Neler Yeni

Asus Tuf FX505-DT BQ190 Isınma ve Düşük Performans Sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Attila Gökdemir
Merhabalar forumda yeniyim farkında olmadan bir kuralı çiğnersem şimdiden özür dilerim.
ASUS TUF Gaming FX505-DT BQ190 modelli (Ryzen 5 3550 H, GTX1650, 8 GB RAM, 1 TB HDD, 256 SSD) laptopumda uzun süredir mavi ekran, işlemcimin fazla ısınması ve sadece League of Legends oyununa girerken ekranda bozulma sorunları ile uğraşıyorum cihazımı 2 kere garantiye gönderdim. Cihazımı 2. yönlendirmemde anakart, CPU ve GPU fanları değiştirilip bakım yapılarak gönderildi. Cihazım 2 3 gündür elimde ve test ediyorum fakat ısınma ve League of Legends oyununa girerken olan ekran bozulmalar devam ediyor. Bu konular hakkında bilgi sahibi arkadaşlarım yardımcı olabilirlerse sevinirim.
2 sorum olacak:

1. League of Legends oyununa girerken ve oyunun ilk dakikalarında Alt Tab'a geçtiğimde 8-10 saniyeliğine arka plandaki klasör vs. şeklinde ekranda bozulmalar oluyor. Cihazım garantiye gitmesine rağmen düzelmedi. (bu durumu internette araştırdığımda çoğu kişide olduğunu gördüm fakat çözümünü bulamadım) bu konuda hakkında yardımcı olabilir misiniz?
Örnek görüntü: Ekranda bozulma örnek resim.jpg

2. Ryzen 5 3550 h Mobile işlemcim oyunlarda 90 küsur dereceleri görüyor. Cihazımı Turbo modda kullandığımda 85 dereceleri aştığı oluyor ve oyunlarda kasmalar yaşıyorum. Bunu düzeltebilmek için internette biraz araştırma yaptım ve şu 2 kaynağa ulaştım: Bu kaynaklardaki işlemleri uygularsam sorunum çözülebilir mi? Veya cihazım zarar görebilir mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
1. How To Fix Acer Nitro 5 Overheating, Fix Ryzen 5 3550H Overheating
2.https://youtu.be/RhOJ14SsrGM

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,753
İsim
Ertuğrul
İlgilendiği Kategoriler
sim racing, laptop, mouse, klavye
en altta attığınız işlemleri uygulayailirsinz bir sıkıntı olmaz onun dışında iade olmuyor mu?

Barış Yalçın

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
1. League of Legends oyununa girerken ve oyunun ilk dakikalarında Alt Tab'a geçtiğimde 8-10 saniyeliğine arka plandaki klasör vs. şeklinde ekranda bozulmalar oluyor. Cihazım garantiye gitmesine rağmen düzelmedi. (bu durumu internette araştırdığımda çoğu kişide olduğunu gördüm fakat çözümünü bulamadım) bu konuda hakkında yardımcı olabilir misiniz?
Örnek görüntü: Ekranda bozulma örnek resim.jpg
Alt-Tab yaptığınızda görüntünün bozulması normal bir durum. Oyun oynarken Alt-Tab yapmak sistemi yük altına sokar. Monitör veya ekran kartı ile alakalı bir durum da olabilir tabii.

2. Ryzen 5 3550 h Mobile işlemcim oyunlarda 90 küsur dereceleri görüyor. Cihazımı Turbo modda kullandığımda 85 dereceleri aştığı oluyor ve oyunlarda kasmalar yaşıyorum. Bunu düzeltebilmek için internette biraz araştırma yaptım ve şu 2 kaynağa ulaştım: Bu kaynaklardaki işlemleri uygularsam sorunum çözülebilir mi? Veya cihazım zarar görebilir mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Isınma sorununu çözmek için Ryzen Controller programından undervolt yapmayı deneyebilirsiniz yada işlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatarak da sorunu çözebilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Attila Gökdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
en altta attığınız işlemleri uygulayailirsinz bir sıkıntı olmaz onun dışında iade olmuyor mu?
Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim cihaz 8 aylık 2 defa garantiye gitti iade olmuyor maalesef. Altta belirttiğim işlemleri her bilgisayarı açtığımda tekrarlamam gerekiyor mu? Yoksa 1 kere uygulamam yeter mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Alt-Tab yaptığınızda görüntünün bozulması normal bir durum. Oyun oynarken Alt-Tab yapmak sistemi yük altına sokar. Monitör veya ekran kartı ile alakalı bir durum da olabilir tabii.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Cihazım 2. defa garantiye gittiğinde ekranda bozulma sorununu belirttim buna rağmen geldiğinden beri yine aynı hatayı almaya devam ediyorum. Serviste uygulanan işlemler ve yapılan testlerde cihazım tüm kategorilerde sıkıntısız görünüyor. Garip bir şekilde bu sorun sadece League of Legends oyununda oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Isınma sorununu çözmek için Ryzen Controller programından undervolt yapmayı deneyebilirsiniz yada işlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatarak da sorunu çözebilirsiniz.
Hocam Ryzen Controller programını yarın indireceğim alttaki video ve linkte belirtilen değerleri girdiğim takdirde sorunum kesin düzelir mi? Sıkıntı yaşayabilir miyim? İnanın öğrenciyim cihazım zarar görsün istemiyorum. Bu garanti süreçlerinde 2.5 ay kadar cihazımı kullanamadım zaten. İki sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
Soru1: Undervolt işlemi yaparken Oyunlarda performans ve fps kaybı yaşar mıyım? Bu işlem cihazıma kısa veya uzun vadede zarar verir mi ?
Soru2: İşlemcimin turbo boost özelliğinin açık olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Bu özellik ne işe yarıyor? Kapatırsam bir sıkıntı yaşar mıyım?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Barış Yalçın

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Soru1: Undervolt işlemi yaparken Oyunlarda performans ve fps kaybı yaşar mıyım? Bu işlem cihazıma kısa veya uzun vadede zarar verir mi ?
Hayır aksine işlemciye giden voltajı azaltarak cihazın daha az ısınmasını ve daha az güç harcamasını sağlar yani sağlıklı bir şey.
FPS ufak bir miktar düşebilir ancak büyük bir fark yaratmaz.

Soru2: İşlemcimin turbo boost özelliğinin açık olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Bu özellik ne işe yarıyor? Kapatırsam bir sıkıntı yaşar mıyım?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Turbo Boost'u kapatmak için Güç Seçenekleri'ndeki işlemci yüzdesini %99 yapmanız yeterli. Turbo Boost, işlemcinin gerektiği yerde frekansını arttırıp gerektiği yerde frekansını düşürmesini sağlayan teknolojidir. İşlemcinin masaüstünde 4 GHz'de çalışmasının anlamı yoktur. İşlemci yük altına girdiğinde otomatik olarak frekansını arttırıp, boşa alındığında frekansını düşüyor ki hem gereksiz yere ısınmasın hem de fazladan güç tüketmesin.

Turbo Boost'u kapatmayı bu videodan deneyebilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Attila Gökdemir
Hayır aksine işlemciye giden voltajı azaltarak cihazın daha az ısınmasını ve daha az güç harcamasını sağlar yani sağlıklı bir şey.

Turbo Boost'u kapatmak için Güç Seçenekleri'ndeki işlemci yüzdesini %99 yapmanız yeterli. Turbo Boost, işlemcinin gerektiği yerde frekansını arttırıp gerektiği yerde frekansını düşürmesini sağlayan teknolojidir. İşlemcinin masaüstünde 4 GHz'de çalışmasının anlamı yoktur. İşlemci yük altına girdiğinde otomatik olarak frekansını arttırıp, boşa alındığında frekansını düşüyor ki hem gereksiz yere ısınmasın hem de fazladan güç tüketmesin.

Cevabınız için çok çok teşekkür ederim hocam. Adımları deneyeceğim ardından buradan geri dönüş yapacağım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Attila Gökdemir

Hocam tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Başka yerde bugünlük başka yerde kaldığım için cihazıma erişemedim yarın bu adımları uygulayacağım. Bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
Soru: Ryzen Controller ile yaptığım işlemi sürekli tekrarlamam gerekecek mi? Yoksa bir defa uyguladığımda sürekli hale geliyor mu?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eren Bora

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eren Bora
Merhaba aynı pc ye sahibim loldeki olan ekran bozulması bendede oluyor bu sanırım 1650 nin driverlarıyla league of legends ın dosyalarının çakışması sonucu oluyormuş.Fakat bende farklı bir sıkıntı var.Pc oyunda yada normal ekranda fark etmiyor bazen 2 saniyelik pc kasıyor ağır çekimdeymiş gibi oluyor düzeliyor bide arada internetim kesiliyor pc üzerinde ama modem kaynaklı sotrun değil başka yerlerde de oluyor buna bir çözümünüz var mı acaba?

Top Bottom