Neler Yeni

Ateistlere Göre Her Şey Tesadüf mü?

eneskaya6

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,094
İsim
Enes kaya
bütün inanışlara saygım var ama şu ateistlik komedi. insanın bişeye inanmasına da gerek yok ama türkiye de çoğunluk aileden dolayı müslüman doğudu için ergenlik zamanında arayış içerisine giriyor asi gençlik hesabı yaratıcı yok kanziye dönüşüyorlar yaptıkları ve yapacakları hareketlerden dolayı içlerini rahatlatmak için :)

Bura.K

80+ Silver
Bu kadar tesadüf acaba dedittirmiyor mu?
Ateist değilim ama tesadüf olma ihtimali bana kalırsa daha yüksek.
Ateist olan kişiler zaten bu “acaba” sorusunu sorup, cevap ararken ateist oluyorlar. Yani sorguluyor bir çoğu. Buna “cool” olmaya çalışan ve bu sebepten ateist olan ergenler dahil değil.

Ha tabi her sorgulayan ateist olmaz. Aslında kişinin soruyu soruş ve cevaplayış, cevabı arayış biçimi de bir etken.

Emsal

80+ Silver
En sık başvurulan argümanda kurtulmak için bilim delil araştırma deney gibi kelimeleri kullanınca zannediliyor ki her şey ispatlı ve delilli 2 mesaj önce de attığım alıntıda anlattım yerçekimi yasası nasıl ki Allah’ın yokluğu için değil, varlığı için delil oluşturuyor
evrim de henüz teori ancak diyelim ki kanıtlandı ve yasa diye tabir edildi o da aynı şekilde Allah’ın yokluğunu değil varlığını ispat etmiş olacak çünkü yine hiçbir şey tesadüf olmadığı bilakis çok muazzam kanunlarla yapıldığına delil olacak,

Yani bilim in yaptığı bütün araştırmalar her şeyi düşünerek yapan her şeyi bilerek tanzim eden bir yaratıcıya çıkıyor sürekli kapısı.

Son düzenleme:

n7cati

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,072
İsim
Necati
Instagram
https://www.instagram.com/n2cati/
Discord
2893
bütün inanışlara saygım var ama şu ateistlik komedi. insanın bişeye inanmasına da gerek yok ama türkiye de çoğunluk aileden dolayı müslüman doğudu için ergenlik zamanında arayış içerisine giriyor asi gençlik hesabı yaratıcı yok kanziye dönüşüyorlar yaptıkları ve yapacakları hareketlerden dolayı içlerini rahatlatmak için :)
Öyle bir şey olmuyor , ülkemizde din bu kadar sömürlürüldüğünden dolayı insanları arayış içine sokuyor , yapılan söylenen şeyler insanları araştırmaya sürüklüyor ve bilimi+güvenilir kaynaklardan dini araştıranların %90'lık kısmı ateist yada deist oluyor. Din'in eski çağlarda insanları kurallar çerçevesinde tutmak için bulunmuş uyduruk birşeydir bana göre. Ayet ve hadislerin yaşanan olaylara göre inmesi de bunu açıklıyor.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Genel olarak ateist insanlar kanıtsız bir şeye inanmazlar (materyalizm). Kanıtı olmayan şeyi -bilimde olduğu gibi- boş hipotez olarak kabul ederler ki bunun için metafiziksel şeyler de geçerli. Ki bunun dışında "Çok saçma geldi." demek bile aslında ateist olmak için bir neden olabilir, mantık yürütmek kişiden kişiye göre çok değişecek şeylerdir.

Bir agnostik birey olarak tanrının varlığını kanıtlayamayız veya yok diyemeyiz. Yok demek için de kanıt yok, var demek için de kanıt yok esasında.

Bilim ilerledikçe dinlerin birçok iddaalarının yanlış olduğu anlaşıldı. Din-bilim çatışmasının galibi hep bilim olmuştur. Ayrıca tanrının bütün özelliklerine "sonsuz" demek mantık hatalarına yol açıyor. Ayrıca birçok olayın ve uygulamanın tek açıklaması "Tanrı böyle istiyor." diye ithamlarda bulunulması mantık hatalarına sebep oluyor.

@Turkmemo, umarım açıklayıcı olmuştur.

Emsal

80+ Silver
Tanrı/Yaratıcı böyle kanıtlanmaz, kanıtlanamaz.
Hocam böyle kanıtlanamayan yerine daha bilimsel cümlelerle ifade etseniz madem bilimsellik o zaman arkadaş bir teori koyuyor ortaya teoriyi çürütmeden böyle açıklanamaz denmez ki

Arkadaşın teorisini biraz daha açayım sen de zıddını ispatla bilimsel bir şekilde

Arkadaş bence demek istiyor ki dünyadaki en akıllı varlık olan kendisi şüphesiz bir şekilde emin ki kendisi bir DNA üretemez haberi bile yok DNA dan ancak araştırıp ne olduğunu anlamaya çalışıyor
Dünyada ki en akıllı varlık olan kendisi üretemeyeceğinden adı gibi emin ve diyor ki bu kainat da benden daha akıllı ne bir canlı ne bir sebep ne de bir cansız ve de ne de bir tesadüf var madem yok o zaman demek ki DNA 🧬 yı yapan her kimse bu dünyadakilerin cinsinden değil ve benden çok daha akıllı ama bana benzemiyor her şeyi bir arada görüp biliyor ve söz geçirebiliyor

Nasıl ki bir bina görsek demeyiz ki bunu taşları yaptı ya da mimarlık kuralları bu binayı yaptı ya da tesadüfen oluştu makul olan o binaya benzemeyen binanın cinsinden olmayan ama binadan daha akıllı ve hepsinden haberi olan hepsine söz geçirebilen bir mimar yaptı aynen bunun gibi de dünyadaki hiçbir şeye benzemeyen her şeyi yaratıcısına inanmak tesadüfe inanmaktan bin kat makul bir teoremdir

Ve de böyle açıklanamaz diyerek bilimsellikten uzak bir şekilde konudan kaçılamaz.

Bura.K

80+ Silver
Hocam böyle kanıtlanamayan yerine daha bilimsel cümlelerle ifade etseniz madem bilimsellik o zaman arkadaş bir teori koyuyor ortaya teoriyi çürütmeden böyle açıklanamaz denmez ki
Teorinin kelime anlamını sanırım bilmiyorsunuz hocam. Arkadaş sadece fikir ortaya koydu, teori değil.
Arkadaş bence demek istiyor ki dünyadaki en akıllı varlık olan kendisi şüphesiz bir şekilde emin ki kendisi bir DNA üretemez haberi bile yok DNA dan ancak araştırıp ne olduğunu anlamaya çalışıyor
Dünyada ki en akıllı varlık olan kendisi üretemeyeceğinden adı gibi emin ve diyor ki bu kainat da benden daha akıllı ne bir canlı ne bir sebep ne de bir cansız ve de ne de bir tesadüf var madem yok o zaman demek ki DNA 🧬 yı yapan her kimse bu dünyadakilerin cinsinden değil ve benden çok daha akıllı ama bana benzemiyor her şeyi bir arada görüp biliyor ve söz geçirebiliyor
Bu dediğiniz fikir veya düşünce (size göre teori) mantıksız. Bu mantıkla her şey kanıtlanabilir kendince.

DNA veya türevi bir çok şey (buna evren dahil) kusursuz değildir. Yani akıllı bir varlık veya gücü sonsuz bir varlık neden kusurlu bir sey yaratsın ki? Bende bunu size soruyorum.
Nasıl ki bir bina görsek demeyiz ki bunu taşları yaptı ya da mimarlık kuralları bu binayı yaptı ya da tesadüfen oluştu makul olan o binaya benzemeyen binanın cinsinden olmayan ama binadan daha akıllı ve hepsinden haberi olan hepsine söz geçirebilen bir mimar yaptı aynen bunun gibi de dünyadaki hiçbir şeye benzemeyen her şeyi yaratıcısına inanmak tesadüfe inanmaktan bin kat makul bir teoremdir
Değildir. Biz felsefe, bilim ve inanç tartışıyoruz siz bina diyorsunuz. Böyle basit şeylerle bunu kanıtlamaya yönelik konuşamazsınız.

Bu “bu kalemin bir yaratıcısı varsa” safsatasına benzemekte.
Ve de böyle açıklanamaz diyerek bilimsellikten uzak bir şekilde konudan kaçılamaz.
Siz zaten cevabımı önceden görüp aklınızca “kaçamazsınız” demişsiniz ama sizin yazdığınıza verilebilecek en akıllıca cevap benim verdiğim cevaptır ve siz çıkıpta “böyle Demeyin” derseniz tartışma ahlakına ters düşersiniz.

Aynısını sizin için deseydim (mesela “iste binalar var mimar falan, akıllı şeyleri bir yaratıcının yaratması gerekiyor” gibi) bunları söyleme deseydim büyük ihtimalle daha da saçmalayacaktın. Benim ekstradan verecek cevabım var orası ayrı, sizin var mı peki?

Emsal

80+ Silver
Teorinin kelime anlamını sanırım bilmiyorsunuz hocam. Arkadaş sadece fikir ortaya koydu, teori değil.

Bu dediğiniz fikir veya düşünce (size göre teori) mantıksız. Bu mantıkla her şey kanıtlanabilir kendince.

DNA veya türevi bir çok şey (buna evren dahil) kusursuz değildir. Yani akıllı bir varlık veya gücü sonsuz bir varlık neden kusurlu bir sey yaratsın ki? Bende bunu size soruyorum.

Değildir. Biz felsefe, bilim ve inanç tartışıyoruz siz bina diyorsunuz. Böyle basit şeylerle bunu kanıtlamaya yönelik konuşamazsınız.

Bu “bu kalemin bir yaratıcısı varsa” safsatasına benzemekte.

Siz zaten cevabımı önceden görüp aklınızca “kaçamazsınız” demişsiniz ama sizin yazdığınıza verilebilecek en akıllıca cevap benim verdiğim cevaptır ve siz çıkıpta “böyle Demeyin” derseniz tartışma ahlakına ters düşersiniz.

Aynısını sizin için deseydim (mesela “iste binalar var mimar falan, akıllı şeyleri bir yaratıcının yaratması gerekiyor” gibi) bunları söyleme deseydim büyük ihtimalle daha da saçmalayacaktın. Benim ekstradan verecek cevabım var orası ayrı, sizin var mı peki?
Hocam aynı şekilde konuya girmeden devam ediyorsunuz teori ya da bir önceki aşaması hipotez olsun önemli olan sizin hayır bu dediğin mantıklı değil diyebilmeniz

Ben diyorum ki binayı binanın içindeki malzemeler yapmış olamaz usta lazım siz tekrar konuyu dağıtıp ne biçim örnek verdin diyorsunuz onun yerine hayır yapabilir taşlar yapmıştır tesadüfen de olabilir vs demeniz bilimsel bir tartışma olacaktır ancak dediğim gibi verdiğim örneğe girmeden niçin bu örneği verdiğime ilişerek bilimsel tartışmadan uzaklaşmaya devam etmektesiniz

Bura.K

80+ Silver
Hocam aynı şekilde konuya girmeden devam ediyorsunuz teori ya da bir önceki aşaması hipotez olsun önemli olan sizin hayır bu dediğin mantıklı değil diyebilmeniz

Ben diyorum ki binayı binanın içindeki malzemeler yapmış olamaz usta lazım siz tekrar konuyu dağıtıp ne biçim örnek verdin diyorsunuz onun yerine hayır yapabilir taşlar yapmıştır tesadüfen de olabilir vs demeniz bilimsel bir tartışma olacaktır ancak dediğim gibi verdiğim örneğe girmeden niçin bu örneği verdiğime ilişerek bilimsel tartışmadan uzaklaşmaya devam etmektesiniz
Tamam hocam haklısınız. Siz mimar tezine inanmaya devam edin, ben evrim kanununa.

Emsal

80+ Silver
Tamam hocam haklısınız. Siz mimar tezine inanmaya devam edin, ben evrim kanununa.
Hocam amacım haklı ve haksız çıkmak değil

ben bu konulara kafa da yoran bir insanım

Sizi de tebrik ederim merak edip siz de düşünüyorsunuz insanın bu dünyada ne yaptığını kainattaki konumunu

Tartışma adabına aykırı bir şey yaptığımı
hissetmedim yaptıysam da kusuruma bakmayın

Birkaç önce mesajıma da bakarsanız benim evrim ile ilgili görüşümü de görebilirsiniz :şöyle bırakıyorum

{Kardeşim emin ol benim yukarda bahsettiğim şeylerin evrimle veya başka ilmi düsturlarla alakası yok evrim vardır belki de yoktur olup olmaması bir şeyi değiştirmez

Şöyle söyliyim
her şeyi yaratan yaratıcı suya kaldırma kuvveti vermiş
Ya da yere yer çekimi kanunu koymuş

Ya da insanların meydana gelmesi için evrim teorisi koymuş farzedelim teori kanun aşamasına geldi evrim kanunu koymuş oldu

Bunlar kanundur ilmi şeylerdir bir güç sahibi ya da yaratıcı değil yani suyun kaldırma kuvveti var evet ama aklı yok kendi düşünüp kaldıramaz

Farzedelim maymun insana dönüşsün maymunun insana dönüşme kuvveti olsun ama aklı yok ben bile yapamıyorsam maymun hiç yapamaz kendi düşünüp insana dönüşemez bir döndüştüren var

Özetle evrim konusu matematik fizik gibi bir konu Allah’ın varlığına ya da yokluğuyla alakası olabilecek bir konu değil}

Top Bottom