Neler Yeni

Yardım Asus prime b450mk II ryzen 5 5500 bios sorunu

rynsz

80+ Bronze
Video çekip ekleyebilirim nasıl gözüktüğünü
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bios pili nerede pek bir fikrim yok.
googleye görsellerden arattır bios pili diye veyahut videolara bakarak yap sorununu çözecektir.

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler
Anime, Dizi, laptop, ekran kartı, işlemci, monitör.
iki farklı ram demedin mi yukarıda? aynı paketten çıkıyorsa iki aynı ram modülü (dual channel) kullanıyorsun yani?
Evet yanlış yazdım onu sonradan ekledim özür dilerim haklısınız.

googleye görsellerden arattır bios pili diye veyahut videolara bakarak yap sorununu çözecektir.
Yaptıktan sonra yazacağım tekrardan. Bu bios sürümünü değiştirmez değil mi?

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,376
İsim
Yusuf
o zaman biosu resetlemekte fayda var. pc kapalıyken fişten komple söküp, bios pilini söküp 10sn bekleyip geri takın veya anakartın üzerinde clrsmos yapın diyeceğim. clrsmos headerları nerde anakartta diyeceksiniz onu nasıl bulabiliriz bakayım internetten.

rynsz

80+ Bronze

Yaptıktan sonra yazacağım tekrardan. Bu bios sürümünü değiştirmez değil mi?
yok hayır değiştirmez

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler
o zaman biosu resetlemekte fayda var. pc kapalıyken fişten komple söküp, bios pilini söküp 10sn bekleyip geri takın veya anakartın üzerinde clrsmos yapın diyeceğim. clrsmos headerları nerde anakartta diyeceksiniz onu nasıl bulabiliriz bakayım internetten.
Teşekkürler bekliyorum.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,376
İsim
Yusuf
indir.png
bios pili veya CLRTC headerlarının yerlerini buldum. eğer bilmiyorsanız direk pc kapalı ve fişten çekiliyken yani sistemde elektrik yokken bios pilinisöküp 10sn bekleyip geri takın. biosunuz resetlenmiş olacaktır.

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler
Alıntıyı görüntüle bios pili veya CLRTC headerlarının yerlerini buldum. eğer bilmiyorsanız direk pc kapalı ve fişten çekiliyken yani sistemde elektrik yokken bios pilinisöküp 10sn bekleyip geri takın. biosunuz resetlenmiş olacaktır.
Deneyip yazacağım en kısa sürede teşekkürler.

Birde yaptığım ayarları geri alınca windows sorunsuz bir şekilde açılıyor.

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler
Alıntıyı görüntüle bios pili veya CLRTC headerlarının yerlerini buldum. eğer bilmiyorsanız direk pc kapalı ve fişten çekiliyken yani sistemde elektrik yokken bios pilinisöküp 10sn bekleyip geri takın. biosunuz resetlenmiş olacaktır.
yok hayır değiştirmez

Gösterdiğim ayar örnektir AMD SVM modunu açmak istediğim zamanda aynısı oluyor, f5 basıp varsayılan ayarlara gelmeden bilgisayar sürekli o ekrana atıyor.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,376
İsim
Yusuf

Gösterdiğim ayar örnektir AMD SVM modunu açmak istediğim zamanda aynısı oluyor, f5 basıp varsayılan ayarlara gelmeden bilgisayar sürekli o ekrana atıyor.
Çok enteresan bi sorun. eline başka ram varmı hiç yada yakın çevren arkadaşında alıp denemelik?

Çok enteresan bi sorun. eline başka ram varmı hiç yada yakın çevren arkadaşında alıp denemelik?
birde son olarak şunu sorayım anakart modelinizin birebir aynı model sürüm vs kontrol edip kendi web sitesinden indirerek bios yüklediniz dimi ?

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler

birde son olarak şunu sorayım anakart modelinizin birebir aynı model sürüm vs kontrol edip kendi web sitesinden indirerek bios yüklediniz dimi ?
Evet birebir aynısını yaptım

NightRose

80+ Bronze
Merhaba anakartım asus prime b450m-k II bu anakartla iki gün öncesine kadar ryzen 5 1600 kullanıyordum biosa girip çıkarken xpg açarken ayar değiştirirken hiçbir sorun olmuyordu. Lakin işlemci güncellemek için ryzen 5 5500'e geçtim dolayısıyla son sürüm 3810 biosu kurdum. İşlemciyi taktım fakat bilgisayarda biosa girip bir ayar değiştirip kaydedip çıktığım zaman fanlar hızlı hızlı dönüp duruyor, bilgisayardaki fanların ışıkları kapanıyor tekrar açılıyor ve bu arka arkaya 3-4 kez tekrarlanıyor ve sonrasında eklere eklediğim görüntü geliyor önüme f1'e basıyorum ve beni tekrar biosa atıyor. Ram mhzlerini 3200 çekmek için baya ter döktüm en sonunda normal hızında kullanmaya karar verdim. Fakat bu gün bilgisayarıma sanal makine kurmak için AMD SVM modu açmam gerekiyordu, biosu açtım ayarlara girdim svm modunu açtım kaydettim çıktım ve yine aynısı oldu. Fanlar hızlı dönüp yavaşladı, rgbler ve ışıklar söndü sonra tekrar hızlı dönmeye başladı ve önüme tekrardan o ekran geldi. Bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz.
aynı durum akşam bir tane sistemi toplarken başıma geldi bendeki 2 takım ram vardı aynı marka birisi 3200mhz diğeri 3600mhz bu sisteme 3200 olanı takmışım 2133mhzde çalışıyor görünüyordu onu xmp açtım 3200e ayarladı direk ama ben ramleri 3600 sanıyorum manuel olarak 3600 yaptım kaydet çık yaptım 2-3 kere açıldı kapandı açıldı kapandı sonra bu ekran geldi lan dedim bu ramlere bir bakayım meğer 3200 olan takılıymış işte tekrar 3200e geri çektim kaydedip çıktım sorun düzeldi.

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler
aynı durum akşam bir tane sistemi toplarken başıma geldi bendeki 2 takım ram vardı aynı marka birisi 3200mhz diğeri 3600mhz bu sisteme 3200 olanı takmışım 2133mhzde çalışıyor görünüyordu onu xmp açtım 3200e ayarladı direk ama ben ramleri 3600 sanıyorum manuel olarak 3600 yaptım kaydet çık yaptım 2-3 kere açıldı kapandı açıldı kapandı sonra bu ekran geldi lan dedim bu ramlere bir bakayım meğer 3200 olan takılıymış işte tekrar 3200e geri çektim kaydedip çıktım sorun düzeldi.
Ramlerden dolayı değil önceden olmuyordu, bios updatten sonra işlemciyi taktım o zaman böyle olmaya başladı.

Top Bottom