Neler Yeni

Asus Vivobook Pro 16x K6604JI-MX010W vs. Dell G16-7630-QI98GW321 Hangisi?

Siz olsanız hangi bilgisayarı tercih ederdiniz?

• Asus Vivobook K6604JI-MX010W

• Dell G16-7630-QI98GW321

Sonuçları oy verdikten sonra görebilirsiniz.
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Tolga Baybars
Bütçe
77000
Dostlar Merhaba,
Yeni bir laptop arıyorum .Mimarım. Hâliyle aynı anda çok sayıda görselleştirme odaklı CAD, Photoshop, çeşitli plug-inler ile çalışan 3D Modelleme gibi program açık olacak (not: SketchUp kullanıyorum ve mesela bu program işlemcide single-use çalışıyor.). Üst seviye render işleri için de kullanılacak. Mimar olmayan yahut bu tip programlardan bi haber olanlar için şöyle benzetme yapsam sanırım yanlış olmaz: Yüksek performans isteyen son moda bir oyunu en kötü ihtimale orta-üst düzey ayarlarda oynarken aynı anda bir yandan youtubeda video oynatılması, binlerce sayfa içeren powerpoint ve excel dosyaları arasında gezinmek, spotifydan müzik çalması, ekran kaydı alınması....webde gezinti gibi. Üniversite 2020'de bitti ve artık bu konularda en üst seviye olmasa bile üst seviye sayılabilecek becerikli bir Laptopa ihtiyacım var.

İki model de benim için yeterince güçlü gibi geliyor bana. Dell'in avantajı işlemcisi. Asus'unki ise OLED ekranı ve kasasının plastik yerine Aluminyum oluşu. Bu açıdan inanılmaz derecede arada kalmış vaziyetteyim. Fakat Dell'in ekranı da boru değil ya sonuçta o da oluşturacağım dosyaların dolaşacağı başka bilgisayarların çoğunun ekranlarının ürettiği RGB değerlerinden daha kötü doğruluk değeriyle çalışmaz diye tahmin ediyorum. Malum...işlemci çok daha mühim bir mesele... Fakat bana göre meselenin bütün bunlardan belki daha önemli olan ancak göz ardı edilen, ilk bakışta kolayca görünmeyen bir yüzü var tabii ki:

1-Şu anki bilgisayarım 8 yıllık. Fakat artık kesinlikle çok zayıf kalıyor. Yeni alacağım bilgisayarın da iyi muamele ile uzun ömürlü olmasını önemsiyorum. Bu açıdan bu markaların bu modelleri içerisinden hangisini daha önde görürsünüz? Burada bilgisayarın kalitesiyle birlikte garanti sürecindeki servis hizmetini de düşünmekte fayda var.
2-Soğutma, yalıtım, ısınma sorunuyla mücadele... Vaat ettiği performansı sağlaması için bu çok önemli. Bu iki bilgisayardan hangisi bu konuda daha verimli çalışır ve performans sağlar, bilgisayar bileşenlerinin sağlığını korur?
3- Bilgisayarın yapı taşları arasındaki uyumluluk (işlemci, ekran kartı, RAM, soğutma performansı, bilgisayarın gücü vs.) açısından hangi model daha öndedir? (Burada endişelendiğim nokta şu, örneğin bazı bilgisayarlarda yüksek performans verecek ekran kartı oluyor ama ısınma sorunu iyi düşünülmemiş, bir anlamı kalmıyor. Veya ekran kartı iyi ama işlemci onun için zayıf kalıyor. Yahut tam tersi bütün bu işler için bu kadar iyi bir işlemciye gerek yoktur, bunun yerine ekranın OLED oluşu daha avantajlıdır gibi gibi.)

Özellikle işin bu önemli arka yüzleri açısından (1. madde başta olmak üzere, malum 75-80k laptop alıyoruz...) hangi modeli daha önde görürsünüz, hangisini ne sebeple tercih ederdiniz fikrinizi merak ediyorum.

Asus Vivobook Pro 16x K6604JI-MX010W
İşlemci MarkasıIntel
İzle
İşlemci Nesli13. Nesil
İşlemci TeknolojisiCore i7
İşlemci Numarası13700HX
İşlemci HızıTurbo Boost 5.0 GHz
İşlemci Çekirdek Sayısı16 Çekirdek
İşlemci Ön Bellek30 MB

Ram (Sistem Belleği)32 GB (2x16GB)

Ekran Kartı Chipset MarkaNVIDIA
Ekran Kartı ChipsetiRTX 4070
Ekran Kartı Bellek TipiGDDR6
Ekran Kartı Hafızası8 GB

Ekran Boyutu16 inch
Ekran Yenileme Hızı120 Hz
Ekran ÖzellikleriOLED
Çözünürlük (Piksel)3200 x 2000
Dell G16-7630-QI98GW321
İşlemci MarkasıIntel
İzle
İşlemci Nesli13. Nesil
İşlemci TeknolojisiCore i9
İşlemci Numarası13900HX
İşlemci HızıTurbo Boost 5.4 GHz
İşlemci Ön Bellek36 MB
İşlemci Çekirdek Sayısı24 Çekirdek

Ram (Sistem Belleği)32 GB (2x16GB)

Ekran Kartı Chipset MarkaNVIDIA
Ekran Kartı ChipsetiRTX 4070
Ekran Kartı Bellek TipiGDDR6
Ekran Kartı Hafızası8 GB

Ekran Boyutu16 inch
Ekran Yenileme Hızı240 Hz
Ekran ÖzellikleriFull HD
Çözünürlük (Piksel)2560 x 1600

Existentia

80+ Silver
hocam vatandan olması şart mı ve ekran renk doğrulu ne seviyede önemli

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Tolga Baybars
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam vatandan olması şart mı ve ekran renk doğrulu ne seviyede önemli
Hocam öncelikle teşekkürler.
Vatandan olmasının hiçbir önemi yok.
Renk doğruluğu elbette ki önemli. Ama dediğim gibi diğer meseleler bana daha önemli geliyor. Diğer konularda aynı görüyorsam o zaman renk doğruluğuna göre seçerdim.
Biraz da aralarındaki farka bağlı tabii. Diğer konularda yüzde 1 fark ediyorsa ama renk doğruluğunda yüzde 60 fark ediyorsa renk doğruluğuna göre seçerdim. Yahut tam tersi bir fark varsa ona göre gibi....

Existentia

80+ Silver
Hocam öncelikle teşekkürler.
Vatandan olmasının hiçbir önemi yok.
Renk doğruluğu elbette ki önemli. Ama dediğim gibi diğer meseleler bana daha önemli geliyor. Diğer konularda aynı görüyorsam o zaman renk doğruluğuna göre seçerdim.
Biraz da aralarındaki farka bağlı tabii. Diğer konularda yüzde 1 fark ediyorsa ama renk doğruluğunda yüzde 60 fark ediyorsa renk doğruluğuna göre seçerdim. Yahut tam tersi bir fark varsa ona göre gibi....
hocam bu fiyatlara i9 139xx veya i9 14900hx gibi işlemciler var cidden render alma gibi işleride büyük zamanlar kazandırabilir fakat bu fiyat aralıgında i9lu modellerin ekranları bu kadar iyi olmasada tam bakmadım ama büyük ihtimalle daha iyi sogutmaya sahip msi ve asus modeller var msi vector veya asus scarlara bakabilirsiniz mimar degilim o yüzden her ihtiyacınız ve zevkinize uyar mı bilmiyorum ama performans farkı bence hatrı sayılır olur

Deepnise

80+
Hocam bu fiyatlarda varsa 12gb vram bakın bence en az. 8gb üst seviye (sahne ağırlığına göre) render işleri için yetmeyebilir.
Örneğin 3060 şu sahnede 11 küsürlerde ve daha tamamlanmamış hali.
15.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Tolga Baybars
hocam bu fiyatlara i9 139xx veya i9 14900hx gibi işlemciler var cidden render alma gibi işleride büyük zamanlar kazandırabilir fakat bu fiyat aralıgında i9lu modellerin ekranları bu kadar iyi olmasada tam bakmadım ama büyük ihtimalle daha iyi sogutmaya sahip msi ve asus modeller var msi vector veya asus scarlara bakabilirsiniz mimar degilim o yüzden her ihtiyacınız ve zevkinize uyar mı bilmiyorum ama performans farkı bence hatrı sayılır
hocam bu fiyatlara i9 139xx veya i9 14900hx gibi işlemciler var cidden render alma gibi işleride büyük zamanlar kazandırabilir fakat bu fiyat aralıgında i9lu modellerin ekranları bu kadar iyi olmasada tam bakmadım ama büyük ihtimalle daha iyi sogutmaya sahip msi ve asus modeller var msi vector veya asus scarlara bakabilirsiniz mimar degilim o yüzden her ihtiyacınız ve zevkinize uyar mı bilmiyorum ama performans farkı bence hatrı sayılır olur
Hocam 14.gen pek yok gibi bu fiyata ya. Daha doğrusu elbette var fakat anladığım kadarıyla bu kez rtx4070 değil 4060 veriyorlar genellikle. Şunun gibi: https://www.ebrarbilgisayar.com/msi...tx4060-140w-17-qhd-240hz-windows-11-pmu374016
90 civarına çıkınca hem 14. nesil hem de RTX 4070 mümkün oluyor gibi gözüküyor maalesef MSI'da. Asus da da öyle maalesef. Asus Vivobook 13700HX ama Dell 13900HX. 13900HX epey yukarılarda yer alıyor gibi görüyorum Benchmarklarda. Bahettiğim modellerde soğutması ve uzun ömürlülük için endişe duymalı mıyım sizce? Öyleyse ya bütçemi artırmak zorundayım artıramıyorsam da belli özelliklerden fedakarlık yapmalıyım. Bunlar en önemli şeyler gibi geliyor bana. Elbette gözümden kaçan çok şey var eminim. Yeni önrelilere açığım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bu fiyatlarda varsa 12gb vram bakın bence en az. 8gb üst seviye (sahne ağırlığına göre) render işleri için yetmeyebilir.
Örneğin 3060 şu sahnede 11 küsürlerde ve daha tamamlanmamış hali.
Alıntıyı görüntüle
Hocam muhtemelen çok haklısınız. 8GB en üst seviyeye kesinlikle yetmez. Ama bu fiyata hem 12GB VRAM hem de 32 RAM yok maalesef. Ramden de kısmak istemiyorum. 16 zayıf kalır bu kesin. Detaylı ve büyük modellerle uğraşıyorum. Bir de pluginler üzerinden ilerleyen bir program malum... birkaç sene 8Gb ile idare ederim diye düşünüyorum. Ben de ortanın biraz üstünde render alırım o hâlde yapacak bir şey yok...

Son düzenleme:

Existentia

80+ Silver
Hocam 14.gen pek yok gibi bu fiyata ya. Daha doğrusu elbette var fakat anladığım kadarıyla bu kez rtx4070 değil 4060 veriyorlar genellikle. Şunun gibi: https://www.ebrarbilgisayar.com/msi...tx4060-140w-17-qhd-240hz-windows-11-pmu374016
90 civarına çıkınca hem 14. nesil hem de RTX 4070 mümkün oluyor gibi gözüküyor maalesef MSI'da. Asus da da öyle maalesef. Asus Vivobook 13700HX ama Dell 13900HX. 13900HX epey yukarılarda yer alıyor gibi görüyorum Benchmarklarda. Bahettiğim modellerde soğutması ve uzun ömürlülük için endişe duymalı mıyım sizce? Öyleyse ya bütçemi artırmak zorundayım artıramıyorsam da belli özelliklerden fedakarlık yapmalıyım. Bunlar en önemli şeyler gibi geliyor bana. Elbette gözümden kaçan çok şey var eminim. Yeni önrelilere açığım.

Hocam bütçenizin biraz üstündeler ama 77 vermiş 85 86 verip en iyisini almaktan yanayım ayrıca bu modellerin soğutmaları tahminimce daha iyidir asus olanın 13980hx 18 inçlik modeli çalıştıgım yazılım ekibinden biri kullanılıyor o kadar memnun kaldı ki ekip liderimiz bir tane de evde oyun için aldı böyle üst seviye bir laptop alırken dell'e bakmazdım alianware olsa ne dicem ama asus msi falan bu pazarın demirbaşları olmuş Strix asus'un en üst serisi bu sebeple bence biraz daha araştırma yapın kendiniz karar verin

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Tolga Baybars
Hocam bütçenizin biraz üstündeler ama 77 vermiş 85 86 verip en iyisini almaktan yanayım ayrıca bu modellerin soğutmaları tahminimce daha iyidir asus olanın 13980hx 18 inçlik modeli çalıştıgım yazılım ekibinden biri kullanılıyor o kadar memnun kaldı ki ekip liderimiz bir tane de evde oyun için aldı böyle üst seviye bir laptop alırken dell'e bakmazdım alianware olsa ne dicem ama asus msi falan bu pazarın demirbaşları olmuş Strix asus'un en üst serisi bu sebeple bence biraz daha araştırma yapın kendiniz karar verin

Hocam katılıyorum. Teşekkür ederim katkınız, yardımınız için. Bütçemi biraz zorlamaya bakacağım, önerinizi düşüneceğim. Bu paraları verip sonradan pişman olmak var bir de...

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1

13900HX ile 14900HX neredeyse aynı bu arada. Ama soğutma önemli işte.

Existentia

80+ Silver
13900HX ile 14900HX neredeyse aynı bu arada. Ama soğutma önemli işte.
hocam sogutma cidden önemli önceki mesajımda 139xx ya da 149xx yazdım ama hani 13900hx ile 149xx arasında yüzde 10 fark var alıyorken aynı paraysa 14.nesil alsın

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
hocam sogutma cidden önemli önceki mesajımda 139xx ya da 149xx yazdım ama hani 13900hx ile 149xx arasında yüzde 10 fark var alıyorken aynı paraysa 14.nesil alsın
Şu RAM yükseltmesi ister ama onun dışında çok iyi mesela.

Deepnise

80+
Hocam muhtemelen çok haklısınız. 8GB en üst seviyeye kesinlikle yetmez. Ama bu fiyata hem 12GB VRAM hem de 32 RAM yok maalesef. Ramden de kısmak istemiyorum. 16 zayıf kalır bu kesin. Detaylı ve büyük modellerle uğraşıyorum. Bir de pluginler üzerinden ilerleyen bir program malum... birkaç sene 8Gb ile idare ederim diye düşünüyorum. Ben de ortanın biraz üstünde render alırım o hâlde yapacak bir şey yok...
Biraz daha detay vereyim. Yüksek poly değerlerine sahip bir (60milyon tris örneğin) karakter olur, araba olur, yani sahnede olan model sayısı az olur 8gb vram hiçbir sorun çıkarmaz ve fazlasıyla yeter. Çünkü vram limitini en çok dolduran şey poly sayılarından ziyade texture/doku kısmı. Sahne küçükse zaten textureler fazla olmayacağı için hepsini doldurmaz. Burada küçüklükten kastım, sadece birkaç modele sahip sahneler ile algılanmasın ama :D Örneğin kimi zaman mimarlık alanından biraz uzaklaşıp konsept sanatı yapmak isteyebilirsin. Mesela çevre olarak bir laboratuvar ortamı ve burada çalışan 1,2 karakter de koyabilirsin. Veya Cyberpunk temasına ait bir çevre yapabilirsin. 8gb vram bunlara da yeter. Yetmediği durumlar sadece çok aşırı geniş ve kompleks sahneler oluyor. Örneğin dağların arasında yüzlerce evden oluşan bir viking köyü gibi. Yani özetle elbet işini görür ama her istediğini yapamazsın demek istediğim. 3d render konusunda saf kas gücü önemli ancak vram kapasitesi dolmaya başladığı zaman kas gücünün gram önemi kalmıyor. Sonuçta o kadar para vereceksin hayal kırıklığına uğramanı istemem. Ama tekrar dediğim gibi 8gb da iş görür yanlış anlama.

Son olarak şu video üzerinde 3070 ve 3060 kartlarının performansını karşılaştırıyor mesela.

Top Bottom