Neler Yeni

AOC 24G2U vs VIEWSONIC XG2405

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
Selamlar herkese, bütçe normalde 1500-1700 civarlarıydı fakat malum dolar vs fiyatlar her gün üzerine koyarak artıyor. Gecikmeden alma niyetindeyim. Vatan bilgisayardan gidip alacağım.

Monitör video kurgu işlerinde de kullanılacak, oyun olarak ise genelde hikayeli oyunlar ve bol bol yarış simulasyonu oynuyorum.

Renkler vs olarak aralarında çok fark yok sanırım ikisi arasında önemsediklerim,

- Hangisinin ayak kısmı daha sağlam ve dengelidir? Masaya direksiyon bağladığımda ekran titremesin sonra
- Ekranın yansıması hangisinde daha azdır? Mat ekran olsa bile bazı ekranlara güneş ışığı geldiğinde veya arkada tavan lambası vs açık olduğunda ekran görülemez hale geliyor.
- İleride 2. Monitör olarak kullanılma ihtimali var bu durumda ayakları ve çerçeveleri nedeniyle hangisi daha mantıklı olur
- Öli piksel ve ışık sızması hangisinde daha fazladır? AOC un eski partilerinde oldukça fazla ölü piksel sorunları gördüm internette, tabi AOC daha popüler bir monitör daha çok kişi almış bunu da hesaba katmak lazım.

Çok arada kaldım, viewsonic in tasarımı daha sade hoş gibi, ama AOC un da marka olarak seviyorum, en büyük korkum sürekli ölü piksel ışık sızması vs uğraşmak.

Vatan bilgisayardan elden sipariş vereceğim, test edilip öyle teslim alacağım.

XG2405 mi 24G2U mu sizce?

Edit: Ekran kartım 1660super, XG2405 fiyatı 2000 tl, 24g2u fiyatı 2100 tl

Düzenleme: AOC 24G2U alındı,

Vatan bilgisayara gittim bana, Rampage RM-344 Modelini önerdi, elinde olduğunu ve daha ucuza aynı kalitede olduğunu sadece pivot özelliği olmadığını, onu da kendinin de kullandığı masaya sabitlenen bir aparat ile hallettiğini, sadece yukarı aşağı kaydırma özelliğinin olmadığını söyledi. Ardından renk düzenleme yapmak istiyorsam TN panel almam gerektiğini, IPS de renklerin birbirine girdiğini, TN panelin renkleri doğru ve net gösterdiğini söyledi. Ben teşekkür ederek geri çevirdim ve, AOC 24G2U nun siparişini verdim, ellerinde mevcut değildi çünkü. Monitör geldiğinde gidip test ederek teslim alacağım, umarım sorunsuz kullanırım. Güncellemek açısından yazdım iyi forumlar herkese.

Son düzenleme:

Fiery

80+ Titanium
En İyi Cevap
29
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,045
İsim
Ömer
Steam
fieryz
XG2405'in tepki süresi daha düşük, 24G2U'nun ise sRGB kapsamı daha yüksek.
Yani 24G2U renkleri daha güzel gösterebiliyor. Bu durumda hangisini alacağınız size kalmış.
Hangisinin ayak kısmı daha sağlam ve dengelidir? Masaya direksiyon bağladığımda ekran titremesin sonra
Bu konu hakkında net bir bilgim yok ama ikisinin de masayı iyi tutacağını düşünüyorum.
Ekranın yansıması hangisinde daha azdır? Mat ekran olsa bile bazı ekranlara güneş ışığı geldiğinde veya arkada tavan lambası vs açık olduğunda ekran görülemez hale geliyor.
İkisi de hemen hemen aynıdır, pek fark olacağını sanmam.
İleride 2. Monitör olarak kullanılma ihtimali var bu durumda ayakları ve çerçeveleri nedeniyle hangisi daha mantıklı olur
Buna siz karar verin, bence 24G2U'nun ayak kısmı ve gövdesi daha hoş duruyor.
Öli piksel ve ışık sızması hangisinde daha fazladır?
Tamamen şans işi, birinde fazla diğerinde az gibi bir yorum yapamayız.

Son düzenleme:

mm33

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
406
İsim
Mert Otacı
Senin için renklerin daha önemi olduğunu düşünürsek 24G2U daha uygun seçim olur.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,190
İsim
haro
AOC 24G2U daha iyi. Displayninja isimli siteden kaynak gösteriyorum:

'Overall, the overdrive is not tuned as good as that of the AOC 24G2 which uses the same panel, but the difference in pixel response time is only ~1ms.' kaynak: https://www.displayninja.com/viewsonic-xg2405-review/

Viewsonic XG2405'in AOC24G2U stoklarda yoksa alınmasını tavsiye ediyor yine aynı site.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,190
İsim
haro
Selamlar herkese, bütçe normalde 1500-1700 civarlarıydı fakat malum dolar vs fiyatlar her gün üzerine koyarak artıyor. Gecikmeden alma niyetindeyim. Vatan bilgisayardan gidip alacağım.

Monitör video kurgu işlerinde de kullanılacak, oyun olarak ise genelde hikayeli oyunlar ve bol bol yarış simulasyonu oynuyorum.

Renkler vs olarak aralarında çok fark yok sanırım ikisi arasında önemsediklerim,

- Hangisinin ayak kısmı daha sağlam ve dengelidir? Masaya direksiyon bağladığımda ekran titremesin sonra
- Ekranın yansıması hangisinde daha azdır? Mat ekran olsa bile bazı ekranlara güneş ışığı geldiğinde veya arkada tavan lambası vs açık olduğunda ekran görülemez hale geliyor.
- İleride 2. Monitör olarak kullanılma ihtimali var bu durumda ayakları ve çerçeveleri nedeniyle hangisi daha mantıklı olur
- Öli piksel ve ışık sızması hangisinde daha fazladır? AOC un eski partilerinde oldukça fazla ölü piksel sorunları gördüm internette, tabi AOC daha popüler bir monitör daha çok kişi almış bunu da hesaba katmak lazım.

Çok arada kaldım, viewsonic in tasarımı daha sade hoş gibi, ama AOC un da marka olarak seviyorum, en büyük korkum sürekli ölü piksel ışık sızması vs uğraşmak.

Edit: Ekran kartım 1660super, XG2405 fiyatı 2000 TL, 24g2u fiyatı 2100 TL

AOC 24G2U daha iyi. Displayninja isimli siteden kaynak gösteriyorum:

'Overall, the overdrive is not tuned as good as that of the AOC 24G2 which uses the same panel, but the difference in pixel response time is only ~1ms.' kaynak: https://www.displayninja.com/viewsonic-xg2405-review/

Viewsonic XG2405'in AOC24G2U stoklarda yoksa alınmasını tavsiye ediyor yine aynı site.

EDİT: XG2405'in ASUS'unbir kaç modeliyle aynı seviyede oldugunu söylüyor.
'As there’s no overshoot, the overdrive implementation is much better than that of Acer’s models based on the same panel, such as the Acer VG240YP, and on par with ASUS’ models including the ASUS VP249QGR and VG249Q.'

Mufeka

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan
Madem vatandan alacaksın asus tuf vg24vq öneririm yaklaşık 1 ay önce vatandan aldım 100 lira ile +2 yıl garanti yaptırdım ve normalde 5 ölü pikselden fazlasını garanti kapsamasına rağmen bu paketle 1 piksel çıksa dahi değiştirebiliyorum. Bu 5 yıl boyunca da aldığım paketten dolayı direkt asus teknik elemanlarıyla muhattap olup evimde olabilecekse teknik destek alabildiğimi söylediler. Monitöre gelince bahsettiğin diğer iki modele göre paneli farklı va panel ama kontrast oranı olsun parlaklık oranı olsun iki monitörden de kağıt üzerinden daha iyi. Monitörde sanırım 7 farklı mod var. Manzara ve sinema modunda renkler çok doygun. Fps moduna aldığım zaman ise gerçekten beni oyuna odaklayabiliyor gereksiz renk kullanımından kaçıyor adeta monitör. Asusun kendi elmb teknolojisi olsun mavi ışık filtresi olsun karanlık ortam aydınlatma teknolojisi olsun sayamadığım bir sürü özelliği var. Monitörün ayağı çok sağlam sallanması çok zor diyebilirim ve en önemlisi pivot özelliği var. Monitörün hoparlörü gayet tatmin ediyor yani ayrı bir hoparlöre gerek duymadım şuana kadar. kutu içeriğinden dp kablosu çıkıyor ve 144hz alabiliyorsun. Monitör biraz şans işi bende ışık sızması ve ölü piksel çıkmadı ama çıksada problem değil kafam rahat toplam 5 yıl garanti var ve mekaniksel anlamda da her şeyi karşılıyor bu garanti ve sadece 2100 liraya geldi. Ayrıca abdullah kardeşim de bu monitörün incelemesini yaptı bir bak derim ve monitörü öneririm ve kesinlikle garanti uzatmanı tavsiye ederim.

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon

AOC için tamamen plastik olduğu söylendi. Viewsonic incelemesinde bu konuya değinilmedi bile.
İncelemelerde buna değinilmemişti. Bilgim yok maalesef.
Yani, ikisi de uygundur bence. Bende ikinci monitörle kullanacam, yeni alacağım monitörü.

Ölü piksel tamamen şans işi. Sırf bu yüzden, 0 ölü piksel garantisi veren markalara yönelmek istiyorum.

Edit: Ekran kartım 1660super, XG2405 fiyatı 2000 TL, 24g2u fiyatı 2100 TL

Viewsonic, sadece monitör ve projeksiyon üretiyor. Bu piyasada, Asus, Acer, HP, Dell gbi markalardan daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Fakat bahsettiğin model o kadar kaba görünüyor ki, hiç estetik değil. Ben 2000₺ para verip de, böyle çirkin bir şeye bakmak istemem şahsen. AOC daha hoş duruyor estetik olarak. Fakat 24" bir monitöre de 2000₺ para vermek istemezdim. Gaming Gecesinde, 165hz, IPS panel, 24" Asus TUF monitör 1500₺'ye satıldı. Onu falan takip ederdim. Estetik olarak hoş olmasa bile, fiyatı daha uygun.

Ayrıca, bu monitörlerin inceleme videosunu izledim az önce. İkisine de içim sinmedi. Birisi estetik değil, diğeri dayanıklı değil gibi görünüyor. Donanım Arşivi gibi inceleme yapan bulunmuyor 😁

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,190
İsim
haro
Madem vatandan alacaksın asus tuf vg24vq öneririm yaklaşık 1 ay önce vatandan aldım 100 lira ile +2 yıl garanti yaptırdım ve normalde 5 ölü pikselden fazlasını garanti kapsamasına rağmen bu paketle 1 piksel çıksa dahi değiştirebiliyorum. Bu 5 yıl boyunca da aldığım paketten dolayı direkt asus teknik elemanlarıyla muhattap olup evimde olabilecekse teknik destek alabildiğimi söylediler. Monitöre gelince bahsettiğin diğer iki modele göre paneli farklı va panel ama kontrast oranı olsun parlaklık oranı olsun iki monitörden de kağıt üzerinden daha iyi. Monitörde sanırım 7 farklı mod var. Manzara ve sinema modunda renkler çok doygun. Fps moduna aldığım zaman ise gerçekten beni oyuna odaklayabiliyor gereksiz renk kullanımından kaçıyor adeta monitör. Asusun kendi elmb teknolojisi olsun mavi ışık filtresi olsun karanlık ortam aydınlatma teknolojisi olsun sayamadığım bir sürü özelliği var. Monitörün ayağı çok sağlam sallanması çok zor diyebilirim ve en önemlisi pivot özelliği var. Monitörün hoparlörü gayet tatmin ediyor yani ayrı bir hoparlöre gerek duymadım şuana kadar. kutu içeriğinden dp kablosu çıkıyor ve 144hz alabiliyorsun. Monitör biraz şans işi bende ışık sızması ve ölü piksel çıkmadı ama çıksada problem değil kafam rahat toplam 5 yıl garanti var ve mekaniksel anlamda da her şeyi karşılıyor bu garanti ve sadece 2100 liraya geldi. Ayrıca abdullah kardeşim de bu monitörün incelemesini yaptı bir bak derim ve monitörü öneririm ve kesinlikle garanti uzatmanı tavsiye ederim.
Elim de Asus VG24VQ monitör vardı iade ettim. O monitör de freesync açılınca bug oluyor. Freesync flicker sorunu yaşanıyor. Üretim hatalı bir monitör o. Freesync kapalıyken yırtılma gözlemleyemedim tepki süresi sanırım hızlı o sebeble FreeSync kapalıyken kullanılabilir. Bunun dışında kimseye önermedigim bir monitör kullanan birisi olarak.

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon
Elim de Asus VG24VQ monitör vardı iade ettim. O monitör de freesync açılınca bug oluyor. Freesync flicker sorunu yaşanıyor. Üretim hatalı bir monitör o. Freesync kapalıyken yırtılma gözlemleyemedim tepki süresi sanırım hızlı o sebeble FreeSync kapalıyken kullanılabilir. Bunun dışında kimseye önermedigim bir monitör kullanan birisi olarak.
Bak bunu bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Radarımdan çıkarıyorum bu monitörü. Daha düzgün bir şey bulmam gerekecek.

Mufeka

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan
Gsync ile kullanıyorum şu ana dek bir titreme yırtılma vs yaşamadım. Sadece elmb ve gsync aynı anda açılmıyor. Belki senin aldığın monitörde bir hata vardır.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,190
İsim
haro
Gsync ile kullanıyorum şu ana dek bir titreme yırtılma vs yaşamadım. Sadece elmb ve gsync aynı anda açılmıyor. Belki senin aldığın monitörde bir hata vardır.
Hayır monitörün kendisin de sorun var. Aynı monitöre sahip kişiler bu sorunu yaşadılar tanıdıklarım var. Kendi aramız da konuştuk. Ama nedense Nvidia kartı olanlar da bu sorun daha az yaşandı. Bir de çok dikkatli bakman lazım ve her oyunda olmuyor o sorun. Anlaman için işin uzmanı olman gerek 😛. Hem her oyunda olmuyor hem de bazı oyunlarda bin de bir sahneler de oluyor. Renkle alakalı bir durum sanırım. Her renkte düzgün çalışmıyor olabilir.

Kaynakta vereyim sana display ninja sitesinden: FreeSync brightness flickering is most common on high refresh rate VA panels developed by Samsung, but it can also affect displays based on other panel technologies such as IPS and TN.

Bir çok va panel de görülmüş bir sorun bu. Hatta bu monitörlere nasıl freesync ve gysync sertifikası veriyorlar hayret. Sana tavsiyem o monitör ile cs:go da freesync aç yine titreme olmazsa gysnc de sorun yoktur diyebilirim. Ama AMD ile kesin sorunlu o monitör. Bir çok kişi bu sorunu yaşadık. 5 Kişiyle konuştum ben. Hepsi bu sorunu yaşadıgını söyledi ve bunu farketmen de gerçekten çok zor her oyunda olmuyor olsa da fazla olmuyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Çağrı
AOC 24G2U 1 Sene olacak nerdeyse 900 TL'ye almıştım süper bir monitör. IPS Panel candır gerisi fasa fiso.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
947,788
Üyeler
149,271
Son üye
berkeulusal
Top Bottom