Neler Yeni

AMD'nin yeni kartlarında wattman sorunu halen devam ediyormu

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,613
İsim
Emre Zengin
2.el de garantili Rx 6600 almaya karar verdim fakat forumlarda hiç bilgi sahibi olmadığım bir konuya şans eseri denk geldim ve aklıma takıldı AMD kartlarda halen wattman sorunu devam ediyormu acaba bu konu yüzünden kart hakkında içime bir şüphe düştü.
Wattmanı bir sürü şeyden kaynaklı yiyebilirsin:
- Elektrik gider, bilgisayarı açınca Wattman yersin.
- Donanımsal sorun olur gene Wattman yersin. (RAM kaynaklı sorun oluyor genellikle. RAM Frekans ayarını yanlış yaparsan gene yersin.)
- AMD yazılımın çöker gene Wattman yersin. (AMD tarafında Recommended (WHQL) sürücüleri tavsiye ederim.)
- Bazen bilgisayar açılır açılmaz yiyenler oluyor. (O da Windows hızlı başlatma ile ilgili bir durum güç seçeneklerinden hızlı başlatmayı kapatırsan uyarı vermez.)
- Overclocktan kaynaklı da yersin.
- AMD sürücülerinde her zaman Recommended (WHQL) sürücüleri tavsiye ederim o sürücüler daha stabil oluyor. AMD Software'a girdiğinizde size hızlı kurulum için hangi profil seçilsin diye soruyor, onu Standart olarak ayarlayıp diğer ayarları kurcalamanızı tavsiye etmem.

Bu dediklerimin bir kısmı NVIDIA içinde geçerli. Aralarındaki tek fark sadece AMD Wattman uyarısını veriyor.

Daha bir sürü sebep var. Bunların çözümleri var ama bazen gerçekten sonuç alınamayanlar olabiliyor. Onların sorunun da ekran kartı kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

• Beğen
Reaksiyonlar: iola

fotomeku

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mehmet Küçük
Ben de rx6800 XT 16 GB ekran kartı ilk taktığımda oluyordu hatta powerimin yetmediğini düşünüyordum. (Ki yetmiyor potoshopta camera rawda çalışırken çok yük binince sistem kapatıyor kendini bu Rampage 600w powerla alakalı. Ekran kartı tek başına 300w, işlemci ryzen 2700x 105w ve 8 tane fan var anca yetiyor onu değiştireceğim çünkü sistem kendini kapatıyor. )Daha sonra temiz bir format attım sürücleri güzelce yükledim son sürüm amd driverini kurdum şu an stabil ve hızlı çalışıyor. Hatta dün lightroomda çalışırken amdnin programından hız aşırtma yaptım 3 saat kadar kullandım bir sıkıntı yapmadı. Size tavsiyem tertemiz bir format üstüne güzelce driverleri yükleyin bir de öyle deneyin.

kırmızışarapp

80+ Silver
İkinci el daha iyi tabi ki. Daha ucuza daha iyi kart alma imkanı bulunuyor.
Dediğim şey sıfır için geçerliydi

Evet o kartla yayın açmak çile burda çok haklısınız.yayın acıcak adam bu kartı almaz zaten
Neyse ki sistemi aldığım fiyatın 1k üstüne satıp 2.5k para ekleyip 2060lı sistem aldım. 8.5k'ya 2060lı sistem oldu.

KasapBey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
824
İsim
Kasap Bey
İlgilendiği Kategoriler
Grafik tasarım.
Wattman nedir ?

duranus

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
İbrahim Duran
Çizim yapacaksan amd ile işin ne ki :D
Pek bir bilgim yok hocam. gaming gen tr den alacaktım kasayı fakat satıştan kaldırılmış bugün 14K ya aynı sistemi buldum 3060 ve i3 12100F 16 GB RAM 500GB SSD alınır mı sizce yoksa beklemeli miyim ?
Bekledikçe yükseliyor bir yandan da

Coolpanda

80+ Silver
6000 serisinde sorunlar çok azaldı. Wattman olsa bile sadece uyarı olarak çıkıyor kullanıma bir etkisi olmuyor. Sorun yaşama ihtimalin eskiye göre çok düşük.

kırmızışarapp

80+ Silver
6000 serisinde sorunlar çok azaldı. Wattman olsa bile sadece uyarı olarak çıkıyor kullanıma bir etkisi olmuyor. Sorun yaşama ihtimalin eskiye göre çok düşük.
Yayın açacaksan nvidia daha iyi. Eğer gerçekten bu tür hatalar azaldıysa fp olarak alınabilir kartlar. Fakat encoder kalitesi en son baya iyiydi nvidia tarafında. Fark videosu gibi bir şey görmüştüm.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Bilal Furuncu
AMD tarafında da fsr var. Dlss'e denk sayılır. Sistemlerdeki diğer bileşenlerlerde önemli. Ve 3060'ın 2 modeli var 8gb vram ve 12 gb vram olarak. Siz hangi model için soruyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

2. el piyasasını çok bilmiyorum, fiyat konusunda bir şey diyemem. Mining yapılmış mı?
İyi fiyat kanka fakat çok nadir de olsa biraz daha ucuza bulabiliyorsun mesela ben 3000 e aldım 7 ay miningli kartı

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,853
İsim
uwu
Ben de rx6800 XT 16 GB ekran kartı ilk taktığımda oluyordu hatta powerimin yetmediğini düşünüyordum. (Ki yetmiyor potoshopta camera rawda çalışırken çok yük binince sistem kapatıyor kendini bu Rampage 600w powerla alakalı. Ekran kartı tek başına 300w, işlemci ryzen 2700x 105w ve 8 tane fan var anca yetiyor onu değiştireceğim çünkü sistem kendini kapatıyor. )Daha sonra temiz bir format attım sürücleri güzelce yükledim son sürüm amd driverini kurdum şu an stabil ve hızlı çalışıyor. Hatta dün lightroomda çalışırken amdnin programından hız aşırtma yaptım 3 saat kadar kullandım bir sıkıntı yapmadı. Size tavsiyem tertemiz bir format üstüne güzelce driverleri yükleyin bir de öyle deneyin.
bn senin yerinde olsam acil bir işim olmadıktan sonra pc yi açmazdım

Top Bottom