Neler Yeni

AMD NVIDIA'yı geçmesi için çok uzun bir yol katetmelidir.

Yılan Serdar 3T

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Evet bunun nedenlerini açıklayacağız bugün. Ekran kartı firmalarında Radeon 1 Mayıs 1969'da kurulmuştur NVIDIA Nisan 1993'de kurulmuştur.
Peki Radeon neden NVIDIA'yı geçmesi için uzun bir yol katletmelidir?

1- Şirket değeri farkı.
AMD şirketi 96$ hisse senedi değerine sahip iken NVIDIA değerine 6 ayda 150 dolar katarak 600$ olmuştur.

2- Teknoloji farkı.
NVIDIA her geçen gün teknoloji katmaya çalışıyor. Mesela NVIDIA Reflex geldi ama AMD hala NVIDIA'nın 1 yıl gibi süre önce çıkardığı DLSS teknolojisine benzer teknoloji çıkarmaya çalışıyor. Diyeceksiniz FidelityFX CAS var evet var ama her oyunda FPS arttırmıyor. En fazla FPS arttırdığı oyun Death Stranding.

3- NVIDIA piyasaya daha hakim.
NVIDIA evet ekran kartında pazar payı AMD'ye kıyasla çok daha yüksek özellikle mining karmaşasında AMD 6000 serisi Mining için pek iyi olmadığından dolayı RTX 3000 serisi daha fazla sattı mining olayında.

4- Zamanla AMD NVIDIA'yı geçebilir mi?
AMD sadece ekran kartı değil aynı şekilde yüksek performanslı işlemcilerde üretiyor ve AMD şuan İşlemci piyasasını ele geçirmiş durumunda. AMD işlemciden elde ettiği geliri ekran kartı yatırımına yatırarak 5 6 yıl gibi bir sürede AMD geçebilir ama NVIDIA fazla teknoloji çıkarmazsa. DLSS teknolojisi bile sadece RTX 3000 alınmayı kılabiliyor.

Bugünlük bu kadardı daha fazla varsa 5- 6- 7- diye yorumlara getirebilirsiniz.

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Geçebilmesinin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum/ en azından yapay zeka ve veri işleme alanında.
Nvdia 2004 yılından beri o sizin bahsettiğiniz teknolojilere yatırım yapıyor ve emin adımlarla ilerliyor.

4101995

80+ Gold
En İyi Cevap
24
Evet bunun nedenlerini açıklayacağız bugün. Ekran kartı firmalarında Radeon 1 Mayıs 1969'da kurulmuştur NVIDIA Nisan 1993'de kurulmuştur.

1- Şirket değeri farkı.
AMD şirketi 96$ hisse senedi değerine sahip iken NVIDIA değerine 6 ayda 150 dolar katarak 600$ olmuştur.

2- Teknoloji farkı.
NVIDIA her geçen gün teknoloji katmaya çalışıyor. Mesela NVIDIA Reflex geldi ama AMD hala NVIDIA'nın 1 yıl gibi süre önce çıkardığı DLSS teknolojisine benzer teknoloji çıkarmaya çalışıyor. Diyeceksiniz FidelityFX CAS var evet var ama her oyunda FPS arttırmıyor. En fazla FPS arttırdığı oyun Death Stranding.

NVIDIA evet ekran kartında pazar payı AMD'ye kıyasla çok daha yüksek özellikle mining karmaşasında AMD 6000 serisi Mining için pek iyi olmadığından dolayı RTX 3000 serisi daha fazla sattı mining olayında.

AMD sadece ekran kartı değil aynı şekilde yüksek performanslı işlemcilerde üretiyor ve AMD şuan İşlemci piyasasını ele geçirmiş durumunda. AMD işlemciden elde ettiği geliri ekran kartı yatırımına yatırarak 5 6 yıl gibi bir sürede AMD geçebilir ama NVIDIA fazla teknoloji çıkarmazsa. DLSS teknolojisi bile sadece RTX 3000 alınmayı kılabiliyor.

Yol katledilmez, katedilir.

Ve ben AMD’nin bu kadar uzak olduğunu düşünmüyorum, inanır mısın birçok konuda Nvidia bana Intel’i anımsatıyor, ama şahsi isteğim Nvidia’nın güçlü kartlarla gelmesi yönünde; rekabetin kızışması adına.

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada

1- Şirket değeri farkı.

2- Teknoloji farkı.

Şimdilik işlemci sektörünü elinde tutsun yeter sıra nvidiayada gelicek.

rtx 3090

80+ Silver
Geçebilmesinin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum/ en azından yapay zeka ve veri işleme alanında.
Nvdia 2004 yılından beri o sizin bahsettiğiniz teknolojilere yatırım yapıyor ve emin adımlarla ilerliyor.
AMD işlemci alanında intel core 2 duo çıkardıktan sonra iyice batmaya başladı ve kimse AMD'nin yüzüne bakmaz oldu fakat adamlar bir anda zen mimarisi ve ryzen işlemcilerle intelin önüne geçti ve piyasayı ele geçirdi hatta amd fanboyları çıkmaya başladı artık bence ekran kartlarında da ani bir atak ile NVİDİA'nın önüne geçebilir ama bunu zaman gösterecek

thErenSK

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Arkadaşım refleks ile 19ms alıyor ben refleks olmadan 17ms alıyorum ne anladım bu işten?

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,897
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
İşlemcide rakibini zen ile yakaladı ekran kartında RDNA 2.0 ile. Sırada yok etmek var ama yapabilirler mi acaba?

Zırto

80+ Bronze
Yav AMD driverleri düzeltsin yeter

• Muhteşem
Reaksiyonlar: mm33

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
AMD işlemci alanında intel core 2 duo çıkardıktan sonra iyice batmaya başladı ve kimse AMD'nin yüzüne bakmaz oldu fakat adamlar bir anda zen mimarisi ve ryzen işlemcilerle intelin önüne geçti ve piyasayı ele geçirdi hatta amd fanboyları çıkmaya başladı artık bence ekran kartlarında da ani bir atak ile NVİDİA'nın önüne geçebilir ama bunu zaman gösterecek
Dediğin gibi devrimsel bir mimari ile karşımıza gelirse neden olmasın? Ama şu anda (ben de biraz ilgileniyorum) yapay zeka alanında ipi almış, göğüslemiş, koşarak götürüyorlar...
Ha bu arada ben AMD firmasının başarısına hayranım , resmen başarı hikayesi...
İleride neler olacağını görecez ama bu yapay zeka furyası sürdüğü sürece nvdia'nın baştan inmesi pek mümkün değil.

shotpoter

80+ Silver
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,006
İsim
Taha Efe
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,521
İsim
.
Driver sorunu birtek bendemi yok anlamıyorum aga 3 yıldır rx serisi kullanıyorum 1 2 kere olmustur driver sorunu tabii hic olmadı değil ama bukadar sık değil.
Hocam olmuş İşte hala vatan savunur gibi niye AMD yi savunuyorsun
Nvidia da hiç olmuyor mesela

Top Bottom