Neler Yeni

AMD R5 5500 ile RTX 3060 Ti kötü bir ikili mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tolga İzgi
Öncelikle merhaba,

Önceden GTX 1650 + R5 4500'lü bir sistemim vardı ve sistemim bana sürekli FPS düşmesi yaşatıyordu ve açıkçası o sisteme çok kez ekleme yaptım, sıkılmıştım.
Bende yeterli paraya sahip olduğum için yeni bir kasa almaya karar verdim ve gaming.gen'e ait bir kasa aldım.
Kasanın bilgilerini sistem bilgisi kısmında sundum.

Kasayı satın aldım ve eve geldi hemen bilgisayarı kurdum ve başlattım.
Önce ilk iş olarak o anlık bir hevesle Roblox yükleyip oyun performansı test etmekti, şimdi diyeceksiniz Roblox gibi basit bir oyunda neyin testini yapacaksın patates bilgisayar bile kaldırır?
Bende öyle umuyordum ama eski GTX 1650 sistemimde bile her oyunda FPS düşmesi yiyordum buna Roblox'ta dahil.
Bu yeni kasada oyuna girdiğim vakit yaşadığım FPS düşmesi beni delirtmişti ama sakin olup aklıma driver kurup yeniden test etmek geldi.

İlk önce ekran kartı driveri kurdum GeForce Experience'tan ve ardından anakartımdan gerekli olan tüm driverları indirdim ve hepsini tek tek kurdum.
Unutmamakta fayda var BIOS'a da güncelleme attım ve xpm profil kullanarak RAM'lerin hızınıda çıkardım.
Kullandığım M.2 SSD'nin kendi programını yükleyip sorun var mı yok mu ona da baktım.

Evet aslında nereden baksanız hemen hemen her şey tamamdı test için hazırdım, bilgisayarımı yeniden başlattım ve ilk iş testimi Roblox'ta yaptım ve sorun bitmedi.

Hala FPS düşmesi yiyordum sonrasında diğer oynadığım oyunları yükleyip hepsinde test yaptım ve hani FPS düşmesi hala vardı ve yüksek FPS olmasına rağmen bana az FPS hissiyatı veriyordu.

İşin özü aldığım yeni kasada ki sorunların eski kasayla hiçbir farkı yoktu.

Artık suçu klavyeye mouse atacak duruma geldim sürekli araştırma yaptım ve insanlar işlemciden problem olabileceğini söyledi ama kimse bu konuda emin dahi değildi.

Yaşadığım bu FPS düşmesi her oyun için geçerlidir, gerek eski kasamda gerek yeni kasamda durum böyle dostlarım.

İnternette izlemediğim video yaptığım metot cidden kalmadı bilgisayar bilgime ve araştırdıklarıma güveniyorum ama belki benim atladığım sizin rahatlıkla görebileceğiniz bir açık vardır, gerekli argümanlarınızı bana sunun.

Son olarak akıllarda oluşabilecek birkaç soruya önceden yanıt vermek istiyorum:
1- genelde ekran kartı kullanımı %70-%80 arasıydı sıcaklık ise 65-70 arası.
2- işlemcimin kullanımı ayarlardan ayara değişiklik gösteriyor ama kullanımı genelde %20-%40 arası sıcaklık ise 70-75 arasını geçmiyor ve stok fan kullanıyorum.
3- kasamın stok işlemci fanı haricinde 3 ön 1 arka olmaz üzere 4 ek Fan'a daha sahip.

Son olarak bazı kullanıcıların yorumlarını gördüm: R5 4500 ve R5 5500 sorunlu işlemciler, R5 5600 aralarında en iyisi ve kullanışlı olanı.

Yorumlarınızı bekliyorum...

Sistem Bilgisi:

Anakart: ASUS PRIME B450M-K II
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 16MB Önbellek 6 çekirdek
Ekran kartı: ASUS GEFORCE RTX 3060 TI DUAL 8GB GDDR6X 256bit 1695MHz OC
Disk: Adata Legend 750 500GB Okuma: 3500 - Yazma: 3000
RAM: A-DATA RAM DIMM 8GB DDR4 XPG 3200MHZ GAMMIX D35 BLACK (8X2=16)
PSU: FSP Hyper PRO 650W (H-3650)
Monitör: ASUS TUF 165hz 1080P
Kasa: VENTO VG10F

Top Bottom