Neler Yeni

AMD'ye ekran kartında güvenmeli miyim?

Denzi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Deniz
Şimdi, ben 22 bin TL'ye 3070 sistem yaptım bi tane. (GENCER-GAMING VELIUS) Onu mu tercih edeyim yoksa 6700XT mi tercih edeyim bilemiyorum. 3060 Ti var birde, 23 bin TL'ye birde 3060 var 22.825 TL'ye. Hangisini tercih etmeliyim? Sadece oyun oynayacağım ve sorun yaşamak istemiyorum AMD çok sorun yaşatır mı? Bazı AMD kullanıcıları bu forumda isyan etmişler çünkü bi' düşük model al Nvidia al diye bir yorum dahi gördüm. Sizce ne yapmalıyım bütçem maksimum 23 bine çıkar kasa için
Bence fiyat olarak nvidia ya göre daha uygunsa alınır. Ancak sorun yaşan da yaşamayan da var. Bende RX 6700 XT kullanıyorum bir sorunla karşılaşmadım.

AGUMBA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
658
İsim
Sercan GÖKALP
Hocam hiç drop yiyor musunuz 3060 Ti'la dediğim gibi ağır oyunlar oynayacağım.
Şu ana kadar sadece internet ve oyun kaynaklı takılma yaşadım kartta bir sorun yok coilwhine olduğu için undervolt yaptım yani gelen enerjiyi düşürdüm ses çıkarmasın diye bu da az miktarda performans kaybı yaşatmasına rağmen genel performansa pek etki etmiyor dediğim işlem 5-10 fps düşüşüne sebep oluyor ama kart 100 watt kadar daha az enerji çekiyor ki bu da göz ardı edilebilir bir takas

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,026
İsim
Diyarhan
Amd ye pek güven olmaz yalan yok. Nvidia da vrami çatalla veriyor. İleri nesil amd yazılımı düzeltmez gibi nvidia dan devam edin 8gb vram Ultra da yetmez high da kullanmak zorunda kalırsınız belli oyunlarda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu ana kadar sadece internet ve oyun kaynaklı takılma yaşadım kartta bir sorun yok coilwhine olduğu için undervolt yaptım yani gelen enerjiyi düşürdüm ses çıkarmasın diye bu da az miktarda performans kaybı yaşatmasına rağmen genel performansa pek etki etmiyor dediğim işlem 5-10 fps düşüşüne sebep oluyor ama kart 100 watt kadar daha az enerji çekiyor ki bu da göz ardı edilebilir bir takas
Undervolt ile oc da yapabilirsiniz kaybınızı telafi eder. Hangi ürünü?

TahinPekmez

80+ Silver
6700xt 5600 32gb ram b550 anakart win10, akım önleyici priz, eylulden buyana oyunlar akıyor. sadece sürücü ile alakalı uncharted 4 de cokme yaşadım. sonraki sürücüde düzeldi. 4 sene 1660 ti 2600 islemci kullandim, PUBG de mesela yüksek fps de kasiyormus gibi oluyordu zevk almiyordum. şimdi bir resmin icinde gibiyim. belki kart güçlüdür diyedir ama yüksek fps yag gibi.massallah

• Beğen
Reaksiyonlar: euro

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
954
İsim
Yunus Şahin
AMD Ekran kartları Hangi model olursa olsun Dandik ve Düşük Amperli PSU sevmiyor Kaliteli PSU nuz varsa SIFIR AMD ekran kartlarında Çok fazla İnce ayar yapmazsanız Hİç sorun yaşamazsınız. AMD ekran kartların mosfet ve faz yapıları 2 katman yapıdan oluşmakta ve Düşük Amperi sevmiyor 6500xt bile olsa en az 40 amperli PSU kullanmak zorundasın. RTX ve GTX kartlarda ise 9 katmanlı mosfer ve faz yapısı mevcut bu sebepten en kötü PSU da bile Problem çıkarmıyor.

AMD kartlarda yaptığın ince ayarlar PSU dan gelen enerjiyi sürekli değiştirdiği için 2 katmanlı PCB de %100 diyemem ama %70 problem çıkartabiliyor zaten Dikkat ederseniz Bazı arkadaşlarda sorun yokken bazılarında var Watman dediğimiz hata ise Bu yapıdan kaynaklı bir durum Kart her ince ayar yaptığınızda PSU dan %100 güç ve amperi çekmek için tasarlanmış siz adrenalinden bi ayarı kapatıp açtığınızda PSU dan %100 yük çekip bırakıyor burada PSU eğer dandikse Karta düşük voltaj yada yüksek voltaj gibi çok ciddi sorunlar çıkartabilecek enerjiyi verdiği anda Watman hatası ile Kartı çöp etmiş oluyorsunuz Olay tamamen bundan ibaret.

Bu şekilde bilgilendirici yorumlar çok hoşuma gidiyor ya. Teşekkürler hocam güzel bilgi.

Bende ilk AMD kart alırken korkarak aldım yalan yok. Forumda sürekli takılan birisiyim, sürekli AMD kart arıza konularını görürdüm. Yine de fiyatı yüzünden şans vermek istedim.

İyi ki şans vermişim diyorum. Herhalde en memnun olduğum alışverişlerin başında geliyor.

Bir sorun yaşamadım. Kart ile oynamayı da seviyorsan undervolt-overclock çok zevkli oluyor. Her ayarıyla oynuyorsun falan çok özgür kılıyor seni.

Bir ara al-sat yaptım. 3080’de kullandım. Ama aldıktan 2 hafta sonra sattım. Satılsa 3-5 gün içinde bile satardım. Oyun oynanacaksa AMD öneririm. Çünkü watt/FPS oranı çok daha iyi.

6900 XT ve 3080 kullandım. Testlerde neredeyse kafa kafayalar. Ama 3080 güç tüketimi neredeyse 6900 XT’den 100 küsür watt daha yüksekti. Fps değeri ise aynı, hatta 6900 XT geçiyor da. (Undervolt ve overclock yapıyorum)

O yüzden sadece oyun oynayacaksan AMD öneririm. Hem oyun için VRAM gibi bir artısı var.

Forza Horizon 5 oynayacağım diyorsun. Ben 2K Extreme’de 6900 XT ile 11-12GB VRAM kullanım görüyorum. 3080 kendisi 10 GB zaten. 😂

Yusufxr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Yusuf
Teşekkür ederim hocam cevaplarınız için, sinerjiden 3060 sistem mi alsam diye düşünüyorum ama biraz pahalı oluyor. İşim garanti olsun çokta sorun çıkarmasın istiyorum, kafa dağıtmak için call of duty, forza horizon 5 gibi oyunlar oynayacağım 2-3 saat hangisini önerirsiniz
Hocam fls konusunda amd daha iyi olabilir ama her türlü nvidia optimizasyon konusunda önde bir marka ve ve pekçok kullanabileceğin toolu var amd’den nvidiaya geçtim ben şuanda gayet memnunum

majorw0w

80+ Silver
Dostum sorun eskisi gibi olmuyor ama yine de var. Eskinden 10 kişinin 7 sinde sorun çıkarken şimdi 2 sinde çıkıyor. Şans işi burdakilerde sorun çıkmaz sende çıkar söver durursun.

euro

80+ Bronze
Dostum sorun eskisi gibi olmuyor ama yine de var. Eskinden 10 kişinin 7 sinde sorun çıkarken şimdi 2 sinde çıkıyor. Şans işi burdakilerde sorun çıkmaz sende çıkar söver durursun.
İşte bundan korkuyorum :D

equionx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
167
İsim
Ahmet küçük
Şimdi, ben 22 bin TL'ye 3070 sistem yaptım bi tane. (GENCER-GAMING VELIUS) Onu mu tercih edeyim yoksa 6700XT mi tercih edeyim bilemiyorum. 3060 Ti var birde, 23 bin TL'ye birde 3060 var 22.825 TL'ye. Hangisini tercih etmeliyim? Sadece oyun oynayacağım ve sorun yaşamak istemiyorum AMD çok sorun yaşatır mı? Bazı AMD kullanıcıları bu forumda isyan etmişler çünkü bi' düşük model al Nvidia al diye bir yorum dahi gördüm. Sizce ne yapmalıyım bütçem maksimum 23 bine çıkar kasa için
hocam amd ekran kartında watman hatasına karşılaşırsan kolay kolay oyun oynatmaz sana oyundan atar birde programı zor nvdia daha kolay programı ve hatalar yok illaki sorunsuz kullanıcılar vardır amd icin ama bi kere sorun bulastımı amd kolay kolay kurtulamazsın

Top Bottom