Neler Yeni

Yardım AOC 24G4X vs Lenovo Legion R25i-30

Vitorrs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
165
İsim
Tahir Öztürk
Aoc c24g1 kullanıyordum 144 Hz de görüntü bozulmaları yaşıyorum şuan 120 Hz de sorun olmuyor i25-30 aldım ben memnunum

AlevFırtınası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
513
İsim
Alev Fırtınası
ama 2K monitörü beslemede yetersiz kalır di mi 4060 kartım?
Oynadığın oyunlara bağlı, çoğunda yetersiz kalır, rx 580 ve 4060 ile 2k oynayıp memnun olan da var.
DLSS açarım e DLSS açtımı ne anlamı kaldı 2K'nın
DLSS 3.0 varsa görüntü bozulmaz o kadar
İkinci olarak benim için Hz'den çok görüntü kalitesi önemli bunu kontrast oranı mı belirliyor?
Kontrastı oranı ve renk derinliği belirliyor
Yani AOC daha mı iyi oluyor bu yüzden?
Evet kontrastı oranı lenovoda 800-1000 aoc'de 1400 olduğu için aoc daha iyi bir de aoc 10 bit oluyor lenovo oluyor mu bilmiyorum
Bir de şöyle bir monitör var bunun hakkında ne dersin
İncelemesi yok ve yorumları renklerin kötü olduğunu söylüyor o yüzden bilemiyorum
Hocam bu monitör hakkında çoğu yorumunu inceledim hep kontrasttan bahsetmişsin ama lenovo'nun gerçek 8 bit aoc'un 6+FRC olması gibi daha iyi özellikleri de var parlaklık haricinde?
Lenovo 8 bit, aoc 8 + frc ( 10 bit ). Epey veya displayspecifications gibi siteler kesin bilgi vermiyor, onlar da nereden görüyorlarsa oradan çekiyorlar datayı, kafalarına göre.
Kullanıyorum. sRGB modu hariç renk gamutunda ciddi sapma var. YouTube yabancı inceleme videolarını izlerseniz görürsünüz. Bana göre fiyatının monitörü değil.
Eee sRGB modu hariç renk gamutunda sapma olması normal ki zaten. Her monitörde böyle, o yüzden sRGB modda kullanıyoruz ya.
Kardeşime aldık bir problemi yok ama renk profilleri berbat, HDR off yapınca ya programdan ya da monitör menüsünden renk saçma sapan çamur gibi oluyor elimde çok eski AOC monitör var onda da renk ayarları çok dengesiz, bunu halledememişler, tavsiyem alırsanız da program yerine Microsoft Store da monitorian uygulaması ile parlaklık ayarlamak HDR'ı Windows'tan açmak son olarak FPS moduna monitör menüsünden geçmek bu şekilde bu saçma renk profillerine denk gelmezsiniz.
HDR açıyorsa pek de bilgisi olmayan birisiymiş zaten. 16.000 tl'ye kadar falan hdr açıp daha iyi görüntü alabileceğin monitör yok diye biliyorum. Hiçbirinin arkaplan ışık desteği yok çünkü. HDR etiketi yapıştırıp geçiyorlar.
Hocam sRGB açmaktan bahsetmişsin onu açmadıklarından dolayı kötü oluyormuş galiba ekran? Bu sRGB modu nedir acaba bir de başka yapılacak ayar var mıdır?
Color profile, üşenmezsen ICC profile, overdrive ayarları, adaptive sync ve srgb geldi şu an aklıma. Bir de bilmediğin ayarlar ile oynayıp renkleri bozmamak da önemli.
Bir de ekrana ışık vurmuyor ama beyaz perde monitörün hemen arkasında gece dışında parlaklık yeter mi AOC'un ?
Yeterli olur 300 nit gayet yeterli olur
Ayrıca Lenovo için şu yorum yapılmış AOC için ne durumda bu anlatılanlar?
Lenovo için örnek olarak attığın yorum doğru, aoc için ne durumda bilmiyorum ama aoc için de kötü yorumlar gördüm, fakat renk ayarları hakkında 0 bilgisi olanlar tarafından yapıldığı için ve bilimsel incelemesi olan bir monitör olduğu için yorumları takmaya gerek yok dümdüz monitors unboxed videosunu izleyip fikir sahibi olabilirsin.

Gösterdiğin aoc yorumu da oldukça amatör. Bu arkadaş motion blur var demiş de oyun ayarlarından motion blur'u kapatmış mı, adaptive sync açmış mı, bunların infosu yok. Monitörlerde 1 ms gtg diye bir şey yok onu da bilmiyormuş. Renk konusunda icc profile nedir bilmesini geçtim srgb bile almamıştır muhtemelen. Hatta muhtemelen değil kesin, çünkü srgb mod renk paletini normal sınırlara çekerek oversaturation'ı engelliyor ve arkadaş da oversaturation probleminden bahsetmiş yani kesin srgb kullanmıyordur. 90 derece açı 3-5 metre muhabbeti umrumda değil valla tv değil monitör bu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

R25i-30 da 350 nit yani öyle çok bir parlaklık farkı yok üstüne ghosting ve flickering sorunu var diye biliyorum, kontrastı da düşük yani alınabilir bir tarafı yok. En kötü tül perde çekersin aoc kullanırken. Millet 120 nitte 250 nitte falan kullanıyor monitörleri, parlaklığı umursamıyorlar bile. 300 nit yeterli bence.

MeReKGs67

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Kerem Özbey
Oynadığın oyunlara bağlı, çoğunda yetersiz kalır, rx 580 ve 4060 ile 2k oynayıp memnun olan da var.

DLSS 3.0 varsa görüntü bozulmaz o kadar

Kontrastı oranı ve renk derinliği belirliyor

Evet kontrastı oranı lenovoda 800-1000 aoc'de 1400 olduğu için aoc daha iyi bir de aoc 10 bit oluyor lenovo oluyor mu bilmiyorum

İncelemesi yok ve yorumları renklerin kötü olduğunu söylüyor o yüzden bilemiyorum

Lenovo 8 bit, aoc 8 + frc ( 10 bit ). Epey veya displayspecifications gibi siteler kesin bilgi vermiyor, onlar da nereden görüyorlarsa oradan çekiyorlar datayı, kafalarına göre.

Eee sRGB modu hariç renk gamutunda sapma olması normal ki zaten. Her monitörde böyle, o yüzden sRGB modda kullanıyoruz ya.

HDR açıyorsa pek de bilgisi olmayan birisiymiş zaten. 16.000 tl'ye kadar falan hdr açıp daha iyi görüntü alabileceğin monitör yok diye biliyorum. Hiçbirinin arkaplan ışık desteği yok çünkü. HDR etiketi yapıştırıp geçiyorlar.

Color profile, üşenmezsen ICC profile, overdrive ayarları, adaptive sync ve srgb geldi şu an aklıma. Bir de bilmediğin ayarlar ile oynayıp renkleri bozmamak da önemli.

Yeterli olur 300 nit gayet yeterli olur

Lenovo için örnek olarak attığın yorum doğru, aoc için ne durumda bilmiyorum ama aoc için de kötü yorumlar gördüm, fakat renk ayarları hakkında 0 bilgisi olanlar tarafından yapıldığı için ve bilimsel incelemesi olan bir monitör olduğu için yorumları takmaya gerek yok dümdüz monitors unboxed videosunu izleyip fikir sahibi olabilirsin.

Gösterdiğin aoc yorumu da oldukça amatör. Bu arkadaş motion blur var demiş de oyun ayarlarından motion blur'u kapatmış mı, adaptive sync açmış mı, bunların infosu yok. Monitörlerde 1 ms gtg diye bir şey yok onu da bilmiyormuş. Renk konusunda icc profile nedir bilmesini geçtim srgb bile almamıştır muhtemelen. Hatta muhtemelen değil kesin, çünkü srgb mod renk paletini normal sınırlara çekerek oversaturation'ı engelliyor ve arkadaş da oversaturation probleminden bahsetmiş yani kesin srgb kullanmıyordur. 90 derece açı 3-5 metre muhabbeti umrumda değil valla tv değil monitör bu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

R25i-30 da 350 nit yani öyle çok bir parlaklık farkı yok üstüne ghosting ve flickering sorunu var diye biliyorum, kontrastı da düşük yani alınabilir bir tarafı yok. En kötü tül perde çekersin aoc kullanırken. Millet 120 nitte 250 nitte falan kullanıyor monitörleri, parlaklığı umursamıyorlar bile. 300 nit yeterli bence.
Hocam çok teşekkürler bu uzun cevabın için eline koluna sağlık. 4 5 saatten beri 2 monitörü araştırıyorum kafam bavul gibi oldu bi de böyle bir yoruma denk geldim acaba diyorum 1080p alırsam hata mı yaparım benim şimdiki hedefim güncel ve eski oyunlar güncel oyunlarda gördüğüm kadarıyla akıcı oynatıyor DLSS ama bilemiyorum.

"FPS fark eder ama görüntü de o oranda düşer. 1440P'deki oyun zevkini hiçbir şekilde 1080P'ye değişmem. RTX 4060 ile 1440P monitör kullanıyorum sırf o zevki alabilmek için.

2k ya da bunu önerdiler

Ama bu açıklayıcı uzun yazından sonra alacaksam 1080p AOC olanı alacam herkese de onu önericem

MeReKGs67

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Kerem Özbey
Hocam şöyle bir sorum olacak 1080p'de daha yüksek FPS alıcam sonuçta 1440p'ye geçince bu düşecek peki. 1440p için daha düşük FPS oynamaya değer mi? FPS türü az oynadığımı düşünürsek normal oyunlar da 100 fps oynayacağıma 60 70 FPS lerde oynamak can sıkıcı göz görülen bir sıkıntı oluşturur mu yoksa tam tersi görüntü daha net olduğu için zevk seviyesi daha da mı artar

NOON01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
mert tekin
Hocam şöyle bir sorum olacak 1080p'de daha yüksek FPS alıcam sonuçta 1440p'ye geçince bu düşecek peki. 1440p için daha düşük FPS oynamaya değer mi? FPS türü az oynadığımı düşünürsek normal oyunlar da 100 fps oynayacağıma 60 70 FPS lerde oynamak can sıkıcı göz görülen bir sıkıntı oluşturur mu yoksa tam tersi görüntü daha net olduğu için zevk seviyesi daha da mı artar
Hocam bende de RYZEN 5600 Rtx 4060 var. Şimdi 4060 kartı 1080p için güzel bir performans veriyor. 4060 niye 2k olmaz nedeni şu: 4060 VRAM 8gb 1080p için iyidir ama 2k da kesinlikle yetmeyecektir grafikleri high çektiğin anda VRAM uyarısı alacaksın ve 2k da düşük grafiklerle oynamak zorunda kalacaksın. Ben 1080p de Spiderman ultrada VRAM uyarısı aldım yani kartın gücü yetiyor ama VRAM sıkıntı yarattı bu yüzden high ayarlarda oynadım. Şimdi sonuç olarak
4060 8GB VRAM ile 1080p de iyi ama 2k da kötü bir performans alacaksın.

MeReKGs67

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Kerem Özbey
Hocam bende de RYZEN 5600 Rtx 4060 var. Şimdi 4060 kartı 1080p için güzel bir performans veriyor. 4060 niye 2k olmaz nedeni şu: 4060 VRAM 8gb 1080p için iyidir ama 2k da kesinlikle yetmeyecektir grafikleri high çektiğin anda VRAM uyarısı alacaksın ve 2k da düşük grafiklerle oynamak zorunda kalacaksın. Ben 1080p de Spiderman ultrada VRAM uyarısı aldım yani kartın gücü yetiyor ama VRAM sıkıntı yarattı bu yüzden high ayarlarda oynadım. Şimdi sonuç olarak
4060 8GB VRAM ile 1080p de iyi ama 2k da kötü bir performans alacaksın.
Kullananlar nasıl kullanıyor anlamadım ben bu işi 😅 Dediğin normalde mantıklı ama şöyle bir şey de var şimdi 2K medium ayar olması 1080p ultra ayar olmasından daha iyi değil mi hani şey gibi 1080p mediumda mı oynamayı tercih edersin yoksa 720p ultrada mı? Herkes 1080 medium der

NOON01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
mert tekin
Hocam sizin istediğiniz mükemmel grafiklerle rdr2 gibi bir oyunda her detayı görmek değil mi bunu düşük ayarlarda nasıl yapacaksınız 2k veya 1080p grafiği belirleyen şeyler değiller. Zaten sen 2k monitör alacağın zaman 27 inch alıyorsun pikselleri saymamak için 1080p de 24 2k da 27 sadece çözünürlüğü dengelemek için yapılan şeyler.

MeReKGs67

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Kerem Özbey
Hocam sizin istediğiniz mükemmel grafiklerle rdr2 gibi bir oyunda her detayı görmek değil mi bunu düşük ayarlarda nasıl yapacaksınız 2k veya 1080p grafiği belirleyen şeyler değiller. Zaten sen 2k monitör alacağın zaman 27 inch alıyorsun pikselleri saymamak için 1080p de 24 2k da 27 sadece çözünürlüğü dengelemek için yapılan şeyler.
2K 1080p nasıl grafiği belirlemiyor? En çok onlar belirliyor sen 1080p monitörü 720p'ye çekince mi daha kötü görüntü elde ediyorsun yoksa 1080p ultradan 1080p low a çekince mi? Şahsen ben bu şekil düşünüyorum mantıken @AlevFırtınası hocam bi el at bu konuya

NOON01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
mert tekin
2K 1080p nasıl grafiği belirlemiyor? En çok onlar belirliyor sen 1080p monitörü 720p'ye çekince mi daha kötü görüntü elde ediyorsun yoksa 1080p ultradan 1080p low a çekince mi? Şahsen ben bu şekil düşünüyorum mantıken @AlevFırtınası hocam bi el at bu konuya
Hocam ben bu konuda fikrim kesinlikle 4060 1080p için güzel bir kart ama 2k da tadımlık kart ise 4060Tİ 16GB dır.

veneficus

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Ebubekir Tekin
Başlıktaki monitörler arasında kaldım sizce hangisini tercih etmeliyim ?
lenovo nun ayağı masanın yarısını kaplıyor zaten o yüzden aoc ama aoc un garantisi tr de yok haberin olsun

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
998,761
Üyeler
158,185
Son üye
porfavor
Top Bottom