü güncellemelerini kendin yapman belki işine yarayabilir. 3-5 gün sonra ben deneyeceğim ama öncesinde sen deneyip bilgilendirebilirsen çok sevinirim.

Ekler

• 1708893048382.png
    1708893048382.png
    65.5 KB · Hit: 40

murat95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Murat Zorlu
Burada donanım arızası olduğu için bu hatanın meydana geldiği belirtilmiş. Cevap olarak yeni anakart ile sorunun çözüldüğü belirtilmiş. Ekran kartının farklı bir sistemde denenmesi lazım. Belki sizin de anakart sorununuz vardır.
.
Donanım arızası diyip geçiştirmek olmaz, bir sürü neden var. Hepsini denemek lazım çözülemiyorsa donanım arızasıdır zaten. Kendim çok fazla forum gezdim net olarak donanım arızası demek güç. Driver güncellemesi sonrası bu sorunu yaşayan var. Sürücü çakışmalarından dolayı bu sorunu yaşayan var.

Top Bottom