Neler Yeni

APU Sistem dual ramde siyah ekran single ramde sıkıntı yok yardıma ihtiyacım var.

Erdem5867

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Erdem
Merhaba değerli donanım arşivi forum üyeleri ve yetkili arkadaşlar, girişi fazla uzatmadan soruna geçeyim.

Sistem bilgilerim:
AMD Ryzen 5 2400G işlemci. (Harici ekran kartı yok.)
Corsair 2x8 3000mhz 16CL ram. (Dual kit olarak alındı.)
Thermaltake TG v200 RGB Plus kasa. (Psu kasanın yanında geliyor 600w bronz+ sertifikalı)
Asus TUF B450M-Plus Gaming anakart.
WD'nin 1tb'lık HDD'si.

Sorunu anlatmam gerekirse;

Bilgisayarımda 2 tane 8gb ram takılı iken gta5ve the forestte 60fps oyunu oynarken bi anda ekran siyah oluyor ve ardından ses gidiyor ve 5 10 saniye sonra sistem kendini yeniden başlatıyor, fakat 2 tane 8gb ram in 1 tanesini çıkartıp single olarak 8gb ram kullandığımda 20-30fps gta 5 ve the forestte oyunum çökmüyor. Bu bahs ettiğim siyah ekran hatası birtek the forest ile gta5 de değil bu oyunlar gibi güncel grafikli birçok oyuna çöküyor. Düşüncem anakart veya ramlerde bir sıkıntı olması fakat eskiden kingston un 2x4 3200mhz 16cl ramlerini kullanırken de aynı sorun vardı, ramleri değişince de aynı sorun devam etmekte. İlk başta da belirttiğim gibi ramler dual kit, ve ne yazık ki bilgisayarın 2 yıllık garantisi bitti. (Vatan Computer'den almıştık.)

Lütfen konu hakkında cidden bilgili olan arkadaşlar yardımcı olurlar uzun zamandır çözüm arıyorum :)

@Abdullah Hacıgül

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
991
İsim
umut şahin
Merhaba değerli donanım arşivi forum üyeleri ve yetkili arkadaşlar, girişi fazla uzatmadan soruna geçeyim.

Sistem bilgilerim:
Thermaltake TG v200 RGB Plus kasa. (Psu kasanın yanında geliyor 600w bronz+ sertifikalı)
WD'nin 1tb'lık HDD'si.

Bilgisayarımda 2 tane 8gb ram takılı iken gta5ve the forestte 60fps oyunu oynarken bi anda ekran siyah oluyor ve ardından ses gidiyor ve 5 10 saniye sonra sistem kendini yeniden başlatıyor, fakat 2 tane 8gb ram in 1 tanesini çıkartıp single olarak 8gb ram kullandığımda 20-30fps gta 5 ve the forestte oyunum çökmüyor. Bu bahs ettiğim siyah ekran hatası birtek the forest ile gta5 de değil bu oyunlar gibi güncel grafikli birçok oyuna çöküyor. Düşüncem anakart veya ramlerde bir sıkıntı olması fakat eskiden kingston un 2x4 3200mhz 16cl ramlerini kullanırken de aynı sorun vardı, ramleri değişince de aynı sorun devam etmekte. İlk başta da belirttiğim gibi ramler dual kit, ve ne yazık ki bilgisayarın 2 yıllık garantisi bitti. (Vatan Computer'den almıştık.)

Lütfen konu hakkında cidden bilgili olan arkadaşlar yardımcı olurlar uzun zamandır çözüm arıyorum :)

@Abdullah Hacıgül
knk ramlerin birinde hata olabilir veya anakartta

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,566
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538
Öncelikle merhabalar,
Ram markaları aynı diye düşünüyorum, ramlerden birisi arızalı olabilir hiç mavi ekran aldınız mı? Almadıysanız bile Memtest'e sokun ramlerinizi.

Erdem5867

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Erdem
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle merhabalar,
Ram markaları aynı diye düşünüyorum, ramlerden birisi arızalı olabilir hiç mavi ekran aldınız mı? Almadıysanız bile Memtest'e sokun ramlerinizi.
evet arada sırada mavi ekran alıyorum, memteste yakında sokucağım

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,566
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bozuk olan belleği tespit edip değiştirin.

Erdem5867

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Erdem
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bozuk olan belleği tespit edip değiştirin.
2 rami single olarak tek tek ve ikisini dual olarak birlikte test ettim ve 3 testtede 0 hata :( ne yapmalıyım.

Ramleriniz arızalı yüksek ihtimalle. Memteste sokun.
2 rami single olarak tek tek ve ikisini dual olarak birlikte test ettim ve 3 testtede 0 hata :( ne yapmalıyım.

knk ramlerin birinde hata olabilir veya anakartta
ramlerde hata çıkmadı yukarda dediğim gibi :(

Erdem5867

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Erdem
Geçenlerde tek ramde de lol de çöktü bilginize.

Fireman37

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
633
İsim
Kadir Tuna Karasu
Anakart sıkıntılı o smn

Apu Mühendisi

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,085
İsim
Lydranx

Sistem bilgilerim:
WD'nin 1tb'lık HDD'si.

@Abdullah Hacıgül
Hocam anakartta olabilir sıkıntı. Ramleri başka pc'de deneme şansınız var mı ?

Feyzi2402

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Feyzi Aydın
Öncelikle merhabalar,

Hocam anakartta olabilir sıkıntı. Ramleri başka pc'de deneme şansınız var mı ?
Aynen, bir tanıdığınızın PC'sinde ramleri test edin sorun yoksa anakart üzerinde işlem yaparsınız, tamir veya komple değişirsiniz

Top Bottom