Neler Yeni

Araba geriye çok hızlı atıyor

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
2000 model araçta var mıdır o dediğiniz varsa nerede nasıl açılır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Deniz hocam araç Nissan Micra 1.3 gx cvt 2000 model yukarıda arkadaşların dediği özellikler var mıdır sence ben valla biliyorsun hiç anlamıyorum
O araçta auto hold olacağını düşünmüyorum. Olan durum sistemin eski ve yıpranmış olmasından kaynaklanıyor bence. Kalkışlarda titretme vs.yoksa böyle binmeye devam et. Sorun olacağını düşünmüyorum çünkü

Kerem gök

80+ Silver
O araçta auto hold olacağını düşünmüyorum. Olan durum sistemin eski ve yıpranmış olmasından kaynaklanıyor bence. Kalkışlarda titretme vs.yoksa böyle binmeye devam et. Sorun olacağını düşünmüyorum çünkü
hocam araç p deyken gaz vermek zararlı mıdır yoksa boşta mı aragaz vemeliyiz sadece? dsg benzinli

Patates Köftesi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
239
İsim
Batın Köse
2000 model araçta var mıdır o dediğiniz varsa nerede nasıl açılır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Deniz hocam araç Nissan Micra 1.3 gx cvt 2000 model yukarıda arkadaşların dediği özellikler var mıdır sence ben valla biliyorsun hiç anlamıyorum
2000 model araçta yoktur genellikle elektrikli el freni olan modellerede oluyor.

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
hocam araç p deyken gaz vermek zararlı mıdır yoksa boşta mı aragaz vemeliyiz sadece? dsg benzinli
Dururken hem park hem boş konumunda aktarım yok. Fakat park konumunda lastikler kilitli duruyor tek fark bu. Bir şey farketmez. Fakat parkta veya boşta gaz vermenin amacı ne?
Yolda giderken aracı boşa alıp gaz verme. Boşa alınca yağ basıncı hem düşüyor hem de yağlamayı bir nevi kesiyor. Bu iyi bir sonuç doğurmaz

Kerem gök

80+ Silver
Dururken hem park hem boş konumunda aktarım yok. Fakat park konumunda lastikler kilitli duruyor tek fark bu. Bir şey farketmez. Fakat parkta veya boşta gaz vermenin amacı ne?
Yolda giderken aracı boşa alıp gaz verme. Boşa alınca yağ basıncı hem düşüyor hem de yağlamayı bir nevi kesiyor. Bu iyi bir sonuç doğurmaz
evin önünde boşta yatan 2. araba var arada sabahları ona oturup çalıştırıyorum ama sürmüyorum ondan parkta gaz vermek sorun olur mu diye sorayım dedim

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
evin önünde boşta yatan 2. araba var arada sabahları ona oturup çalıştırıyorum ama sürmüyorum ondan parkta gaz vermek sorun olur mu diye sorayım dedim
Motor en çok ilk çalıştırmada zarar görür. Her ne kadar tüm kanallarda yağ olsa ve yağın değmesi gereken her yerde yağ filmi olsa da motor başladıktan 3 4 saniye sonra yağ pompası tamamıyla aktif olup istenen basınçta yağ basmaya başlar.
800 devir rölantisi olan bir araçta 3 4 saniye bile büyük bir risktir. (Daha erken daha geç olabilir. 3 4 saniyeyi misal olarak veriyorum genelde 1 2 saniyede yağ tamamiyle basılır.)
800÷60=13.3 yani saniyede 13 tur atıyor.
3 saniye için 39 tur yapar. 39 tur boyunca aracın gömleklerinde istenen boyutta yağ bulunmuyor. Bu yüzden içten yanmalı motorlar en çok ilk çalıştırmada zarar görür.

Ayrıca araç ortalama 40 50 dereceye kadar açık çevrimde çalışır. Yakıt sarfiyatı , egzoz emisyonu bunların hiç birisi açık çevrimde önemli değildir. Tek istenen motorun bir an önce 40 50 dereceye ulaşıp kapalı çevrime geçerek sistemi yazılan parametreler üzerine çalıştırmaktır.
Arada aracı çalıştır. Her ne kadar hareket etmese de motorun içinde bir çevrim olması ve aküyü şarj etmesi için önemlidir. Fakat çalıştırıp direkt olarak gaz verme. Mümkünse 5 10 dakika rölantide çalıştır bırak.
Bu yüzden soğuk motora gaz verilmez , sabahları yavaş yol alın gibi uyarılar yapılır.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
914,483
Üyeler
141,845
Son üye
procodertr
Top Bottom