Neler Yeni

Ateistlere Göre Her Şey Tesadüf mü?

Turkmemo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Mehmet Fatih EFE
Merak ettiğm için soruyorum. Atesitlere göre Big Bang oluşumu, galaksilerin oluşumu, güneş sisteminin oluşumu, gezegenimizin oluşumu, ilk canlı oluşumu, şuan ki halimize kadar evrimleşmemiz ve bizim üst düzey zeka fonkiyonlarımızın olması hepsi tesadüf eseri mi?

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Merak ettiğm için soruyorum. Atesitlere göre Big Bang oluşumu, galaksilerin oluşumu, güneş sisteminin oluşumu, gezegenimizin oluşumu, ilk canlı oluşumu, şuan ki halimize kadar evrimleşmemiz ve bizim üst düzey zeka fonkiyonlarımızın olması hepsi tesadüf eseri mi?
Evet.

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3

Emsal

80+ Silver
Hocam sadece ben müslümanım demekle nasıl ki kâfi değil Müslümanlığın ne olduğunu bilip amel etmek de lazım

Aynısı benim için ateistler için de geçerli ben ateistim demekle hakiki ateist olunmuyor çoğu ateist düşünerek ben ateistim demiyor çocukca hevesler genelde ben istediğim şeyi seçerim ben müslüman olmak zorunda mıyım kimse bana karışamaz gibi yüzeysel fikirler sonucu çocukça bir ateistlik çoğu ateistim diyenin ateistliği

Yoksa kimse aklını hareket ettirip tesadüfle kainattaki olayları açıklama ihtimali imkansızdan daha imkansız

Ancak şeytan gibi inadına yaparsın

Turkmemo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Mehmet Fatih EFE
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam sadece ben müslümanım demekle nasıl ki kâfi değil Müslümanlığın ne olduğunu bilip amel etmek de lazım

Aynısı benim için ateistler için de geçerli ben ateistim demekle hakiki ateist olunmuyor çoğu ateist düşünerek ben ateistim demiyor çocukca hevesler genelde ben istediğim şeyi seçerim ben müslüman olmak zorunda mıyım kimse bana karışamaz gibi yüzeysel fikirler sonucu çocukça bir ateistlik çoğu ateistim diyenin ateistliği

Yoksa kimse aklını hareket ettirip tesadüfle kainattaki olayları açıklama ihtimali imkansızdan daha imkansız

Ancak şeytan gibi inadına yaparsın
peki 50, 60 yıl sonra varlığının bitmesi yani öldükten sonra hiç var olmamak sizi rahatsız etmiyormu? bu düşünce beni çok rahatsız ediyor çünkü.

Emsal

80+ Silver
Hocam 2.yaratılış 1.Yaratılışdan daha kolay

Dünyadaki örneklerden bile böyle anlaşılır mesela
1 bilgisayar kasası toplayacak olursan ilk toplayışında RAM in ssd nin işlemcinin nereye koyulması gerektiği vidaların nerede olduğu bağlantılar vs hepsini düşünürsün
Ama 2. Kere toplayacak olduğunda çoğu şeyi bildiğinden çok daha kolay ve kısa sürede yaparsın bu işi

Bu dediğim olay tabii ki insanlar için Allah nezdinde kolaylık zorluk bakımından bir fark yok ancak 1.yaratılışı gözüyle gören insan Öldükten sonra 2. Kere hücrelerinin tekrar aynı şekilde bir araya gelmesine inanmaması için hiçbir sebep yok

Sebep yok,
yaratan zat tekrar yapacağına söz vermiş o zaman zerre şüpheye de yer yok tekrar yaratacak ve bizi ahirette varlığımızı devam ettirecek

Son düzenleme:

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,390
İsim
Selman

Hayır, hiçbiri tesadüf değil. Anlattığın süreçlerin hepsini biz deney ve gözlem yoluyla bilim sayesinde biliyoruz ve öğreniyoruz. Her bir sürecin nasıl işlediğini anlamak için teoriler üretiyoruz ve ve teorileri tekrar tekrar sınıyoruz. Böylelikle her seferinde gerçeğe bir adım daha yaklaşan teoriler elde ediyoruz. Eğer her şeyin tesadüf olduğunu iddia edecek olsaydık, her şeye tesadüf der geçerdik. Bu olayların her birine ayrı ayrı teori üretmek zorunda olmazdık.

Mesele burada anlattığın tüm bu olayların bir süreç meselesi olması. İnsan gibi bir varlığın kendi kendine var oluyor olması ilk bakışta çok zor ve anlamsız gelebilir ancak böyle bir varlığın oluşması için 4 milyar yıllık bir evrim süreci gerekti. Yani insan da dahil hiçbir şey birden, şıp diye ortaya çıkıveren şeyler değil. Hepsi sürekli bir değişimin ve birikimin bir sonucu.

Elbette bu süreçlere bir yaratıcı güç (veya bizden daha üst herhangi bir varlık) müdahale etmiş olabilir. Ancak unutmamak gerek; bu iddiayı ortaya atan kişi aynı zamanda bu iddiayı ispatlaması gereken kişidir ancak bugüne kadar bu akıllı tasarım argümanlarını öne süren kişiler bilimsel olarak yeterince inandırıcı argümanlar ve kanıtlar ileri süremediler ve argümanları hiçbir zaman bilimsel bir geçerliliğe sahip olamadı.

.RBO.

80+ Silver
İnsanı dünyayı evrenin merkezine koyarsan her şey tesadüfmü ? dersin ama insan dünya,güneş sistemi,galaksimiz evren için hiçbirşey ifade etmiyor onlar sadece bir oluşum yaşam kaosun içindeki küçük bir kıvılcım gibi.

F4IRFL4Y

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,287
İsim
Cengiz
Kardeşim Bunların Çoğunun Cevabı Bilimde Yer Alıyor Zaten Ateistlerin Olaylara Bakışları Bilimin Sunduğu Kanıtların Dinde Bahsedilenlerin Bilime Ters Düşmesidir

Emsal

80+ Silver
Kardeşim emin ol benim yukarda bahsettiğim şeylerin evrimle veya başka ilmi düsturlarla alakası yok evrim vardır belki de yoktur olup olmaması bir şeyi değiştirmez

Şöyle söyliyim
her şeyi yaratan yaratıcı suya kaldırma kuvveti vermiş
Ya da yere yer çekimi kanunu koymuş

Ya da insanların meydana gelmesi için evrim teorisi koymuş farzedelim teori kanun aşamasına geldi evrim kanunu koymuş oldu

Bunlar kanundur ilmi şeylerdir bir güç sahibi ya da yaratıcı değil yani suyun kaldırma kuvveti var evet ama aklı yok kendi düşünüp kaldıramaz

Farzedelim maymun insana dönüşsün maymunun insana dönüşme kuvveti olsun ama aklı yok ben bile yapamıyorsam maymun hiç yapamaz kendi düşünüp insana dönüşemez bir döndüştüren var

Özetle evrim konusu matematik fizik gibi bir konu Allah’ın varlığına ya da yokluğuyla alakası olabilecek bir konu değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kardeşim ben de tam zıddına düşünüyorum
Kendi varlığım konusunda şüphem Allah’ın varlığı noktasında şüphemden fazla olurdu
Yanlış anlama kendimden şüphe etmiyorum ama şüphe etmeme sebebim de her şeyi bilen her şeyi idare edebilecek beni ve bütün mahlukatı yaratabilecek ve aralarındaki ilişkileri bilip idare edecek Allah namında bir yaratıcıya inanmam

Özetlersem yenidoğan bir bebeğin organlarının vücudunun sistemlerinin ve de işleyen mekanizmalarının tesadüfen oluştuğuna zerre kadar inanmıyorum , bunların annesinin yapmadığına babasının yapmadığına içindeki hücrelerin yapmadığına çünkü ben milyonlarca hücreden oluşmama rağmen yapamıyacağımı adım gibi biliyorum ve de o zaman benim bir hücrem veya DNA mın bu işi yapamayacağına da adım gibi eminim

Sonuç olarak tesadüfle hiçbir şekilde açıklanamayacak bu yeniden doğan bir bebek örneği ile bile bu işleri yönetip idare edebilecek bir kuvvet ve kudret sahibi olması gerektiğine ben kendi varlığımdan daha fazla inanıyorum çünkü ben hiçbir şekilde yapamam ama yapan biri var bence

Bu kuvvet ve kudret sahibine yüzyıllardır herkes ihtiyaç duymuş ve farklı isimlerle nitelenmiş
Mesela put yaptı
Mesela inek yaptı
Mesela güneş yaptı
Mesela Allah yaptı vs vs
Net olan bi şey var ki herkes kendiliğinden yapılamayacağını bir şekilde anlayıp isim koyduğu
mesela ateistler tabiat yaptı gibi illaki yapıcak güçlü ve kudretli birisi aranıyor

ben de bu güçlü ve kudretli yaratıcının olduğuna inanıyorum

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
907,160
Üyeler
140,783
Son üye