Neler Yeni

ASUS Prime AP201 Kasa İncelemesi ( Sessizlik - Serinlik - Taşınılabilirlik )

sezerbey98

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
Sezer Aktaşlı

KENDİSİ KÜÇÜK ETKİSİ CİDDEN BÜYÜK. GÖZÜM KAPALI TAVSİYE EDEBİLECEĞİM MÜTHİŞ KASA : ASUS PRIME AP 201

Öncelikle gerekli bilgileri vermek istiyorum :
  • Kasa 2295 TL ( Vatan Türkiye'den alındı )
  • Yaklaşık 5.5 kg
  • Mini Tower kasa
  • Micro Atx ve mini ITX destekli
  • Asus Prime serisine ait AP201 serisi kasa
  • ATX PSU destekli
  • 360 mm kadar radyatör destekli
  • 1x120mm Egzoz fan ile gelmektedir.
  • 2022 çıkışlı yepyeni kasadır

Test edilen sistem :
  • RX 6900XT XFX MERC 319 BLACK
  • ARCTIC FREEZER 34 ( TEK FAN )
  • ASUS PRIME B560M-K MICRO-ATX ANAKART
  • 4K doğal çözünürlükte ekran kartı overclocklanmadan test edilmiştir. Ekran kartı otomatik ayardadır. Sıfır-RPM kapalıdır

Test edilen oyun :
  • R6 SIEGE / 4K MAXIMUM AYARLAR ( TAA 100 )

Kasayı taşıma amaçlı aldım çünkü bir kasa lazım hem taşıyıp hem de soğutması iyi olan. Çoğu kasayı araştırdım piyasanın ama küçük oluşundan dolayı soğutma büyük bir dert oldu. Bu kasa bunu havada karada iyi çözdü.

Kasanın içine sığdırdığım parçalar ve boyutları :
  • Arctic Freezer 34 soğutucu kule fanı : 16 cm civarı
  • Asus Prime B560M-K anakart : MicoATX boyut
  • RX 6900XT XFX MERC 319 Black Edition : 33 cm

KASA BOYUTLARI
  • 20.5 x 35 x 46cm boyutlarına sahip . Ekran kartınız 33.8 cm'den büyük olmasın ama benim 33 cm GPU koyunca baya yer arttı. PSU önden konumlandırıldığı için ve derinlik üzerine yapıldığından kasa 46 cm derinlikte bu da eski kasam MB511 RGB COOLERMASTER'dan 3 cm daha kısa derinliğe sahip demek.
  • 35 cm yükseklik ise çok ideal çünkü micro atx + alt üst fan takımı için 35 cm yükseklik olabilecek en ideal boyut denebilir.Zaten mini bir micro atx kasa yapayım fakat fan bölgelerine de sıvı soğutma fanlarını takayım derseniz 35 cm aşağısı biraz zorlar
  • 20.5 cm kalınlık sizin ATX PSU ve KULE FANI takmanıza olanak sağlıyor. Çoğu mini itx psular ise 17 cm'e kadar incelebiliyor bunlar da Sıvı Soğutma harici iş göremeyebiliyor.
  • Kasa boyutları internette değinilmemiş ama orta boy valizde taşınabilir veya kamp çantasına atıp üstüne klavye mouse koyarak taşıyabilirsiniz. Kutusu bile kaba değil onu da elinizle çok rahat taşıyabilirsiniz. Eğer amacınız taşımaksa sizi normal bir kasaya göre çok daha rahat idare eder AMA BİR MİNİ İTX RAHATLIĞI BEKLEMEYİNİZ.

SOĞUTMASI
  • Bir mini kasadan ne beklersiniz ? Isınma sorunu , sirkülasyon problemi vs. Bu kasa ezberinizi bozuyor. Kasada sadece 1 tane egzoz fanı var ve benim eski kasam olan MB511'de 3 kasa 1 egzoz fanı var ama size şunu çok net söyleyebilirim ki CM MB511 RGB ile aldığım 66-70 derecelik işlemci sıcaklığı abartmıyorum 55-60'a düştü ve bunu sadece bakın sadece KASA DEĞİŞTİREREK HALLETTİM.
  • Peki neden böyle ? Kasanın her bir deliği özelce işlenmiş 1.5x1.5 mm uzunluğunda delikler mevcut. Bu delikler baştan aşağı neredeyse full mesh . Kasanın 8 yüzü de full mesh . Şöyle bir şey düşünün. Uzay montaj soğukluğunda ama sirkülasyonlu bir kasa. ASUS YAPIYOR GERÇEKTEN YAPIYOR . ASUS için şişirme marka derdim de demez olaydım gerçekten
  • Kasa sıfır sesle çalışıyor. Arctic Freezer 34 işlemci fanları + XFX MERC 319 Black 3 fanlı ekran kartımın fanları + kasanın egzoz fanı bu üçünden başka fan yok kasamda . Ses sıfır. Bir laptopun o internette dolaşırken çıkardığı çooook minik ses vardır ya kulak dayayınca gelir işte o kadar sessiz çalışıyor.
  • Önemli bir not. Arctic Freezer 34 işlemci kule fanım tek fanlıdır. Kasada herhangi bir ek fanım yoktur. Kasayı direkt 1 fanla geldiği için 1 fanla test ettim ilerde fan bile almayı asla düşünmüyorum.
  • Bu kasa önden üstten alttan fan takma konusunda ezberi yıkmış ve tek fanıyla dört fanlı kasaları geçmiş resmen.

MALZEME KALİTESİ
  • Kaliteli plastik olur ya hani o demir kalitesinde plastiktir işte o plastik türünden konmuş hatta metal de olabilir kasa bilmiyorum ama kasanın malzeme kalitesi çok iyi çok sağlam.
  • Yer yer Asus Prime yazısıyla karşılaşabilirsiniz. PSU çok iyi konumlandırılmış ve o haz almadığımız PSU mekanımızda bulunan arap saçı kablolarımız çok elit bir yerde çok güzel bir şekilde saklanmakta. Asus Prime yazılı bölgede yani
    😃
  • Kabloları arkadan bağlamak için cırt cırtlı Asus logolu bantlar konmuş onlara kabloları sarabilirsiniz sabitleyebilirsiniz.
  • Kasanın 8 yüzündeki kapakları da çıkarılabilir , filtreleri çok kolay çıkarılabilir pratik bir kasa. Asla kırılma korkusu yaşatmaz , kapaklarda 1-2 geçmeli bölüm var gerisi oturtmalı. Ayrıca kasada vida sıkmayı sevmeyenler için tek çaredir bu kasa. Vida sadece anakart ve soğutucu montajında var gerisi geçirmeli yapılmış

ERİŞEBİLİRLİK VE BAĞLANTILAR
  • Düğmeler ve girişler kasanın önünde " kasaya ait olanlar " .
  • Type C giriş var ( bazı anakartlarda girişi yok )
  • Kapama açma düşmesi
  • Mikrofon ve kulaklık girişi
  • 2 adet USB 3.0 girişi .
  • PSU bir hazneye takılıyor hazne ise kasanın önüne geçiriliyor . PSU kasanın önüne takılı olduğundan Asusun içinden çıkan uzatma kablosu sayesinde psu ile kasa arkasında güç girişine uzanan adaptör arasında kablo bağlantısı yapıyorsunuz " kablo da kaliteli yani gözünüz korkmasın " . Ardından öne taktığızı psuyu kasa arkasından fişe takarak yönetebilirsiniz
    😃
    anlatırken zorlandım

KİMLER ALMALI KİMLERE HİTAP EDİYOR BU KASA ?
  • Ekran kartı max 34 cm olanlar
  • Kule tipi işlemci fanı max 16-17 cm olanlar
  • microatx anakartı olanlar
  • Taşımak isteyenler ama taşırken mini itx boyutunda gözü olmayanlar .
  • Soğutma kalitesini ASUS farkında çok güçlü yaşayıp 2200 TL bütçesi olanlar
  • Sessizliğe takıntısı olanlar

COOLER MASTER MB511'E GÖRE AVANTAJLARI NELER ?
  • Bu kasa çok daha serin çalışıyor
  • Her yanı mesh
  • Gereksiz cam açarken kapak açarken yaşadığımız vidalama zahmeti yok
  • Daha taşınılabilir
  • Çok daha sessiz çalışıyor
  • PSU kablosu toparlamak için özel bir bant mevcut

DEZAVANTAJLARI NELER ?
  • ATX anakart desteklemiyor
  • 34 cm üstü kartlar sığmıyor

PUANIM : 100 ÜZERİNDEN 100 beklentimi tamamen karşılayan kasa bir öğrenci olarak da kaliteyi bulabileceğimiz ve taşınabilir yapabileceğimiz en uygun ve en hesaplı kasa olmuş.

ÖNERİ SEVİYEM : SON DERECE YÜKSEK

1666096406800.png

1666096419348.png

1666096430957.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Süleyman Mert AK
bir sistem aldım fakat bu kasa içime sinmemişti senin yazını gördükten sonra artık çok rahatım :))

smt4453

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Seyithan Mesut Tüysüz
bro az önce sistem aldım, biraz kararsızdım kasa konusunda yazın çok yardımcı oldu :)

TheCREW

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Utku
Bu kasa ya fan almak lazım mı lazımsa 2 tane felan yeter mi

sezerbey98

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
Sezer Aktaşlı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

flitttermice

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
399
İsim
Eray Yılmaz
beyazına uzun bir süre bakmıştım emin olamamıştım incelemen için teşekkürler eline sağlık netleşti kasa kafamda tek birşeyi merak esiyorum mesh ya heryeri argb fan falam takstak içerisi gözükürmü ?

Top Bottom