Neler Yeni

Avast 16.5 Milyon $ Ceza Aldı

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
251
İsim
An10im1i
Avast 2014 te başlayan ve 2020 yıllarında müşteri bilgilerini (8 petabytedan fazla dosyadan bahsediliyor) satmaktan dolayı FTC tarafından bildirilen tarayıcı datalarını toplamak ve tanıtım amacıyla 3.taraf Jumpshota ve dahil olan bağlı taraflara iletmesi nedeniyle 16.500.000$ ceza aldı.

Avast ve AVG bilinen birer antivirus yazılım şirketidir.
(Jumpshot 2020 ocak ayında kapatılmıştı.)

Amerika, İngiltere, Meksika, Avustralya, Kanada ve Almanya üzerindeki kişiler %50 çoğunluğu oluşturuyor.

Jumpshot reklam şirketi Omnicom ile yaptığı bu sözleşmeyle bu ihlalleri yapmış oldu.
İnternetteki izini silmek isteyenlere verilen bu hizmetin karşılığı verilerin satılması olmuş.
Mozilla Firefoxta 4 ürünün de Avast Online Security, Avast SafePrice, AVG Online Security ve AVG SafePrice eklentilerini 2019 yılında tepki olarak kaldırmıştı.

FTC 16.5mio$ para cezası dahil Avast'ın elde ettiği verileri tanıtım amacıyla 3.taraflara pazarlamasını ve satışını yasakladı.

Firmanın yorumlarına yer vermiyorum...
Bu bir karalama yazısı değil özel ve önemli bir gelişmedir.

Son düzenleme:

Existentia

80+ Silver
beleş antivürüs beklemek hata zateni, kullanan insanları da hiç anlayamadım

KlausM

80+ Silver
Avast kadar rezil bir antivirüs programı yok yükledin mi bir daha geri dönüşü yok silemiyorsun ya bela gibi birde öyle bir kastıyor ki bilgisiyarı belli oldu nedeni data toplamaktan bilgisiyarın iliğini sömürdüler a**

ysuflix

80+ Gold
avast ve avg'yi bilgisayarına kuranın bilgisayar kullanmayı bildiğine şüphe ediyorum her zaman. silmek için bile güvenli moda girip ek bi yazılım çalıştırman gerekiyor. rezil bir durum. ayrıca pc'yi yavaşlattığı da azımsanamaz bir gerçek. kullanmayı bilene win defender çok ideal.

DonanımFikir

Fikr-i Donanım 2020-2024
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,605
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Ayrıca belirttiğin antivirüsler bazı değişik uygulamalar indirirken öneriliyordu oradan anlamalıydık.
Windows Defender bunlardan kat kat daha iyidir ayrıca.
Verilen ceza bile az bu kadar veri satışına göre.

Fatih Sultan Terim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,083
İsim
Oozdmrsm
avast ve avg'yi bilgisayarına kuranın bilgisayar kullanmayı bildiğine şüphe ediyorum her zaman. silmek için bile güvenli moda girip ek bi yazılım çalıştırman gerekiyor. rezil bir durum. ayrıca pc'yi yavaşlattığı da azımsanamaz bir gerçek. kullanmayı bilene win defender çok ideal.
Bi ara 1 yıllık almıştım bir yıl içinde pc o kadar ağırlaşmıştı ki silmek zorunda kaldım. Dediğin gibi win defender gayet yeterli

KasapBey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
748
İsim
Kasap Bey
İlgilendiği Kategoriler
Grafik tasarım.
iyi oldu. durduk yere pcme iniyordu .d bi işede yaramıyordu

ysuflix

80+ Gold
kaspersky nasıl
tavsiye etmem hiçbirini. illa kullanıcam diyosan eset çok iyi diğerlerine göre. yavaşlatmıyo pcyi yararı oluyo. hep onu kullandım 2-3 yıl öncesine kadar.

ege001

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,749
İsim
ege erdem demirelli
Avast harbi virus gibi aw 1 defa indirdinmi iligini somuruyor bir daha silinmiyor. Zamaninda win 7 pc vardi format attik pc acildiginda kendisi geri geldi.

şahin doğan

80+ Platinum
Programların Windows defender'dan bir artısı yok. Defender'ın yakalayamayıp PC'ye zarar veren, bilgilerimin çalındığı bir şey olmadı hiçbir zaman. 50 farklı siteden torrent indirdim bu zamana kadar. Virüslü, virüssüz.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,755
İsim
Emre
Discord
necromancerr
yaklaşık 9 petabyte dilekolay 16.5m az olmuş kafadan bi 50m yemelilerdi ayrıca defender daha güvenilir şu ikisinden

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
251
İsim
An10im1i
Programların Windows defender'dan bir artısı yok. Defender'ın yakalayamayıp PC'ye zarar veren, bilgilerimin çalındığı bir şey olmadı hiçbir zaman. 50 farklı siteden torrent indirdim bu zamana kadar. Virüslü, virüssüz.

yaklaşık 9 petabyte dilekolay 16.5m az olmuş kafadan bi 50m yemelilerdi ayrıca defender daha güvenilir şu ikisinden

Tam olarak öyle değil. Bazen geride kalıyor.
Virüs dışında birçok kısım var. Host değişiklikleri, malware, spyware, adware, ransomware yani bu durumda tabi Microsoftun elinde koz var. Lakin edindikleri raporlar sayesindedir.
Ve bu yakın gelecekte değişiklik sinyali veriyor.
Yapay zeka destekli zorluklar çıkacak risk son kullanıcı için yüksek olmasa da.
Bu nedenle sektörde daha ciddi bir inovasyon gerekli.

Diğerleri 6 puan alırken Defender 5.5 aldığı dönemler var ve bu sürekli aksıyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,621
Üyeler
141,609
Son üye
Aliulgr
Top Bottom