Neler Yeni

AMD Ryzen 3 3200G OC Yaptıktan sonra oyunda takılma

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Can ÖZDEMİR
Şimdi öncelikle size sistemimin özelliklerini atayım ;
GIGABYTE B450M S2H Anakart
AMD Ryzen 3 3200G İşlemci
8X2 GB Corsair Vengeance 3000mhz Ram
400 Watt High Tech Power PSU
İşlemci APU olduğundan ekran kartım yok ama yakında almayı planlıyorum
240 GB WD Green SSD
Dark Vision 4 fanlı kasa (3 önde 1 egzoz fan)
Snowman M-T6 Kule Tipi soğutucu

Duruma geleyim, öncelikle işlemciyi overclocklamak istiyordum en başından beri lakin stock cooler'un yetersiz kalacağını düşündüm ki öyleydi de zaten o yüzden kule tipi soğutucu aldım ve ilk işim cpu'yu overclocklamak oldu. BIOS'a girip önce 4ghz (max boost) + 1.4V denedim Windows'a bootlasa da stability testte 5 sn çalıştıktan sonra ekran dondu ben de kasayı powerden kapattım ve tekrar açıp bunu 3.9 ghz'de denedim Windows'a boot etti ve stability testte 20 dk boyunca %100 yük altında 70 71 dereceleri buldu. Sonra youtube'da gezinirken overclockla ilgili entegre gpu'yu da overclocklayabileceğimi gördüm ve neden olmasın dedim ve direk yeniden başlatıp BIOS'a girdim, gfx clock frequency'i 1800 yaptım ve 1.3V verdim windowsa bootladı lakin gpu stress testten geçemedi ekran dondu aynı işlemi tekrar yaptım lakin bu sefer 1700 + 1.2V verdim sistem açıldı testten de geçti. Her şey iyi hoş güzel böyle sevindim falan sonra oyunlarda test etmek istedim ilk başta takılmalar olmasa da oyunlarda belirli bir yerden sonra oyunda ani takılmalar olmaya başladı ve bu durum beni rahatsız etti ben de tekrar BIOS'a girip işlemci ve igpu (Vega 8)'yu fabrika haline döndürdüm. Oyunlarda takılma yok ama istediğim performansı da işlemciden tam alamadığımı düşünüyorum. Demem o ki sizce neden takılma yaşandı, yaşanmama gibi bir durumu var mı bir yerde hata mı yaptım bilgilendirirseniz sevinirim..

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
Bir OC'cu atasözü der ki:

''3.2 GHz'da yemediğim FPS dropu 3.8 GHz'da yiyorum''

Petrichor

80+ Silver
Bios sıfırla yanlış dengesiz değer vermiş olabilirsin OC den pek anlamıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Can ÖZDEMİR
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bios sıfırla yanlış dengesiz değer vermiş olabilirsin OC den pek anlamıyorum
Değerleri doğru verdiğimden eminim sadece frekans ve voltajlarla oynadım ha bi' de core performance boost'u kapadım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir OC'cu atasözü der ki:

''3.2 GHz'da yemediğim FPS dropu 3.8 GHz'da yiyorum''
Yani ne demek istiyorsun sence işlemciyi böyle mi kullanayım OC ile falan uğraşmayayım mı ya da yapacaksam hangi değerlerde yapmamı önerirsin ?

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
Yani ne demek istiyorsun sence işlemciyi böyle mi kullanayım OC ile falan uğraşmayayım mı ya da yapacaksam hangi değerlerde yapmamı önerirsin ?

Sana net bir değer veremem.

OC işini fazla kaçırırsan yada voltaj MHz dengesini ayarlayaramazsan OC yapmadan önce yaşamadığın FPS drop sıkıntısını yaşayabilirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Arda Can ÖZDEMİR
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sana net bir değer veremem.

OC işini fazla kaçırırsan yada voltaj MHz dengesini ayarlayaramazsan OC yapmadan önce yaşamadığın FPS drop sıkıntısını yaşayabilirsin.
Max boost 4ghz olmasına rağmen ve izlediğim videolarda insanlar 1.375V ile 4ghz'i yakalıyabiliyorken ben daha 3.9 ghz 1.4V vererek stabil halde kullanmışım acaba içindeki vega8 gpu yetersiz mi işlemciye göre ondan mı takılma yaşamışımdır ? Zaten Base Clock'u 3.6 ghz olan bir işlemci'den bahsediyoruz 3.8 pek fazla zorlamaz olmadı 3.8'e oc'lerim ve takılma olmazsa öyle devam ederim yoluma ta ki bir RX 570 alana kadar

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
Max boost 4ghz olmasına rağmen ve izlediğim videolarda insanlar 1.375V ile 4ghz'i yakalıyabiliyorken ben daha 3.9 ghz 1.4V vererek stabil halde kullanmışım acaba içindeki vega8 gpu yetersiz mi işlemciye göre ondan mı takılma yaşamışımdır ? Zaten Base Clock'u 3.6 ghz olan bir işlemci'den bahsediyoruz 3.8 pek fazla zorlamaz olmadı 3.8'e oc'lerim ve takılma olmazsa öyle devam ederim yoluma ta ki bir RX 570 alana kadar

Dediğim gibi, çok detaylı bilgim yok.

3.8 GHz'da takılma yaşaman bana garip geldi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
976,797
Üyeler
154,467
Son üye
Miiiuu
Top Bottom